LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Post by mihaiolimpiu »

mihaiolimpiu wrote:Cu aceasta ocazie am schimbat si becurile de faza scurta cu NARVA +50 si diferenta este uriasa fata de un BOSCH standard (dr.) si un no-name stramb din fabrica (stg.). Le recomand cu caldura ca alternativa la Philips ce sunt intr-adevar SUPER dar si foarte scumpe!
Mda, Au picat ambele la interval de 2 zile, deci durata de viata cam slabuta: 6 luni fix (or fi de vina gropile).
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Post by mihaiolimpiu »

Dupa postul anterior de acu un an, revin cu alte opinii:
Tot ce ati citit pana acum, LED-urile montate, acele Philips-uri si Narva, precum si modulul plafoniera 2x 6 LED-uri functioneaza impecabil.

Pentru pozitii, satul de atatea schimbari am optat pentru ceva mai chior dar ultradurabil, PHILIPS ECO VISION, ceva mai slabe decat standard, dar cu o durata de viata tripla. Sincer nu cred ca le mai schimb vreodata, filamentul se vede cu ochiul liber ca e foarte, foarte gros! ATENTIE sunt cam chioare, dar te obisnuiesti, si sincer nu prea-mi place sa conduc noaptea!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Post by mihaiolimpiu »

Dupa aproape FIX 3 ani unul din led-urile Philips a inceput sa dea o lumina mai slaba... La o examinare mai atenta una din pastile s-a desprins de pe stratul suport, daca o tineam apasata cu mana functiona in continuare. Practic s-a copt acel strat suport.

Fiind multumit de termenul de 3 ani pentru vechile led-uri, le-am schimbat cu Philips X-Treme Vision 6000K care au o temperatura de functionare a mediului ambient de 105C deci nu cred ca voi mai avea probleme din cauza caldurii degajate de becul de faza lunga... Daca mai tin si astea 3 ani... faza lunga are filamentul ca nou din 2008... cam misto, la cat de greu se schimba becurile!
Ca si costuri, undeva la 70 Ron perechea... Sincer eu le-am luat de la OMV ca nu mai aveam rabdare si a costat cam 110 RON (Mult, dar daca le schimbi la 3 ani merita, cele clasice le schimbam cam la 3-6 luni si luam tot de marca...).

Atentie ca sunt de 2 tip-uri cu 60C si de 105C temperatura mediului ambient, noua clar ne trebuie cele de 105, fiind atat de aproape de becul de faza lunga!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Post by Vincze Szilard »

si eu am folosit niste becuri cu led, nu mai stiu marca si tot la pozitie, dupa ce am incercat cu 2 modele ambele nu ma tineau mai mult de o luna, nu se ardea ci incepeau sa moara din leduri si clipocea, in special la un singur far, am trecut inapoi la becurile clasice de pozitie cu filament care ma tin mult mai mult si is si mai eftine si de 10 ori mai eftine decat cele cu led, si in plus ma tine un set calsic mai bine de un an, pe ultimu set de becuri cu leduri l-am dus inapoi la magazin si le-am schimbat cu becuri clasice, acuma am vreo 3 seturi de pozitie si vreo 2 de faza scurta.

e drept ca incepeau sa clipoceasca dupa un anumit timp, cat erau reci nu clipoceau, probabil din cauza temperaturii, la asta nu am fost atent trebuie sa recunosc.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: LED-uri pozitii, semnalizari, plafoniere, stop - PARERI

Post by bogdan241 »

Eu am xenon cu lupa - nu m-as intoarce la becurile clasice
Am led cree pe semnalizarea spate - lumina mult mai puternica, se aprind instant, efect vizual misto. :mrgreen:
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Post Reply

Return to “Generalităţi”