Pareri achizitionare asigurare

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by bubumisu »

Vincze Szilard wrote:asa este, este mai mare polita din simplu fapt ca pana acuma masina era pe persoana jurudica si daca te uiti in polita nu e trecut nici un nume, cand faci pe persoana fizica atunci ei iau in considerare ca tu ca pf nu ai avut nici o asigurare la ei, ca si cum ai face prima data si nu se mai tine cont de cei 5-6 sau cati ani ai fost la ea,
Interesant, anul trecut un "nene" care nu mai lucreaza la Omniasig imi spunea ca dupa ce o sa trec pe PF, daca am stat 5 ani la ei, chiar fiind polita pe persoana juridica, se ia in calcul fidelizarea si la trecerea pe persoana fizica.
Pai in cazul asta fac cea mai ieftina asigurare si-mi bag picioru in asiguratori si in statul Roman cu tot cu RCA-ul lor care nu isi apara cetatenii, ba mai mult ii aduce la sapa de lem.

Nu inteleg de ce ziceti ca Omniasig-ul e cea mai mica oferta pe persoana juridica, eu am primit niste oferte de la Broker UnicreditLeasing pentru 6 luni pe persoana juridica si nu e chiar asa, Alianz@Tiriac e cea mai mare, si am in continuare oferta de la Euroins (cea mai ieftina dupa Uniqa)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by Vincze Szilard »

asa a reiesit o simulare de la cei de la asirom unde sunt eu asugurat, si cam asta ar trebuii sa fie valabil peste tot, cred eu.
explicatia e simpla, cat timp era pe pj tu ca pf nici macar nu apari pe nici o hartie
in momentu cand esti pf atunci deja se considera ca incepi sa conduci si iti cauta vechimea ca si asigurat la ei sau in alta parte.

si daca pe firma ai 2 masini si una face un accident e posibil ca la anu si pe masina aialalta sa ai rca-ul marit, am patit intr-un an chestia asta si atrebuit sa ma duc cu o oferta de la altii ca sa renunte la chestia asta pt. masina mea.

oricum ferestete de euroins si uniqua (vezi ca din cate stiu euroins nu mai are voie sa faca polite rca, interesea-zate prima data daca au sau nu voie)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Caralumba
Posts: 726
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by Caralumba »

Vincze Szilard wrote: oricum ferestete de euroins si uniqua (vezi ca din cate stiu euroins nu mai are voie sa faca polite rca, interesea-zate prima data daca au sau nu voie)
" In Monitorul Oficial, Partea I, nr 604 din 27 septembrie 2013, s-a publicat decizia prin care Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a hotarat ca EUROINS Romania Asigurare-Reasigurare isi poate relua activitatea de practicare a asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii propuse prin accidente de vehicule RCA. Aceasta decizie a fost luata in sedinta Consiliului ASF de pe 18 septembrie, fiind anuntata printr-un comunicat de presa al institutiei.

Astfel, Consiliul ASF a decis, in cadrul unei sedinte de miercuri, incetarea interzicerii temporare a practicarii asigurarii RCA de catre EUROINS Romania Asigurare-Reasigurare SA.

Acest lucru inseamna ca societatea este din nou autorizata sa practice RCA, se precizeaza in documentul de presa al institutiei.
Decizia a fost luata dupa ce societatea EUROINS a prezentat, la solicitarea ASF, modul in care a corectat pana acum aspectele care au stat la baza deciziei ASF de interzicere temporara a practicarii asigurarii RCA si un plan de masuri care vizeaza corectarea sustenabila a aspectelor sesizate in actiunile de control."
Fair day, be well !
Image

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by Vincze Szilard »

nu am stiut ca s-au razgandit si ca are voie sa faca polite de rca de acea am scris "interesea-zate prima data daca au sau nu voie"
oricum eu personal nu recomand la nimeni si nici nu vreau sa am de aface cu ei.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by mrs »

Eu am la city insurance, 129 lei. Bonus 8.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by bubumisu »

@mrs

City Insurance are legatura cu City Financial?
Eu am rata la City, de fapt acuma e la Raifeisen, i-au preluat astia.
Multumesc anticipat de raspuns.

@Vincze Szilard

Odata ce mi-au dat oferta pe persoana juridica de la mai multi asiguratori cei de la unicredit insurance Broker, si erau si Euroins si Uniqa (acum cateva saptamani), inseamna ca au dreptul sa incheie asigurari in continuare.

INTREBARE?

Daca imi fac polita pe 1 an PF la un asigurator care dupa ce imi intra mie in valabilitate polita, pierde dreptul de a face asigurari, polita mea va fi valabila 1 an de zile? (Ma refer daca ma opreste nenea politistu, nu mai zic da adoamne fereste pup pe unu) ?

Multumesc anticipat de raspuns
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by BAU »

@bubumisu : Cind li s-a luat celor de la Euroins dreptul de a mai incheia polite RCA conditia a fost ca trebuie sa administreze si sa despagubeasca politele aflate in vigoare . Deci polita ta este valabila 1 an . Daca societatea la care ai asigurare isi incheie activitatea dupa citeva luni , polita ta va fi administrata de catre alt asigurator care a preluat portofoliul de clienti , pina la expirare.
Dar cu Euroinsul a durat putin , dupa ce au inceput presiunile , au recapatat dreptul de a incheia iar politele RCA.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by mrs »

@bubumisu. Nu stiu,am uitat sa precizez 129 pe 6 luni. Ma documentez si iti spun.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by Stefan47 »

Luna viitoare trebuie sa-mi reinnoiesc si eu polita RCA dar rezultatele din calculatoarele RCA sunt dezastroase adica Groupama la care dadeam anu trecut 450 lei pt 1 an, acum imi cer 1310 lei pe aceeasi perioada #-o si sunt in clasa B9! si asta doar pt ca am 25 ani?...e cel putin discriminare...

Pana la urma voi alege Euroins cred, 600 lei pe 1 an desi ma gandesc serios sa vad cat m-ar costa sa "vand" masina tatalui meu ( el a platit 440 lei la Allianz pt un Peugeot 1.6 ).
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by Nesta3 »

Vincze Szilard wrote:asa este, este mai mare polita din simplu fapt ca pana acuma masina era pe persoana jurudica si daca te uiti in polita nu e trecut nici un nume, cand faci pe persoana fizica atunci ei iau in considerare ca tu ca pf nu ai avut nici o asigurare la ei, ca si cum ai face prima data si nu se mai tine cont de cei 5-6 sau cati ani ai fost la ea, si la mine masina e pe firma si la asirom platesc undeva pe la 600 rca-ul si 1000-1100 casco, daca as trece pe persoana fizica atuci ei ar considera ca eu nu am avut niciodata asigurare pe numele meu si din acest motiv este mai mare.
La mine pe asigurare apare si numele meu la " Nume/Denumire Asigurat".Chiar azi m-am uitat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pareri achizitionare asigurare

Post by bubumisu »

Facut azi RCA la un broker la mine in oras, 275 lei / 1 an pe persoana fizica, la asigurator UNIQA. Nu m-am mai deranjat sa ma duc direct la ei, n-am idee daca ieseam mai ieftin. Era cea mai ieftina asigurare din oferte asiguratori.
PS: Oferta facuta de brokerul respectiv ieri a fost fix identica cu cea facuta tot ieri de Unicredit Insurance Broker, la care am avut CASCO si RCA 5 ani pe durata leasing-ului.

Am trecut de la clasa de Bonus/Malus B4 la B6.
Polita veche pe persoana juridica a fost de 540 lei aproximativ la Omniasig, acuma anu asta e adevarat s-au mai scumpit tarifele, nu am ideee cum sa calculez sau sa fac paralela cu vechea/noua polita, avand in vedere ca am trecut pe persoana fizica, ma refer la coeficienti (de la B4 la B6).
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Generalităţi”