intarziere uriasa livrare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

intarziere uriasa livrare masina

Post by byl »

buna ziua tuturor
cu toate ca sunt de vreo 6 luni pe forum, nu am am fost prea activ, dar......
In fine, dupa comparatii si cautari m-am decis sa achizitionez un autovehicul ceed sw 1,6 style+optionale, pe care l-am comandat in data de 21 aprilie 2010 la EVO10MOTORS DEVA, cu promosiunea ca 3,4 luni maxim imi va fi livrata masina.
In 24 iunie am primit seria sasiu si am achitat complet masina cu promisiunea ca in 2 maxim 3 saptamani va fi adusa in tara si apoi livrata.
De acum au inceput tot felul de scuze.
Plec in concediu, iar cand vin aceeasi situatie.
In 5 august contactez importatorul, iar domnul Bogdan Pasa ma felicita pentru achizitie :D si ma asigura ca numai in jur de 15 august masina va fi adusa in tara #-o .
Bun asta este au plimbat banii industria auto merge rau hai sa-i inteleg, dar trec saptamanile si tot nimic. In 08 septembrie expira cele 60 zile lucratoare + cele 8 saptamani suplimentare din contract si tot nimic.
De al dealer primesc invariabil acelasi raspuns AVEM O DATORIE CATRE IMPORTATOR SI PANA NU O ACHITAM NU NE TRIMIT MASINILE (se pare ca mai sunt si altii in aceeasi situatie), dar...ACUM NU AVEM BANI DECI ASTEPTATI , iar cei de la Romauto nu raspund la email.
Oricum le-am mai dat un termen suplimentar pana in 18.09 dupa care OPC, avocat si bani inapoi.
Atentie la cum dati comenzile, eu cel putin m-am lamurit si de dealer si de importator
Masina in tara din 16-17 august si ei nu o livreaza pentru datorii ale dealerului pentru piese de schimb
Oricum se pare ca o sa orientez catre alta marca (cu parere de rau totusi)
INCA O DATA ATENTIE MARE !!!
ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by iulian2007 »

nesimtire made in Romania....calare pe ei, si in caz ca nu te razgandesti, negociaza la sange sa obti in compensatie cat mai multe avantaje
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by byl »

ce am mai facut intre timp:
-adresa pe fax la KiaRomauto si la dealer
- incercare de a posta o intrebare pe Kia-Buzz, dar fara rezultat - nu este validata intrebarea de administrator
- interpelare pe email la director si director vanzari KiaRomauto
- telefon la Kia Romauto - convorbirea cu o d-na de acolo este cel putin ciudata, adica printre altele:
- nu dau relatii la clienti doar la dealer si in special la telefon, daca vreau informatii sa ma adresez in scris , cum ar fi sa dea relatii la totii clientii (asta dupa fax si 2 interpelari pe formularul de contact)
- aproape 5 luni de la comanda, 7 zile peste termenul final de livrare maxim nu i s-a parut ceva deosebit
- dupa toate astea primesc in sfarsit un e-mail in care imi spun din nou ceea ce stiam deja, citez :
"Va informam ca autoturismul Kia ceed cu datele de identificare de mai jos se afla in Bucuresti (din 16.08.2010). In acest moment masina este incasata partial de la dealerul Evo 10. In momentul in care vom avea o plata integrala pe aceasta masina vom organiza transportul Bucuresti – Deva. Multumim pentru intelegere! O zi buna,
Ioana Soare – Dep Car Control"
Concluzia conflict intre KiaRomauto si Evo10 Deva in care eu sunt la mijloc, adica nu contez ca si client. Nu inteleg de ce nu incaseaza direct importatorul masina sa nu mai fie probleme cu dealerul, mai ales ca au mai avut probleme si cu alti dealeri.
Din punctul meu de vedere este vinovat si dealerul, dar si importatorul in aceeasi masura.
O zi buna tuturor!
ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by Minu »

Se pare ca mereu sunt probleme cu dealerii,care nu isi achita masina catre importator,desi cumparatorul achita masina integral,sunt o gramada de cazuri pe aici cand multi au fost pacaliti si nu au mai vazut nici masina nici banii. :?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by byl »

parea serios dealerul care este dealer mitsubishi, kia in hunedoara si sibiu, service bosch parca in hunedoara, dar ... nu mai stiu ce sa zic.
oricum pe pagina kia.ro apare si acum ca si dealer si reparator autorizat si agreat kia.
ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by byl »

surpriza!
am fost sunat de catre dealer ca a sosit masina si ca luni pot sa o ridic.
totusi, pana la urma au respectat termenii contractului, la limita.
ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by catalin4u24 »

Azi iti iei masina :D .
Tine-ne la curent si asteptam sa ne-o prezinti.
'22 Xceed 1.5T City

byl
Posts: 24
Joined: 29 Mar 2010, 09:39
Auto:
Location: hunedoara

Re: intarziere uriasa livrare masina

Post by byl »

Astazi am ridicat masina de la dealer :) , iar prima impresie este buna spre foarte buna!
Recunosc, am intrat in panica la un moment dat, pe masura ce trecea timpul si nu era livrata masina, dar se pare ca greutatile prin care trece industria auto si dealerii in special sunt mai mari decat par la prima vedere. Oricum lucrurile sunt complicate.
Totusi, referitor la dealerul Evo10Motors, dupa cum am mai scris au respectat contractul scris dar si o intelegere verbala referitoare la un discount destul de substantial oferit la livrarea masinii. Daca ar fi sa mai cumpar o masina as comanda tot acelasi model si de la acelasi dealer.
In fine, totul este in regula, urmeaza jurnal de bord.
In ceea ce ma priveste, se poate inchide topic-ul.
ceed sw fl 1,6 gsl style+optionale, sirius silver

Post Reply

Return to “Generalităţi”