Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by shpid3r »

nah, vanzatorul i-a zis minimele. Daca te duci cu consumabilele tale, cam la 600 ron ajungi (incluzand pretul lor si manopera).
Casco ... iar e discutabil. Il faci intr-o parcare pe langa targul de masini, atat costa.Dar doamne fereste sa ai un accident ca iti vezi banii dupa muuulte procese.
Mai e o varianta la casco: fransiza. Eu m-am ambitionat la un BEST 1.4 sa fac fara fransiza la Allianz si am 800E/luna. In functie de fransiza aleasa (125E, 150E, 175E,200E), prima anuala scadea semnificativ. La anul fac cu fransiza minima (125E) si la o prima de genul 600E intr-adevar.

Deci nu te-a mintit, ti-a spus ceea ce ai vrut sa auzi. Si pe masura ce trec kilometrii, pretul reviziilor creste... Da` aq mnoah, pentru cateva zeci de ron .. tu decizi ce alegere faci :)
S-o stapanesti sanatos oricare ar fi!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by rrich »

Pro-ul de 1.6 diesel e belea..mai incolo poti sa faci o remapare si o duci la 140 cai si de cuplu nu mai spun! :D

Iar la casco mare diferenta intre 600 si 700 de euro pe an..nu cred ca e..doar catzi va euro in plus pe luna..eu platesc 660 de coco, adica vreo 55 pe luna!

Multa bafta cu perioada de asteptare..nu au nimica pe stoc dealari?
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Aha..:(...asta mi-au zis de la reprezentanta (a calculat ea ceva acolo si mi-a zis ca petru Pro Ceed, varianta care o vreau eu, cam asta ar fi suma, insa e posibil sa fie si mai mare...sper ca nu cu prea mult..)

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

rrich wrote:Pro-ul de 1.6 diesel e belea..mai incolo poti sa faci o remapare si o duci la 140 cai si de cuplu nu mai spun! :D

Iar la casco mare diferenta intre 600 si 700 de euro pe an..nu cred ca e..doar catzi va euro in plus pe luna..eu platesc 660 de coco, adica vreo 55 pe luna!

Multa bafta cu perioada de asteptare..nu au nimica pe stoc dealari?
Cam ceva de genul asta imi venea si mie pe luna din simulare...Au pe stoc, insa nu au culoarea mea preferate...:D

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by rrich »

Ai grija la asigurator! Alege unul de talie mare de preferat (chiar daca e mai scump) dar sa aibe serviceurile KIA decontare directa cu ei!!!
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Asta si am de gand sa fac. Chiar asta mi-au recomandat si cei de la Kia. Si din cate imi aduc eu aminte, ei lucreaza cu Omniasig, care au decontare directa la ei. Deci cred ca ar fi ok. Nu stiu cu firma de leasing ce sa fac...ei au cu Unicredit si au cea mai mare DAE de pe piata + comisioane si nu stiu daca e neaparata nevoie sa fac leasingul cu firmele agreate de ei sau nu sunt obligat sa fac asta?

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by rrich »

Nu cred ca au cum sa te oblige...Eu am facut pana la urma la Unicredit din cauza ca vroiam sa termin mai repede aberatiile astea de proceduri! Si sa iau masina :D
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by callmevaly »

miniperve wrote:Asta si am de gand sa fac. Chiar asta mi-au recomandat si cei de la Kia. Si din cate imi aduc eu aminte, ei lucreaza cu Omniasig, care au decontare directa la ei. Deci cred ca ar fi ok. Nu stiu cu firma de leasing ce sa fac...ei au cu Unicredit si au cea mai mare DAE de pe piata + comisioane si nu stiu daca e neaparata nevoie sa fac leasingul cu firmele agreate de ei sau nu sunt obligat sa fac asta?
.

Pe ce te bazezi cand spui ca au cea mai mare DAE de pe piata? ...dintre toate societatile de leasing analizate (adica oferta concreta din partea lor catre societatea mea) unicredit mi-a oferit cel mai avantajos posibil...

poate s-a mai schimbat cate ceva prin oferta lor in ultimele 2 luni...nu contest...
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

la DAE ma refer la dobanda aplicata pe luna. Iar Unicredit are si niste comisioane de acordare a leasing-ului de vreo 300 euro in plus fata de celelalte firme...iar cei de la Kia am vazut ca lucreaza direct cu Unicredit si ma gandeam daca e neaparata nevoie sa fac prin ei sau nu...

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by callmevaly »

miniperve wrote:la DAE ma refer la dobanda aplicata pe luna. Iar Unicredit are si niste comisioane de acordare a leasing-ului de vreo 300 euro in plus fata de celelalte firme...iar cei de la Kia am vazut ca lucreaza direct cu Unicredit si ma gandeam daca e neaparata nevoie sa fac prin ei sau nu...
da-mi te rog un exemplu de societate de leasing..care ar avea o oferta mai buna...sunt doar curios...
Nu te supara...nu tin partea celor de la Unicredit, dar din spusele tale ma faci sa ma gandesc ca am gresit eu undeva...Domeniul unde activez este similar cu cel al leasingului...
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Nu mai tin minte pe ce site de comparari rate leasing am intrat, dar tin minte sigur ca rata mai buna aveau Piraeus Leasing si GE Money parca! Dar asta am gasit pe site, daca lucrezi in domeniu, banuiesc ca te pricepi mai bine ca mine. Tu la astia de la Unicredit zici ca e cel mai ok leasing? Nu as vrea sa fac leasingul la cine imi baga astia pe gat daca nu sunt convins ca e varianta optima.

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by callmevaly »

miniperve wrote:Nu mai tin minte pe ce site de comparari rate leasing am intrat, dar tin minte sigur ca rata mai buna aveau Piraeus Leasing si GE Money parca! Dar asta am gasit pe site, daca lucrezi in domeniu, banuiesc ca te pricepi mai bine ca mine. Tu la astia de la Unicredit zici ca e cel mai ok leasing? Nu as vrea sa fac leasingul la cine imi baga astia pe gat daca nu sunt convins ca e varianta optima.
Nu fac reclama si nici sfaturi nu prefer sa dau...
Pentru a putea face o comparatie adecvata trebuie sa iei legatura cu societatile/consultantii respectivi. Cu ofertele in fata....vei putea lua o decizie...
Uitatul pe site-uri si configuratoarele respective....au o bataie/marja destul de considerabila...so..
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by bondalicir »

din auzite la NBG ar fi oferte foarte bune de leasing. undeva pe la 5,5% dobanda. ar trebui verificat eu stiu doar din auzite asa ca nu garantez pentru informatie. NBG - National bank of Greece
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

miniperve
Posts: 26
Joined: 25 Nov 2009, 17:08
Auto:

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by miniperve »

Merci de sfat...tocmai de aia am zis ca daca tu te pricepi si lucrezi in domeniu e o sansa foarte mare ca tu sa ai dreptate si varianta ta sa fie cea mai avantajoasa...asta inseamna ca ar fi ok sa merg pe mana celor de la Kia?

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Ce sfaturi imi dati? Kia C'eed sau Pro C'eed?

Post by bprodan »

Exista diferente si inside intre pro si ceed. Suspensiile sunt mai tari la pro, plus toba sport ce scoate un zgomot dragut.
un dezavantaj e ca o serie de piese de caroserie nu se potrivesc la pro (parbrizul de ex).
Usile mari pot fi un dezavantaj cand parchezi in locuri la limita.
Cel mai simplu mod de a te hotara e sa te gandesti cat de des ai pasageri in spate. Daca ai des, nu se merita
Pro pe linga preul uin pic mai mic are si citeva plusuri (la mine vs clasic pro fata de clasic ceed are climatronic - f important + cauciuri de 195 fata de 185)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “Generalităţi”