ESP TEST

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

Cam asta vroiam sa spun si eu.Cel mai bine se va vedea la iarna cand rotile srg-dr vor fi pe suprafete diferite ca aderenta.Eu vroiam doar sa incerc cum este implementat sistemul pe masina mea insa abia astept un pic de zapada.Insa sistemul esp , chiar daca este inventat de bosh si testat pe multe marci si in conditii extreme , conteaza si cum este implementat pe fiecare marca in parte, conteaza si a cata generatie a sistemului este folosita precum si pretul total al sistemului care automat se va rasfrange in pretul masinii.Asa ca cei cu ceed sau eu cu mazda nu trebuie sa ne asteptam la cel mai performant sist.esp care exista.Concluzia: Face si el ce poate insa cuvantul final este al celui care tine volanul si apasa pedalele

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

ABS cred ca e v8.0

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Teddy wrote:Zilele trecute am fost cu cineva care are ESP pe masina si l-a testat pentru mine,am ramas impresionat cum se comporta.Si eu am sa-l pun pe viitoarea mea masinuta. :D
O fi avand si ESP-ul rolul sau si probabil ca este important, dar sa vii sa spui ca ai facut teste...astea chiar sunt texte.Ia zi, cum ai facut ?Dar nu d`alea din filme..explicatii concrete.

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Rapidel wrote:
Teddy wrote:Zilele trecute am fost cu cineva care are ESP pe masina si l-a testat pentru mine,am ramas impresionat cum se comporta.Si eu am sa-l pun pe viitoarea mea masinuta. :D
O fi avand si ESP-ul rolul sau si probabil ca este important, dar sa vii sa spui ca ai facut teste...astea chiar sunt texte.Ia zi, cum ai facut ?Dar nu d`alea din filme..explicatii concrete.
Da... care i pb? si eu am testat esp ul de pe masina mea? ce vrei sa stii? :twisted:
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Nu-i nicio problema, descrie cum l-ai testat .

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Foarte usor;iti trebuie urmatoarele ingrediente:la mine a fost un drum liber de tara cu pietris unde am virat un pic mai brusc de volan
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Iar se infierbanta lumea aici...
@Rapidel take it easy, si lasa-l pe teddy sa ne zica ce anume l-a impresionat si testele facute, ca doar asta e subiectul topicului.

Legat de ESP, aseara mai mult m-a incurcat decat ajutat. Inca am pe masina cauciucurile de vara Good Year Eagle F1 si sub 7-8 grade e jale mare cu ele, aderenta fff scazuta.
Am intrat intr-un viraj mai tare, a intrat ESP-ul cand masina a pierdut aderenta si a inceput sa se indrepte catre exterior, dupa care nu stiu cum si in ce fel m-a aruncat rau de tot catre interiorul virajului si putin a lipsit sa ma urc pe bordura unde n-ar fi fost placut deloc...

Asa ca, mare atentie cand testati ca o fi bun ESP-ul asta dar nu e o mana protectoare care va va mentine tot timpul pe traiectoria dorita.

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

ACUM CATEVA MINUTE ERA SA pup si eu bordura dar bine ca a intrat ESP ul si am putut evita
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Fratilor ce am spus asa de sariti la mine?
Prietenul meu are ESP pe masina nu eu(eu am dat-o pe a mea ca sa imi iau un CEE`D).Daca nu aveti unde sa va testati ESP-ul va recomand defileul Jiului,numai sa aveti de grija ca sunt multe curbe fff periculoase(cirligul mare si cirligul mic...cum sunt si cele de Trensfagarasan,Oituz,Dealul Negru,Bicaz si mai sunt dar atat deocamdata).
A intrat mai tare in curba si nu am iesit in decor,ESP-ul i-a corectat traiecroria ...dar are tendinta sa te arunce spre interior,dar iti da posibilitatea sa manevrezi masina si sa o duci(traiectoria)unde vrei tu.
Eu am fost incantat dar nu stiu cum se comporta pe asfalt ud sau gheata(prietenul meu sustine ca e la fel).
Dupa ce o cumpar va spun eu :)

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by adrian.tuhut »

am vrut sa plec cu scartait de roti si a mers cred ca jumate de secunda :wink: dupa care s-a aprins becul in bord si s-a terminat joaca :D

o prietena cu skoda octavia cu ASR spunea ca iarna, pe zapada/gheata, daca vrea sa plece de pe loc, trebuie sa decupleze ASR-ul pentru a permite patinarea rotilor..
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

TCS

Post by L P »

Este normal sa fie o perioada scurta de scirtiit.
Este un intreg lant cinematic care nu poate intra in functie instantaneu ( asa cum la apasarea pe pedala de frina ,intii actioneaza pompa de frina apoi cilindrul de frina dupa care placutele string discul )
Aici intii sesizeza ruperea aderentei , apoi se comanda frinarea pe roata si uneori chiar reducerea puterii motorului. ( Dureaza chiar pina la o secunda).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

Eu am alta problema. In unele prospecte de Ceed scrie ca ESP include BAS si TCS. Fiind iarna, am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu are TCS masina, desi am cu siguranta ESP (decuplabil de la buton) - care de altfel am vazut ca functioneaza (inclusiv pe zapada). Insa TCS nu pare sa aiba, intrucat eu am plecat cu greu din zapada cu pneurile de vara, fara nici o incercare a masinii de a regla invartirea rotilor. Asadar, cine are ESP, rog confirmati daca ati sesizat sau nu ca ar exista si Traction COntrol pe masina.
KIA C'eed 1,6 CRDI XR 115 CP Dakar Yellow - http://www.turatii.ro
ISUZU D-Max 2,5l DSL 136 CP Imperial Blond - http://www.4balls.ro

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Mai sincer eu zic ca are, deoarece cand plec de pe loc si rotile patineazase aude ca un parait, parca trosneste ceva, iar can a condus un prieten mi a zis ca a simtit cum i ar fi redus turatia; acum nici eu nu sunt sigur ce sa zic :!: :?:
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

cmg_george

Post by cmg_george »

Nu nu are. ESP include doar BAS... celputin asa stiu eu si asa se comporta masina mea :)

Am avut surpriza sa constat ca masina a plecat din zapada fara ESP in timp ce cu ESP-ul nu a vrut sa se miste de acolo!

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Chiar se recomanda decuplarea ESP/ASR la plecarea de pe loc cand masina are aderenta ff scazuta datorita ghetii sau zapezii.
Daca ar exista ASR sau cum se numeste la KIA, in momentul cand rotile pierd aderenta ar trebui sa se aprinda martorul pe bord.

Post Reply

Return to “Generalităţi”