Nemultumiti din toata tara, uniti-va!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Cum draq sa platesti transport? Au inebunit la cap? Pretul e CIP - locul de descarcare asta inseamna pentru cei care nu stiu, ca include TOATE costurile de deplasare pana la POARTA importatorului + asigurare.
Astia chiar nu-si dau seama ca-i caz PENAL? Cum sa pretinda costuri de transport suplimentare de vreme ce clientul plateste DEJA odata transportul?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

asa cere si dealer-ul Hyundai din Bacau ca sa-ti aduca un I30.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Post by mandr »

Gerula wrote:Cum draq sa platesti transport? Au inebunit la cap? Pretul e CIP - locul de descarcare asta inseamna pentru cei care nu stiu, ca include TOATE costurile de deplasare pana la POARTA importatorului + asigurare.
Astia chiar nu-si dau seama ca-i caz PENAL? Cum sa pretinda costuri de transport suplimentare de vreme ce clientul plateste DEJA odata transportul?

Merci de raspuns, imi dau seama si eu ca este o manarie de-a dealer-ului, dar el o tinea tare pe a lui ca e normal sa platesc o diferenta de aprox. 120 euroi si ca trebuie sa soseasca de la Pitesti de la ERSTE factura. Sunt curios ce dracu vor scrie pe factura ca reprezinta suma asta ? Oricum vreau sa ma vad cu numerele de inmatriculare si le platesc din parti sa vad daca ma dau in judecata . :D

stanvaleriu
Posts: 39
Joined: 09 Nov 2007, 11:14
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: CLIENTI FRAIERI SAU DEALERI NESIMTITI ?

Post by stanvaleriu »

mandr wrote:... trebuie sa platesti o factura pentru transportul masinii din SLOVACIA si anume vreo 120 euro, ca plateste si dealer-ul ca asa se procedeaza , ca scrie si in contract lucrul asta si ca nu am ce face ca si lor le factureaza transportul cei de la KIA ROM AUTO si ca ei suporta 60% si clientul 40%.
Poti sa-i rezoli usor. Pe factura sa le ceri sa scrie "Servicii transport Slovacia-Romania". Faci trei copii si le depui la Protectia consumatorului, Garda Financiar? si Kia Romania impreuna cu o sesizare.
A doua zi te duci la dealer cu o declaratie ca nu achiti factura pe motiv ca serviciul este inclus in pretul masinii si ca ai anuntat autoritatile competente.
Vei intra in posesia masinii mai repede decat visai.
Kia ceed 1,6 EX GSL ESP+climatronic+oglinzi exterioare pliere electronica+senzori parcare, oil blue,comanda 11.09,seria~20.11,ridicata 14.12, AG-15-AVS, 120.000km

Eliade
Posts: 3
Joined: 29 Mar 2008, 10:20
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Eliade »

Mai, cap de pluta, nu tine de ei sa le vina masinile mintr-o luna!Sunt, probabil protocoale, fabrica aia nu produce adidasi, sunt masini..
Probabil ai vrea sa comanzi masina si s-o trimita a doua zi la fabrica(comanda), pentru tine..N-ai inteles de pe forum cum stau lucrurile?
Iesi afara! :lol:

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

@Eliade daca taceai filozof ramaneai.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Re: CLIENTI FRAIERI SAU DEALERI NESIMTITI ?

Post by mandr »

stanvaleriu wrote:
mandr wrote:... trebuie sa platesti o factura pentru transportul masinii din SLOVACIA si anume vreo 120 euro, ca plateste si dealer-ul ca asa se procedeaza , ca scrie si in contract lucrul asta si ca nu am ce face ca si lor le factureaza transportul cei de la KIA ROM AUTO si ca ei suporta 60% si clientul 40%.
Poti sa-i rezoli usor. Pe factura sa le ceri sa scrie "Servicii transport Slovacia-Romania". Faci trei copii si le depui la Protectia consumatorului, Garda Financiar? si Kia Romania impreuna cu o sesizare.
A doua zi te duci la dealer cu o declaratie ca nu achiti factura pe motiv ca serviciul este inclus in pretul masinii si ca ai anuntat autoritatile competente.
Vei intra in posesia masinii mai repede decat visai.

Salut, mi-ai dat o idee buna cu serviciile de transport SLOVACIA-ROMANIA si as cred ca o sa fac daca ma forteaza sa platesc masina, dar tu nu ai inteles ca eu am ridicat masina pe 21 martie si ei vor sa le platesc diferenta pe transport acum !!!

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Post by mandr »

Eliade wrote:Mai, cap de pluta, nu tine de ei sa le vina masinile mintr-o luna!Sunt, probabil protocoale, fabrica aia nu produce adidasi, sunt masini..
Probabil ai vrea sa comanzi masina si s-o trimita a doua zi la fabrica(comanda), pentru tine..N-ai inteles de pe forum cum stau lucrurile?
Iesi afara! :lol:

Nu am inteles bine cui te-ai adresat cu cap de pluta , mie sau colegului care mi-a sugerat ideea cu factura ?
Daca mi te-ai adresat mie , afla ca esti un mare idiot pentru ca faci comentarii seci pe un subiect pe care nici nu l-ai citit sau nu ai putut sa-l intelegi bine ! Afla ca eu am primit masina pe 21 martie iar dealerul imi cere diferenta de transport de 120 euro acum . Adica zice ca mai am de dat in plus niste bani.
Daca nu te-ai adresat mie, imi cer scuze . Oricum ar fi nu esti tu buricul pamantului sa faci pe cine vrei cap de pluta. Pe forum nu sunt toti asa inteligenti ca tine, iarta-i si tu . :evil:

joeblack
Johnescu
Posts: 51
Joined: 24 Mar 2008, 11:01
Auto:
Location: Brasov,Constanta

Post by joeblack »

La Martax in Brasov (de unde am luat-o) a fost super ok: masina am ridicat-o la ora 21.30, l-am luat de acasa pe respectivul de la firma, iar numerele "ne asteptau" la microbuzul de Bucuresti-Brasov. Pe stoc initial aveau un so red pe care daca as fi luat-o, mi-ar fi facut si un mic discount :wink: . Am preferat totusi sa astept culoarea pe care o stabilisem cu prietena mea.
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best, Oil Blue
BV-05-MIM
http://picasaweb.google.ro/ionut.mihai7 ... 6934099570

LEKO
Posts: 7
Joined: 26 Apr 2008, 20:16
Auto:

Re: Nemultumiti din toata tara, uniti-va!

Post by LEKO »

Mai rau e cand esti mintit ca e masina pe stoc si ca vine in 2 zile,nici dupa 3 saptamani nu vine,platesti casco,rata la banca,si mai dai si 5000 euro avans.La noi se vand masini parca se vand morcovi.

movu29
Posts: 20
Joined: 06 May 2008, 12:25
Auto:
Location: Ploiesti

Post by movu29 »

Total de acord. Sunt foarte nemultumit de dealerul neoserv din Ploiesti. Am comandat masina in martie si mi-au spus ca seria de sasiu si cea de motor vin in jurul datei de 25 aprilie.. De atunci m-au amanat constant, in conditiile in care stau cu creditul aprobat de mai bine de o luna. Ultima scuza a fost ca "a fost si pastele catolic si pastele nostru si 1 Mai". Mai au putin sa-ti spuna ca au fost sambete si dumunici. Neseriozitate totala in respectarea termenelor. sper sa nu fie la fel si in privinta calitatii autoturismului.




P.S. Am comandat modelul Kia Cee'd 1,6 GSL MT LX BASE, HIKE GREEN+optiuni

Post Reply

Return to “Generalităţi”