Intrebare ceed facelift 2010

Forum cu de toate despre Kia cee'd
d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Intrebare ceed facelift 2010

Post by d3xt3r »

Daca modelul vine echipat cu motor Euro 4 , atunci vei plati tu taxa de poluare. Practic , la asta se reduce promotia...iti scot ei din pret taxa de poluare. Trebuie sa vorbesti cu dealerul sa-ti spuna exact ce au pe stoc ( ma refer la motorizare ) .

Iar pentru discount...tot cu ei trebuie sa discuti si sa ajungi la o intelere. Eu asa am facut, am renuntat la promotie pentru ca nu mai aveau pe stoc si am ajuns la o intelegere pentru a face comanda la vehicul nou , cu motorizare euro 5 ( deci nu mai platesc taxa ) + un discount.

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: Intrebare ceed facelift 2010

Post by banderas_232003 »

Promotia este destul de ciudata si cam lipsita de continut si anume:

1. Pentru motorizate 1.4 taxa de poluare este de 432 euro, reducerea este de 870 la spring, masina din stoc. Sa spunem ca s-ar merita, desi un bun negociator cred ca poate obtine cel putin 870-432 euro reducere suplimentara in cazul unei comenzi. Avanatajul comenzii este ca poti configura, masina nu sta pe stoc prin te miri ce parc. dezavantaj: 2 luni asteptare.

2. Pentru motorizarile de 1.6 benzina se schimba datele radical, taxa este peste 716 euro, reducerea este de aprox 878 euro. Masina de pe stoc, euro 4, gama de culori foarte restransa. Avantaj; masina ajunge in 2-3 saptamani.

3. Motorizarea diesel 1.6, indiferent daca masina este pe stoc sau se face comanda sunt toate euro 4, deci se plateste taxa de 672 euro.

4. Desi toti dealerii kia spun ca masinile sunt productie 2010, acestea sunt productie finalul 2009, daca intrebati clar vi se spune ca ele vor fi inmatriculate doar pe 2010.

Concluzia mea este ca ca numai prima varianta s-ar merita, asta daca cineve reuseste sa gasesca pe stoc culoarea dorita, extrem de greu de gasit si sa mai negocieze ceva reduceri, pachete promo, revizii, etc.
Ca idee, alte marci, de ex Ford, are reduceri pentru euro 4 de mai bine de 2000 euro standard, la fata locului se mai aloca cateva sute de euro, masinile fiind pe stoc in parc.
Va sfatuiesc sa aveti in vedere si taxa de prima inmatriculare, desi este o aberatie sa platesti taxa (deci un alt impozit) pentru o masina absulut noua. Daca mai si cazezi si rable prin prog. remat doar ca sa iei masina noua, ma intreb oare de ce se mai plateste taxa de inmatriculare daca ai casat masini vechi pentru a ajuta medul inconjurator?! Simplu: bani la bugetul statului.

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Intrebare ceed facelift 2010

Post by d3xt3r »

Daca stai sa calculezi, pt 1.4 reducerea efectiva e de 300-400 E din cei 800E afisati, daca te multumesti cu ce au pe stoc .

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Intrebare ceed facelift 2010

Post by andrei0241 »

De motorizarile diesel nu retin ezac, insa la benzinare - 1.4 90 Cp si 1.6 122Cp stiu ca norma de poluare este Euro 5. Mi'e greu sa cred ca au facut facelift si nu au facut si trecerea la Euro 5, din moment ce tot concurentii au facut asta
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Intrebare ceed facelift 2010

Post by d3xt3r »

Toate masinile ProCeed din oferta sunt FL cu Euro 4 . Dabia comenzile care vin in Mai sunt Euro 5

Post Reply

Return to “Generalităţi”