CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pe diesel 2.0 nu se poate pune automata, asta o stiam de la dealer ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gcitron
Posts: 40
Joined: 05 Jun 2007, 14:05
Auto: Ceed HB 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by gcitron »

Eu mi-am luat automata dintr-un singur motiv: COMODITATE!!!
E mai lenta, oarecum imprevizibila (deocamdata), dar in sfarsit e multumita si nevasta-mea de stilul meu de condus.

Oricum, mai conduc in mod curent si o alta masina cu cutie manuala si, cu toate ca are numai vreo 75 de cai, am posibilitatea de refulare! :))

Consuma mai mult? La cat voi face cu ea, vreo 10000/an, nesemnificativ. Daca vreau economie merg cu AC-ul oprit... :)
E mai scumpa? 600/5 = 120 eur/an, nesemnificativ. Daca as fi vrut mai ieftina imi luam Logan.
Cee'd 1.6 GSL AT+ESP+etc - Pewter Beige

clipotas
Posts: 12
Joined: 22 Mar 2008, 16:38
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by clipotas »

andrei0241 wrote:Pe diesel 2.0 nu se poate pune automata, asta o stiam de la dealer ...
Daca intri pe www.kia.ro pe configurator ai sa poti obtine ceed dsl 2.0 cu AT la acelasi pret de optional de 715 euro. Cred ca ai intrebat la Raver pentru ca acolo nici eu nu am gasit raspunsuri , de aceea am preferat Autoconstanta unde din februarie, dupa cum am mai spus, existau doua variante de AT pe DSL.
SW, 1.6 AT,GSL, ESP

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai exact pe www.kia.ro m'am uitat inainte de a posta si nu am gasit optiunea de transmisie automata decat pe 2.0 GSL, pe 2.0 DSL nu vad de nici un fel ...
Eu informatia o aveam de mai demult, tot de la AutoConstanta (nici nu cred ca era Raver dealer Kia atunci)

Daca ai timp, fa un print'screen la configuratorul de pe kia.ro, poate nu vad eu bine optiunea de transmisie automata pe 1.6 sau 2.0 Diesel
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@clipotas, am primit PM'ul tau si am vazut si de ce tu stii intr'un fel si eu in altul, de pe configurator

La versiunea 2.0 Diesel, daca dai la versiunea Classic, la optionale, intr'adevar, apare si cutia automata. Daca selectezi Style (cum facusem eu pana acum), cutia automata nu mai apare la optionale ... deci avem amandoi dreptate :lol:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

roberrtinio
Posts: 3
Joined: 18 May 2008, 19:18
Auto:
Location: Bucuresti

Post by roberrtinio »

Te lamuresc eu!....am primit masina de doua zile si deja am 500 km efectuati, chiar dak e in 4 trepte la 100km/h turometrul indica 1900 ture...la 150, era pe undeva pe la 3000!
Masina e o idee mai lenesa decat una cu transmisie manuala, doar dak te gandesti la faptul ca la cea manuala poti trece voluntar intr-o treapta inferioara pentru a face o depasire....cu cea automata totul este atat de lin incat nici nu iti dai seama cand ajungi la 150-160, iar atunci cand schimba ea vitezele, aproape ca nici nu iti dai seama....cosumul....asa la primii 500km...a papat 35litri.
clipotas wrote:
ciprian75 wrote:Eu stiam ca pe 1,6 dsl (diesel) nu se poate pune cutie automata.
Sau poate pentru Germania este posibil :).
Vali40 mi-a dat mare avant sa-mi iau cutie automata, dar alti colegi de forum m-au dezumflat :P.
Ca e in 4 trepte, ca e depasita(apropo moral nu are cum:P), ca nimeni nu o mai foloseste, ca intra 7 l de ulei pe cand la altele 1,5, in fine....
Ma intereseaza daca intradevar este masina mai lenesa cu AT decat cu MT, daca consumul e mai mare si daca se simte puternic schimbarea de viteza in sensul scaderii bruste in turatii si "lag" adica gandeste mai greu decat manutza soferului pe un schimbator normal.
Merci anticipat :D
La sfarsitul lui februarie cand am facut comanda pentru ceed era posibilitatea sa pui AT si pe 2 variante diesel de 1,6 cu motorul de 115 CP si pe 2,0. Acum nu mai stiu , trebuie sa intrebi dealerul sau sa incerci pe configurare CEED.

hamzteru
Posts: 4
Joined: 10 Aug 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by hamzteru »

Buna ziua, domnilor !

Am si eu 2 intrebari:
1. De ce motorul diesel 1.6 115HP automat consuma cu 2 litri mai mult decat varianta manuala, in conditiile in care pe site-urile de afara, respectiv UK si Germania, consumul la 1.6 benzina automat este doar cu 1 litru mai mare, stiind ca benzina are arderea mult mai rapida. Mi s-ar fi parut sa fie invers.

2. Robertino, spune-mi, te rog, unde ai facut cei 500 de km ca sa-mi dau seama daca a fost un consum cat de cat ok sau nu. Pana de curand eram hotarat sa iau o Toyota Corolla cu cutia MM multi-imode. Corolla MM are vro 1430 de kg si 90 cai putere. Am facut drive test cu cutia MM, dar este jenant de puturoasa masina. In primul rand NU este o cutie automata, mai exact este o cutie manuala cu niste contacte electrice, care incearca sa faca pe automata. La accelaratii se simte foarte tare cand schimba vitezele, aproape ca te da cu capul de parbriz si nu este tocmai confortabil(pare sa se inece). Din punct de vedere al consumului, insa sta foarte bine. In manualul autoturismului se specifica un consum de 5.8 la 100km in oras, iar pe bordul masinii de test erau cam 17.000 de km efectuati in oras, cu un consum mediu de 7.4 ceea ce nu e rau deloc. Prin mai cei de la Toyota au crescut pretul la Corolla cu 1000 de euro ajungand la 19322 de euro, moment in care am inceput sa ma uit spre alte masini din asia cu cutii automate. Curand am avut o discutie cu un prieten care mi-a recomandat sa ma uit si la Kia ceed. Am facut test-drive in iunie pe motorul de 90 de cai si pare tare ok, oricum mai sprinten decat el de 90 de pe Corolla. La Toyota am testat si varianta manuala sa vad ce pierd, ca sa zic asa. In linii mari ambele masini sunt ok, insa ceed-ul are un mare plus cu suspensia spate, antifonarea este muult mai buna, de ex. la 130km/h pe Pitesti in Corolla trebuia sa ridic putin vocea sa ma auda tipul de la toyota, care statea in fata langa mine, pe cand la ceed la 130 ma auzeau cei din spate la drive-test. Pe langa acestea kia este mult mai configurabila si castiga putin prin aceasta si nu in ultimul rand garantia, deloc de neglijat. Daca eram in State, toata lumea site ce este o Kia, la noi ne tot lovim de prejudecati, ce nu cunosti - starneste "frica". Ar fi bine sa demonstreze Kia si in Europa faptul ca este un brand demn de Asia si chiar mai mult.

Si tot pentru Robertino, mai povesteste-ne despre masinuta ta :smt055 . Are kick-down? Ce se intampla daca o calci brusc la o anumita viteza, retorgradeaza ? Zgomot in interior ? si ce te mai lasa inima sa ne scrii...

Multumesc mult si sper sa nu va fi plictisit si sper sa ma alatur voua curand.

respect
hamzteru

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

Re: CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Post by raducindrea »

Eu unul am doar vreo 1500 de km facuti cu AT-ul. Si am o singura problemuta.... (am vazut ca cineva mai zicea de ea) anume: ma enerveaza ca daca cumva in timp ce urc dealul pe care il urc de 2 ori pe zi - se intimpla sa prind ceva coloana in fata si sa incetinesc pina, sa zic, la un 20-30 la ora - e gata; merge ca un Oltcit :(. Insa, mai e aici o chestie, la care sper sa ma ajute cineva cu un raspuns: cele 3 trepte aditionale - nu stiu cind si cum sa le folosesc; ma gindesc insa ca macar partial problema mea cu dealul ar trebui sa fie rezolvata daca as stii ce sa fac cu treptele alea :D Asa incit - daca vrea cineva sa-mi ofere un "tutorial" - ramin pe veci indatorat ;)
In rest - chiar e excelenta cutia: confortul nu se discuta; cit despre ce se mentiona mai sus - anume zgomote cind o calci, cap in parbriz cind schimba - it's aaaaaaall bulls***; in conditii normale (adica nu pe dealul meu :D ) - cind ai pus pedala pe podea - sare instant in treapta inferioara; si se duuuuuuce :) . Cit despre schimbatul vitezelor - mai degraba le intuiesti sau le vezi pe turometru; ca de simtit - nu simti nimic

All in all - eu unul sint multumit. Daca ma mai si lamureste cineva care e treaba cu 1-2-3-ul ala...... ;)
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re:

Post by Bonzai2 »

roberrtinio wrote:Te lamuresc eu!....am primit masina de doua zile si deja am 500 km efectuati, chiar dak e in 4 trepte la 100km/h turometrul indica 1900 ture...la 150, era pe undeva pe la 3000!
Eu la 150 am cam 4000 de rotatii la cutie manuala pe 2.0 GSL.mi se pare cam mare diferenta de 1000 de turatii
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Post by Joco »

@raducindrea
Vezi că toate aceste "probleme" s-au discutat deja în topicul lui @vali40

joco

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re:

Post by SeKAh »

Joco wrote:Costul suplimentar este sub 1000 de euro cu tva, iar consumul este mai mare nici cu o bere pe suta de km-:))
=D> Pai daca e asa, prefer cutia manuala.
Adica dupa un drum obositor de 400km vreau sa beau si eu macar 3 beri :D

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

Re: CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Post by raducindrea »

@Joco
@Joco - tocmai am terminat de citit topicurile lui vali. Din pacate insa - tot nu-s lamurit :D :oops:

1. Care anume treapta ar trebui sa o folosesc in situatia descrisa de mine? Anume cea cu dealul, cind tre' sa incetinesti brusc de la 100 la 20 km/h - si masina nu mai "poate" s-o "ia" la fel mai departe.

2. Tot nu s-a lamurit (sau is io mai dobi'...) daca se poate sau nu schimba in 3-2-1 in timp ce masina e in miscare. Recte - sa zicem ca sint in D, la 120 si vreau sa depasesc: pot sa schimb din D in 3 (fara sa apas frina sau alte cele) - astfel incit sa o "oblig" sa schimbe intr-a treia si sa tureze motorul si, deci - sa "zboare"?

Mercic

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Post by Joco »

@raducindrea

Trebuie să înţelegi, că sus sau jos poţi să schimbi cînd vrei. Bineînţeles dacă turaţia motorului în momentul acela
este în limitele admise.(poţi avea un demaraj ameţitor în 3 pînă la 160/h)

De exemplu schimbi în 3 sau 2, dacă ai o pantă(coborîre) abruptă şi vrei să ai o frînă de motor eficientă. Astfel nu mai frînezi deloc.
Schimbi în 3 sau chiar 2 dacă mergi pe o rampă(urcare) mare şi nu vrei ca automatica să schimbe jos-sus la orice schimbare mică de sarcină. Astfel fiind în treapta de limitare sus (3 sau 2) vei avea o dinamică foarte bună.
Foloseşti treapta 1 fixă în momentul cînd cobori pe pantă ff. mare cu o sarcină mare, sau urci pe o rampă ff. abruptă cu o rulotă în spate. Aici bineînţeles vei avea viteze mici dar un control foarte bun.
Bineînţeles iarna pe drum alunecos ai nişte avantaje cînd în treptele de limitare 3,2,1 avînd o frînă de motor foarte constantă, fără smucituri şi bruscări de moment de frînare.

Poate am reuşit să mă fac de înţeles.
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

raducindrea
Phantom Touch
Posts: 58
Joined: 25 May 2008, 18:43
Auto:
Location: Bistrita, RO
Contact:

Re: CINE MAI ARE CEED 1.6 DSL CUTIE AUTOMATA?

Post by raducindrea »

Joco wrote: Poate am reuşit să mă fac de înţeles.
Joco
In sfirsit cineva care zice lucrurilor pe nume, macar in parte :)
Cit de repede am ocazia - testez ce zici tu - si apoi raspund mai pe larg.

Mercic oricum de explicatii
...you cannot touch these phantoms...
________________________________________
Cee'd SW 1.6 GSL AT Style Piston Grey - B-91-SZV
Galerie: http://picasaweb.google.com/cindrea/CeeNDrea

Post Reply

Return to “Generalităţi”