Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by callmevaly »

aeon wrote:eu as vorbi in caz de vanzare de la 8000 in sus...nu mai putin de 8000
Fiecare vede lucrurile dupa felul sau...
Eu mi-am exprimat o parere obiectiva in functie de ce dicteaza piata "LA MOMENTUL ACTUAL", daca peste cateva luni isi revin lucrurile, poate lucurile punctate de @asdfgh vor fi luate in calcul si altfel vor sta lucrurile. Topicul este despre valoarea de vanzare acum (aprilie 2010) a unui ceed best 1.4...
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by aeon »

bun..acum te intreb eu pe tine unde ai vazut tu de vanzare la pretul ala acum (5000/6000 euro), ca vreau si eu
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by callmevaly »

:) made my day...
credeam pana acum ca in momentul cand te angajezi intr-o discutie (fie ea si pe un forum), gandesti inainte de a spune ceva....
Imi cunosc meseria...stiu ce am de facut...o fac de prea mult timp....

iti dau un ex: gasesti anunturi pentru 10 apartamente (interval 62 k-65 k)...ce rezulta...valoarea apartamentului (pe care vrei sa-l achizitionezi) este cuprinsa in intervalul ala? eronat...raspunsul este NU.

aplica te rog ceea ce ti-am zis mai sus la o masina...

Bineinteles pe o piata activa exista si exceptii...poate sunt unii care au banii si vor neaparat sa dea 8 k pe o masina...dar majoritatea nu vor avea gandirea asta....vor incerca sa negocieze...vor cauta in stanga si in dreapta...vor astepta...se vor gandi ca daca se mai imprumuta de 3000 euro (echiv aprox la 3 rable/vouchere) isi pot lua de noua, alt model, alte dotari, fara HIBE (gen problm la coloana de directie, ambreiaj, bielete, sistem audio, interferente stick....etc)...

Pe segmentul asta nu ai cum sa te contrazici cu mine cu dovezi concrete (teoretic poti)...

Bafta
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by patton »

@callmevaly, ai dreptate si nu prea.
Spui ca majoritatea vor cauta in stanga/dreapta, vor astepta, vor negocia. Corect, numai ca asa era si pana sa vina criza. Nu cred ca erau multi care sa se duca in piata si sa plece cu prima masina pe care o vad, fara sa negocieze, etc.
Pretul il dicteaza piata, mai mult cumparatorul decat vanzatorul. Asta doar sa fie inflatie de vanzatori si nu prea cred ca e. Cele aduse de afara sunt scumpe (taxe) iar proprietari de masini inmatriculate nu sunt chiar atat de multi care sa fi ajuns intr-o situatie financiara atat de proasta incat sa-si vanda masina pe nimic. Este insa posibil sa se ajunga si la asa ceva, dupa cum merg lucrurile.
Pe de alta parte, spui ca daca are 8k, mai face un imprumut de 3k si cumpara ceva nou. Si asta e mai greu de realizat de cand cu criza. Majoritatea daca au 8k nu cred ca se mai arunca la un imprumut. Dar daca n-au cei 8k in buzunar si trebuie sa-i imprumute?
In orice caz piata auto nu merge prea bine indiferent ca e vorba de masini noi sau sh. Este o perioada buna sa cumperi, daca ai ceva bani, si destul de proasta sa vinzi. Am un prieten caruia trebuie sa-i vina in vreo 10 zile masina, un passat. De la aproape 25k, pret de catalog, folosind 3 vouchere si negociind si o reducere marisoara, a ajuns sa dea aproape 18k. Concluziile sunt clare, este de evitat sa vinzi masina in perioada asta.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

Eu o dau cu 7700 de euro. http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=140&t=8287 ( pozele le voi urca dupa 20 mai :)

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by FLOPY »

Vrei sa-ti iei altceva?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

FLOPY wrote:Vrei sa-ti iei altceva?
Eu? Nu, sunt foarte multumit de masina, dar din pacate nu pot sa o mai tin. Masina am cumparat-o cu credit de nevoi personale si neavand un loc de munca cu venit fix lunar, nu imi permit sa mai achit ratele. De aia o dau, ca sa platesc vreo 60-70% din datoria catre banca.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by FLOPY »

Cam nasol, ramai si fara masina si nici macar nu poti sa-ti acoperi creditul.
Eu zic sa te mai gandesti, mai ales ca ai credit de nevoi personale, deci fara ipoteca. Incearca sa obtii de la banca o perioada de gratie.
Si eu am achizitionat la fel masina, am facut credit de nevoi personale. Chiar ieri vorbeam cu taicamiu, ca daca as vinde masina acum nu as acoperi suma ramasa de plata din credit.
As vinde-o doar in cazul in care mi-as putea lua alta.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

Exact, daca o dau cu 7700, dau la banca 7000 si apoi mai am de dat inca 5000. Pai am cerut perioada de re-esalonare, mi s-a oferit, si se termina acum la sfarsitul lui iunie. Momentan sunt decis sa o vand ca mi-e mai usor sa platesc in jur de 120-150 euro in loc de 250/luna.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by FLOPY »

Dar tu pe ce perioada ai luat creditul si ce suma ai primit?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

pft.. 14k euro pe 10 ani si am platit 1 an, si acum sunt in anul cu re-esalonarea si mai am de dat inapoi vreo 12k in 9 ani ( ca anul de re-esalonare nu s-a pus la socoteala ) si ar fi sa achit vreo 240 euro pe luna. E .. complicat.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by FLOPY »

Inseamna ca ai mai facut si altceva cu banii, in afara de achizitionarea masinii. Sau de fapt, cu taxele de inmatriculare, cu primele plimbari, cam astia sunt banii.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

Exact :) taxele + primele plimbari, in asta s-au dus :D

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by misuspita »

Cippo wrote:Momentan sunt decis sa o vand ca mi-e mai usor sa platesc in jur de 120-150 euro in loc de 250/luna.
Stiu ca e problematic cand nu ai de unde, dar ma gandesc si eu.... tu o sa platesti 120-150€ pe luna inca 10 ani fara sa mai ai masina?? Daca e asa, e foarte nasol. Nu mai bine gasesti o modalitate sa o faci sa produca ceva banuti? Nu stiu ce, taximetrie, transport persoane, etc...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: La ce valare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4?

Post by Cippo »

Pai m-am gandit la tot felul de variante, una din ele ar fi sa plec din tara sa caut un loc de munca. In orice caz, nu sunt 100% convins ca vreau sa o dau, ca masina e buna, e relativ noua ( nu e folosita de nimeni inainte ) si o cunosc ce poate si care sunt costurile de intretinere. Ma gandeam ca sunt oameni care conduc masini de 10 ani vechime. In plus, trebuie sa strang bani de nunta :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”