Viteza maxima?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by Ogy »

Foarte frumos explicat FLOPY.
La ultima treapta, nu mai apuca sa-ti taie gazul, pentru ca iti mai trebuie cativa caluti in plus, sa ajungi acolo (sa-ti duca greutatea respectiva pana acolo).
Nu am prins pe A-uri, locuri in panta sa vad acest lucru.
Sau poate chiar are o limitare (indiferent cata pedala mai ai) la ultima treapta, fara sa-ti taie alimentarea (eu o folosesc pe post de pilot automat).

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Viteza maxima?!

Post by FLOPY »

Ideea este ca pt. a atinge 200km/h real nu sunt suficienti nici cei 109 Cp de pe 1.4 si nici cei 122-126Cp de pe 1.6. Este adevarat, te poti apropia de 200km/h dar nu poti atinge aceasta valoare real, nu pe bord. Iti trebuie peste 130Cp ca sa prinzi 200km/h real. Din ce am vazut pe youtube, un 2.0 GLS a atins cam 215km/h pe bord. asta inseamna cam 208km/h real si asta avand la caruta o herghelie de 143 Cp. Dar 2.0 are si o alta etajare a cutiei de viteze, tr.V fiind mai lunga decat la 1.4 si 1.6.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: Viteza maxima?!

Post by callmevaly »

M-am lamurit si nu prea...

@quello parca esti singurul care a ajuns la 200 (avand DSL de 2.0)

Totusi nu a aparut nimeni (sau am omis eu) cu 1.6 DSL HP de 115 sa ma lumineze si pe mine...

Cum am repetat nu e vorba de nebunie...doar curiozitate...de ce benzinarele se duc peste 200 la ora (cu RPM-urile aferente de 6.000-6.500) si DSL-urile nu (mai ales ca eu mai aveam mult pana la zona rosie...cred ca undeva la @4000 RPM avea acul, treapta 6, consum instant constat de cca. 9.5-10 cu pilotul pus).
Multumesc!
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by eugenflorinmanea »

Flopy a mea s-a dus in 205 cu 202 pe GPS (Mio). Dar mai mult nu se ducea (apasam pedala ca mai aveam un pic dar nu se mai intampla nimic). Deci 1.4 ma indoiesc sincer ca in mod real trece de 195...si in niciun caz 210...
Dar ideea e ca 1.6 GSL poate 200. Si la mine pana in 180 nu exista eroare pe kilometraj fata de GPS. Sau..ma rog...una insesizabila- nu prea poti sa vezi exact ca ai 187 de ex..ca nu ai gradatie exacta.(roti pe 16).
La Logan ai dreptate e o diferenta imensa intre real si afsat. Eu am avut 1.4 si la 170 pe bord aveam 155 pe gps (acelasi gps cu care am masurat si 202 la proceed).
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Viteza maxima?!

Post by quelloo »

la dsl e altfel cu turatiile.
uite nu m-am uitat atent la turometru cand mergeam cu 200 dar pot sa-ti zic sigur ca era sub 4000 de ture.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
vic
Posts: 13
Joined: 09 Jan 2008, 21:13
Auto:

Kia 'Ceed 1.4 -210km/h

Post by vic »

Salut,

Am fost cu masinutza mea - o Kia 'Ceed 1.4 Benzina cu 210 Km/h. Mai mult nu a mers... in a 5-a deja ajungeam sa ii taie automat alimentarea. Destul de stabila la viteza aia dar stiu ca mi-a si consumat mult in aceea zi, din pacate nu stiu ce consum instant avea si nu cred ca o sa mai merg curand cu 210 :D.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.4 Best Oil Blue
'God does not play dice'

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Viteza maxima?!

Post by Razvan_G »

Wow! In ce conditii? Singur in masina? Unde i-ai dat atata? ;) Da-ne detalii.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by eugenflorinmanea »

Acea viteza cu 1.4 se poate prinde doar intr-o vale. Daca imi spui ca erati 2 in masina (unul a facut poza) si ca erai si pe A2...inseamna ca poza e de pe net!! Sau ai eroare de kilometraj de minim 15 km!
SAAB 9-5

User avatar
T.rac3Er
Posts: 14
Joined: 09 Aug 2010, 11:27
Auto:
Location: bucuresti - pitesti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by T.rac3Er »

unde ii dati frate 200kmh pe "autostrazile" noastre. sunteti asa de impacati cu viata incat nu va intereseaza decat v max in kia ceed? pe langa traficul plin de inconstienti mai sunt si baietii veseli.
OFF: au si un reprezentant minim aici pe forum. bine omul e mai de baza aici si nu cred sa loveasca in semenii sai. :D

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by rrich »

197 - A2. CRDI-u asta nu cre k ajunge la 200 decat in vale.......
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

User avatar
vic
Posts: 13
Joined: 09 Jan 2008, 21:13
Auto:

Re: Viteza maxima?!

Post by vic »

Razvan_G wrote:Wow! In ce conditii? Singur in masina? Unde i-ai dat atata? ;) Da-ne detalii.
Singur in masina, pe autostrada, poza facuta cu celularul.
Kia Cee'd 1.4 Best Oil Blue
'God does not play dice'

User avatar
vic
Posts: 13
Joined: 09 Jan 2008, 21:13
Auto:

Re: Viteza maxima?!

Post by vic »

T.rac3Er wrote:unde ii dati frate 200kmh pe "autostrazile" noastre. sunteti asa de impacati cu viata incat nu va intereseaza decat v max in kia ceed? pe langa traficul plin de inconstienti mai sunt si baietii veseli.
OFF: au si un reprezentant minim aici pe forum. bine omul e mai de baza aici si nu cred sa loveasca in semenii sai. :D
eram pe o autostrada relativ libera, dar probabil ca tu ai fost doar cu maxim 130 tot timpul pe autostrada ...
Kia Cee'd 1.4 Best Oil Blue
'God does not play dice'

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by eugenflorinmanea »

pai si cum ai ajuns la 210- mers normal si dat blana? Era vale? Pe ce autostrada erai?
SAAB 9-5

User avatar
T.rac3Er
Posts: 14
Joined: 09 Aug 2010, 11:27
Auto:
Location: bucuresti - pitesti
Contact:

Re: Viteza maxima?!

Post by T.rac3Er »

#-o
ce sari asa omule? ti s-a sifonat imaginea sau ce?
din moment ce nu ma stii nu cred ca e cazul sa sari la replici de genul.
sper sa intelegi si tu din experienta ce am zis mai devreme, si imi vei da dreptate ulterior
....
intr-un fel este ok sa verifici capacitatile masinii pe care o posezi, dar pe drumurile romanesti trebuie sa fii mult mai atent, caci nu stii cine sau ce iti pica in drum (inclusiv drumul :D). dar sincer, top speed-ul este atat e trivial incat nici nu mai merita mentionat. ah, da, am mers si eu 195 pe A1 la a mea o data (odata) sa stiu si eu cat trage (cu carrera 95). dar in rest, palpitant si cu adevarat valoros e comportamentul unui vehicol pe viraje. bine, mai intervine si componenta din fata volanului, dar asta este o alta discutie.
atentie la radare, totusi, ca stau baietii veseli pe metereze

User avatar
vic
Posts: 13
Joined: 09 Jan 2008, 21:13
Auto:

Re: Viteza maxima?!

Post by vic »

T.rac3Er wrote:#-o
ce sari asa omule? ti s-a sifonat imaginea sau ce?
din moment ce nu ma stii nu cred ca e cazul sa sari la replici de genul.
sper sa intelegi si tu din experienta ce am zis mai devreme, si imi vei da dreptate ulterior
....
intr-un fel este ok sa verifici capacitatile masinii pe care o posezi, dar pe drumurile romanesti trebuie sa fii mult mai atent, caci nu stii cine sau ce iti pica in drum (inclusiv drumul :D). dar sincer, top speed-ul este atat e trivial incat nici nu mai merita mentionat. ah, da, am mers si eu 195 pe A1 la a mea o data (odata) sa stiu si eu cat trage (cu carrera 95). dar in rest, palpitant si cu adevarat valoros e comportamentul unui vehicol pe viraje. bine, mai intervine si componenta din fata volanului, dar asta este o alta discutie.
atentie la radare, totusi, ca stau baietii veseli pe metereze
Sorry, ai dreptate ... baietii veseli erau cu radarul la 5 km de unde aveam eu viteza asa ca ... am avut noroc ca mai am carnet :D.
Kia Cee'd 1.4 Best Oil Blue
'God does not play dice'

Post Reply

Return to “Generalităţi”