Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply

De unde alimentati?

Petrom
148
29%
Rompetrol
93
18%
OMV/ PetromV
152
30%
LukOil
35
7%
Mol
50
10%
Agip
3
1%
Altele
1
0%
Nu alimentez la o benzinarie anume
26
5%
 
Total votes: 508

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bubumisu »

DragosGalben

Nu te supara frate, dar cred ca am mai mentionat undeva pe topicu asta faza cu Rompetrolu si Petromu

Pai si eu fac reviziile la Rodav Vaslui (vorba vine, ca de abia am facut-o pe prima)

Si am bagat un an de zile numai de la Petrom , ca e la 50 m de blocu meu.

Si vreau sa iti zic ca a pus nenea ingineru laptop-ul si printre altele, a ajuns si la carburant.

Si citez" benzina buna, alimentezi de la Rompetrol, nu?" (fac o paranteza, de cand am luat-o in primire, incepand cu dealer-ul, toti astia de la kia m-au "sfatuit' sa bag de la Rompetrol)

Stupoare..., i-am raspuns " nu de la Petrom, de aproape un an de zile" ( dupa primele alimentari am bagat de la Petrom non-stop ca era un pic mai ieftina si am auzit ca astia la la Rompetrol Vaslui mai faceau "aranjamente" la benzina) :lol:

Intrebare: Era defect leptopu lu nenea ingineru de la Rodav Vaslui, sau benzina de la Petrom era de calitate? :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by Razvan_G »

Brill wrote:Dom`ne ce se intimpla cu benzina asta? Din ce in ce e mai scumpa. Chiar nu putem trage un semnal de alarma sau nu se autosesizeaza nimeni? Cine ii controleaza pe astia?
Piata il dicteaza prin actiunile noastre de cerere.
Hai sa nu alimentam o luna de zile de la Petrom-OMV si Rompetrol, gigantii cu cele mai multe statii de benzinarii din tara sa vedem ce se intampla.
Uita-te la greci. Cand s-a scumpit carburantul au blocat Atena cu peste 100.000 de autovehicule. Ca sa nu mai vorbesc de cele ce se intampla acum, de protestele anticapitaliste din Atena. In timp ce 20.000 de mii de oameni protestau in Atena de 1 Mai impotriva majorarii TVA si a altor masuri, Bucurestiul era gol. Poate duce pretul la 5 lei/l pe benzina si TVA-ul la 30% ca oricum, nimeni n-o sa ia atitudine, ne vedem umili de viata noastra si facem politica la "colt de strada" ;).
Ei bine, grecii nu-s ca romanii, obisnuiti sa indure. :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by patton »

completare: Ei bine, grecii nu-s ca romanii, obisnuiti sa indure. in timp ce o gasca de hoti fura tot ce prind timp de 20 de ani. Niciun popor nu seamana cu noi din punctul asta de vedere. Nu stiu ce s-a modificat in genomul nostru, dar din daci fiorosi, fara frica de moarte, drepti, viteji, ne-am transformat in niste lasi si niste lepre.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

dragosgalben
Posts: 9
Joined: 18 Mar 2008, 11:09
Auto:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by dragosgalben »

bubumisu

nu ma supar frate, cel mai probabil si Petrom este buna pentru masina ta. Tine minte insa ca eu am precizat in post-ul meu tot timpul "din punctul meu de vedere, pentru mine si masina mea". E foarte posibil ca omul sa fi intalnit cazuri de masini care mergeau prost cu Petrom si de aci sa fi tras o concluzie (poate gresita), dupa cume posibil ca intr-o perioada cei de la unele Petrom (atentie, nu Petrom V, e o diferenta) sa fi botezat benzina (ca doar nu le-au murit naravurile peste noapte). A mea, personala, nu se simte prea bine cu Petrom, si nici eu cu ea, de aia nu pun de 95 de la ei. Ce crezi ca mie nu mi-ar conveni sa economisesc 10-20 RON la plin?! Tine minte, insa, am spus, mai pun Petrom de 99 cand am drumuri lungi, cu aia e mai vioaie la viteze mari, desi nu mai economica.

Oricum, ideea e urmatoarea: asta a fost experienta mea, cu masina mea si stilul meu de condus. Fiecare cred ca ar trebui sa experimenteze cu cate un plin in felul asta si sa traga o concluzie, deoarece, imi pare rau sa spun, dar masinile nu sunt perfect identice la nici o marca, oricat s-ar stradui ei.
C'eed 1.4 GSL Best, Piston Grey, Iasi, ~ 30k de km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by sender78 »

cei de la unele Petrom (atentie, nu Petrom V, e o diferenta)
Crede-ma dragosgalben ca cele doua sunt exact acelasi lucru dpdv al carburantilor.
Nu exista diferente decat in ceea ce priveste spatiul si serviciile aferente, si bineinteles la pretul carburantilor desi acestia sunt de aceeasi calitate ca cei de la un simplu Petrom.

Oricum OMV, Petrom si Petrom V se aprovizioneaza cu totii de la aceeasi rafinarie, astfel incat.....
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bumblebee »

Nu-i adevarat, sunt diferente.
PetromV si OMV vand Carrera 95 si Carrera 100, Petrom vinde 95 si TopPremium99+.
Difera aditivii din ele, Carrera100 e cea mai aditivata si TopPremium99 mi se pare a avea cel mai bun raport pret calitate.
Recent am citit cum ca toate PetromV se vor rebrandui in OMV (PetromV-ul de langa mine deja s-a 'transformat' in OMV.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bubumisu »

Deci pana la urma lamuriti-ma si pe minhe, care e mai buna, aia de la Petrom-uri sau aia de la Rompetrol? Ca la cate plinuri fac eu nu prea se pune problema de raportare la pret de cost/litru, poate doar adunata benzina bagata intr-un an :lol:
Astept postari
Multumesc anticipat
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by sender78 »

@bumblebee

cea de 95, fiindca la aceea ma refeream, chiar daca, e drept, nu am fost destul de clar, este aceeasi benzina la Petrom, Petrom V sau OMV.

chestia cu Carrera sau ne-Carrera este o chestiune de marketing.

in legatura cu cifra octanica 100 am dubiile mele, asta fiind o asa zisa "super benzina" care o gasesti mai ales in Romania, restul tarilor mergand pe 95, respectiv 98. ma rog, la noi e mai speciala.

in alta ordine de idei cifra octanica are o importanta, dar nu asa mare, avand in vedere ca pt GPL, daca nu ma insel, cifra octanica este mai mare de 98.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bondalicir »

nu spun ca la toate benzinariile petrom benzina e proasta ca am mai alimentat de la unele si a fost ok. dar de cele mai multe ori cand alimentam de la petrom fluctua relantiul la mine si aveam un prieten care cand punea de la petrom se oprea pur si simplu in mers. deci .... concluziile le trageti insguri. acum daca voi alimentati de la acelasi petrom este posibil sa aveti noroc sa nu puna aia foarte mula apa in benzina ca de fapt asta e problema... de lukoil nu mai comentez nimic. la ei bateam recordurile cu capacitatea rezervorului- 52-55litrii.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bubumisu »

Ei si uite asa cand am vrut si eu azi sa alimentez la Rompetrol, am aflat cu stupoare ca s-a desfiintat de aproape 2 luni de zile (singurul punct de lucru din Vaslui :lol:
M-am intors la PetromV, care am constatat cu surprindere ca s-a schimbat in OMV!!!!!!! :?

Pai si de unde sa mai bag, ca alte variante nu am decat Lukoil si Moll? :x

Acuma ce sa zic, am alimentat pana la urma de OMV asa cum o sa se cheme, aceleasi fete zambarete, aceleasi batoane oferite la vanzare, aproape cu insistenta (si eu care as fi vrut mai degraba sa fac un plin) :roll:

Pana la urma, avand in vedere ca e aceeasi benzina, o sa bag tot de la ei :(
Ca sa bag de la Rompetrol, ar trebui sa ma duc spre Bacau, si nu imi convine :lol:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by emanuel »

Cele 124 de benzinarii PETROMV, detinute de OMV Petrom, trec o parte sub marca OMV, iar cealalta parte sub brandul Petrom, au decis ieri actionarii companiei petroliere. Oficialii Petrom au declarat pentru ca inca nu s-a decis cate statii vor deveni Petrom si cate OMV si ca schimbarea va fi vizibila si prin disparitia magazinelor VIVA de la benzinariile PETROMV, transformate in Petrom. Aceeasi Marie cu alta palarie.
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bubumisu »

Da, si daca tot se rebranduiesc, ar fi ceva pozitiv pentru noi consumatorii sa se imbunatateasca calitatea si eventual sa scada pretu, dar aici nu cred ca e numai din vina lor, mai e si piata mondiala care dicteaza. :(
Sa le stea in gat profitu care il fac pe spinarea noastra, inclusiv astora de la guvernare cu taxele si accizele bagate in pret, ca parca am fi boieri daca ne permitem o masina :evil:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Marinaru68
Posts: 47
Joined: 05 Jun 2009, 07:45
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by Marinaru68 »

McLovin wrote: [...] cunosc si eu persoane care vin si-mi spun sa nu las rotile nu stiu cum cand e masina oprita [...]
Da, si eu subscriu acestui sfat! Si crede-ma ca ma pricep la tehnica mai mult decat sa bat un cui ;). Te intreb un singur lucru: "unghiul Dwell" iti spune ceva? Daca da, atunci inseamna ca trebuie sa te mai gandesti cand iti lasi rotile bracate la maximum. Daca nu, atunci asculta-ma pe mine si lasa masina parcata numai cu rotile drept! Asta daca te intereseaza de masina ta ceva mai mult decat pe o coafeza. Daca nu te intereseaza, lasa-le cum vrei, treaba ta...

On topic: Eu nu am constatat nici o diferenta intre benzine (singura companie pe care o evit este Lukoil). Ar trebui sa stiti ca influenta unei CO ridicate (100 in loc de 95) se simte numai la turatii mari, atunci apare (teoretic) tendinta de detonatie. In practica insa, doar la turatii limita diferenta este sesizabila, si nici atunci mereu. Cand ii aud pe unii ca spun "daca alimentez cu benzina brandul X, tremura motorul sau face zgomote, iar daca alimentez cu brandul Y, masina zboara", ma intreb daca le place doar sa-i minta pe altii sau le place sa se minta si pe ei insisi...
P.S. (ca precizare, cand vorbesc de brandul X sau de Y, ma refer la benzina de la pompa de la companii serioase, nu de la perforatorii de conducte care vand benzina cu pamant, la marginea drumurilor nationale...)

Personal, alimentez preferabil de la Petrom, cu 95, iar motorul functioneaza perfect, este economic la mersul linistit si vioi atunci cand il bag in ture! Si inca un sfat: NU ADAUGATI ADITIVI ! (este specificat si in manual!). In cel mai BUN caz, nu vor avea nici un efect, pierdeti DOAR banii dati pe respectivul flacon. Repet, asta in cel mai BUN caz...
1.4 GSL Best / Sunt interesat sa cumpar un garaj in Constanta. Preferabil la parter (subsol) de bloc! e-mail: marinaru68@yahoo.com

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by bubumisu »

Marinaru68

Nu ai mentionat de ce te feresti de Lukoil, dar eu pot sa detaliez. :wink:
La mine in oras sunt cei mai scumpi, si de cate ori am alimentat, mi s-a parut "ciudata" performanta motorasului
In rest ce sa zic, de cand a dat faliment Rompetrol (benzinaria de la noi ma refer) alimentez de la Petrom, care acum a devenit OMV daca nu ma insel, si da de un an jumate de cand alimentez, am cosum mic in regim de croaziera(90-95 km/ora) si performante destul de bunicele in caz de sprinturi, sau poate o fi 99 % vina calutilor :D

PS: Dar de cei care isi dau cu parerea ca benzina de 95 nu are cifra octanica chiar 95 ci mai degraba spre 90 si tot asa, cam la toate benzinele, ce parere ai?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Ce benzina puneti in ceed 1.4 & 1.6?

Post by blajanm »

bubumisu wrote: La mine in oras sunt cei mai scumpi,
Poate nu am retinut eu dar din ce oras esti?
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

Post Reply

Return to “Generalităţi”