Maşina mi se pare rigida dar sta super pe curbe....

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
bogdan isac
doctoru'
Posts: 11
Joined: 14 Oct 2007, 23:28
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

MaÅŸina mi se pare rigida dar sta super pe curbe....

Post by bogdan isac »

salutare! am si eu o nelamurire :? ... mi se pare cam prea rigida masina, parca simti toate gropile cat de mici ar fi ele, poate o fi din cauza suspensilor care sunt destul de "sportive" sau e din cauza ca e noua masina. se poate sa se simta asha si din cauza jentilor de aliaj?..oricum ma astept sa-si mai dea drumul... :D

v-am salutat si duminica placuta

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Nu se mai "lasa" asa de mult pe cat te astepti.

De lasat se lasa o dacia(are tata o Solenza si sincer, nu vrei sa stii cum face).
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Suspensie

Post by L P »

poate sa se simta asha si din cauza jentilor de aliaj?..oricum ma astept sa-si mai dea drumul...


Asteapta-te sa se lase numai daca shimbi arcurile si amortizoarele.(dar se va schimba si tinuta de drum )
Nu stiu ce jante ai tu si ce anvelope ,sa-ti spun eu ce inseamna suspensie rigida la anvelope 225 x45 .
Acest 45 face sa sa-ti pierzi toate pietrele de la rinichi ,daca nu chiar rinichii.
Am mers si pe locurile din spate. Este de nesuportat.
Simte fiecare pietricica si denivelare. Sa nu mai spun ca pe un drum de tara sau pietruit nu se poate merge. Iar pe zapada ......cauta topicul unde am scris de asta .
Nu poti sa le ai pe toate.
Compenseaza in schimb cu tinuta pe autostrada si in curbe.
Aceasta rigiditate este data si de amortizoarele pe gaz.(lucru deja stiut)
Am cunostinta care are I 30 ,amortizoare normale.
Alta viata.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

Cu ceva greutate in portbagaj si persoane pe bancheta din spate zgomotul suspensiei este mai mic si comportamentul se schimba total. Amortizarea este mult mai buna iar zgomotul mai dispare!
Bineinteles ca masina consuma mai mult si accelereaza mai greu :roll:
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

bogdan isac
doctoru'
Posts: 11
Joined: 14 Oct 2007, 23:28
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

merge excelent

Post by bogdan isac »

salut... de o ora am venit in timisoara. am plecat aseara pana la oradea si cum spuneam acum o ora m-am intors.intradevar la drum lung se simte extraordinar masina, si cand vedeam ca vine o curba parca nu-mi venea sa reduc, parca voiam sa accelerez.ii place grozav de mult in curbe. se simte bine.sunt super incantat de ea.vam salutat

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Atentie totusi cu virajele la viteza, mai ales cei fara esp. Directia electrica va poate induce in eroare in ceea ce priveste aderenta...

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Aceasta directie asistata electric e ceva in genul functiei City de la Fiat?
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

MSlv wrote:Atentie totusi cu virajele la viteza, mai ales cei fara esp. Directia electrica va poate induce in eroare in ceea ce priveste aderenta...
...eficacitatea servodirectiei electrice scade cand viteza creste, tocmai pentru a evita ce spui tu, si pentru a preantampina manevre bruste ale volanului la viteze mari !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Directia la ceed este asistata doar electric. Functia aia city la fiat face ca rezistenta cand rotesti volanul sa fie minima ca sa poti face manevrele de parcare foarte repede/lipsit de efort.

Stiu ca la viteze mari se intareste directia, dar s-ar putea sa ai surpriza sa tragi de volan in curba si masina sa mearga tot inainte din cauza vitezei neadaptate (supravirare). Mai ales daca si accelerezi.

Ma refeream la faptul ca nu simti nimic din ce se intampla cu rotile in volan, ca de exemplu la masinile cu asistare hidraulica. De fapt mint. Gropile sunt traduse foarte explicit in coloana de directie.

catalin1984

Post by catalin1984 »

Sa inteleg ca ai avut si tu o dacie berlina? :)

Mda o sa te obisnuiesti e normal!

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

MSlv wrote:s-ar putea sa ai surpriza sa tragi de volan in curba si masina sa mearga tot inainte din cauza vitezei neadaptate (supravirare). Mai ales daca si accelerezi.
Cred ca asta este de fapt subvirare nu supravirare.

Definitia luata chiar de pe site-ul Kia: "Subvirarea este un fenomen care apare atunci c?nd rotile din fata nu vireaza, deoarece nu au o aderenta prea buna, la fel de mult pe c?t se doreste. Solutia este reducerea vitezei pentru a permite rotilor din fata sa ?si recapete tractiunea. Altfel, modelul are tendinta de a merge drept opun?nd rezistenta la virare."
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Post by lus »

mie mi se pare doar bine inchegata. am 205/55 r16

Post Reply

Return to “Generalităţi”