Lista aşteptare maşina -2008-

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Locked
User avatar
balbo_x
Posts: 625
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Comanda August

Post by balbo_x »

mi-a veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeniiiiiiiiiiiitttttttttttttttttttt..........cee'd-ulica =D>
azi ma duc sa o iau si o scot la o plimbare..
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
amenutz
Posts: 30
Joined: 30 Sep 2008, 13:54
Auto:
Location: PLOIESTI

intrebare,intrebatoare

Post by amenutz »

In primul rand salutare tuturor fericitilor posesori de kia cee'd...Am si eu o intrebare...Vreau sa achizitionez un kia pro_cee'd versiunea city cu banii jos...cred din ce am citit pe aici ca o sa dureze ceva timp pana voi intra in posesia ei...ce vreau sa va intreb e cum se procedeaza???...merg la dealer dau comanda...se da un avans ceva si apoi se achita integral la sosirea masinii???...daca se intampla ceva nasol in perioada asteptarii si nu pot achita restu de plata imi dau oamenii banii inapoi sau cel putin o parte din ei(din avans)???(va intreb asta ptr ca am un apartament de vanzare si deja am un precontract cu un client in care am luat 2000e avans si restu ii am cam intr-o luna jumatate,din cate stiu trebuie sa ii aprobe banca un credit,si depind de el)...as vrea sa dau comanda acum si nu peste o luna jumatate cand voi avea toti banii ptr a mai castiga ceva din timpul asteptari...nu sunt din bucuresti si nu am programata in urmatoarele zile o excursie la un dealer...pana atunci daca ma puteti ajuta cu niste informatii v-as fi foarte recunoscator...
PRO_CEE'D 1.6GSL CITY DAKAR YELLOW PH-99-AME

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: intrebare,intrebatoare

Post by psystem »

Ce pot sa-ti spun eu acum e ca in cazul in care nu dai restul de bani, pierzi avansul.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare,intrebatoare

Post by shpid3r »

avansul de rezervare masina este de 10 milioane (1000 ron) si atata este minimul pe care-l dai cand faci comanda. Daca pe urma nu poti s-o achiti, pierzi doar acei bani. Plata masinii se face cand se comunica seria (cand masina a fost produsa), si asta se intampla cam cu 2 saptamani inainte sa soseasca masina.

Cel mai simplu este sa te interesezi direct la dealer, contactandu-i pe mail sau telefon - gasesti topicuri cu contact pentru IMG de ex... Ai facut o alegere faina :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intrebare,intrebatoare

Post by alecsz99 »

Procedura descrisa de tine este cea corecta. Mergi la un dealer autorizat, dai comanda si un avans (minim 500 E pe vremea cand am dat eu comanda in primavara) sau poti chiar achita integral masina. Primesti un ID la comanda si apoi incepe asteptarea. Cand primesti seria masinii mergi si platesti restul de bani si apoi se face livrarea masinii.

Punctul care te intereseaza pe tine este ce se intampla cu cei 500 E daca renunti din orice motiv la masina. Ei bine, ei raman la dealer. Poti sa cedezi altcuiva comanda ta si atunci tertul sa iti plateasca avansul si sa castige din timpul asteptarii insa cel mai bine este sa vorbesti totusi cu un dealers, sa ii explici situatia si sa vezi ce iti zice. Cine stie, poate chiar reusesti sa ajungi la un acord cu ei, desi sansele de a iti recupera avansul in cazul in care renunti la comanda sunt fff mici.

Pentru 100% siguranta mai bine astepti sa inchei ctr. de vanzare cumparare de care vorbeai si sa ai toti banii.
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

User avatar
amenutz
Posts: 30
Joined: 30 Sep 2008, 13:54
Auto:
Location: PLOIESTI

Re: intrebare,intrebatoare

Post by amenutz »

daca sigur rezervarea se face pana in 500e e foarte bine ma gandeam la o taxa de rezervare de peste 1000euro...imi permit riscul de a pierde pana la 500e(ma risc dat fiind faptul ca si eu la randul meu am luat avans 2000e in precontract si clientul ii va pierde daca nu imi va achita diferenta pana pe 15 noiembrie :D ) in detrimetrul asteptarii cu o luna mai putin...in week-end dau o fuga la dealer si sper sa pot da comanda imediat...multumesc mult ptr ajutor tuturor si felicitari si tie spider ptr alegerea facuta,mai ai o zi si te poti bucura de "siid"... :)
PRO_CEE'D 1.6GSL CITY DAKAR YELLOW PH-99-AME

konte
Posts: 61
Joined: 05 Jul 2008, 02:04
Auto:

Re: Comanda IULIE

Post by konte »

si a meaaaa. O ridic saptamana viitoare.

La aviatorilor si un pro ceed alb, cine il are?
Pro Ceed, Silver 1.4 Classic + Jante, volan /schimbator piele, cheie pliabila

floring
Posts: 26
Joined: 06 Oct 2008, 14:38
Auto:

Re: Comanda Septembrie

Post by floring »

salut

tot in septembrie am comandat si eu un pro ceed 1.6 gsl city black pearl
dealer-ul mi-a spus ca masina va sosi pe 25 noiembrie....
are cineva idee daca e posibil sa intarzie termenul de livrare, am citit ceva de 3 luni, insa asa cum s-a spus poate este vb de o masina configurata...

numai bine
Pro_Ceed 1.6 GSL City Black Pearl

dfgrama
Posts: 5
Joined: 18 Sep 2008, 15:09
Auto:

Re: Comanda Septembrie

Post by dfgrama »

@floring
da, poate sa se lungeasca perioada de livrare , insa in termenii contractuali, si o sa iti enumar citiva:
- masina sufera daune totale la transport si atunci iti fac alta, deci se asteapta mai mult
- din motive legale producatorul nu mai poate produce mopdelul respectiv
- din motive numite: ''forta majora, si caz fortuit'' (razboi, accident, dezastre naturale...etc)

daca ai comandat masina, mai reciteste contractul si o sa le gasesti acolo pe toate!
asteptare usoara!

baronu
Posts: 9
Joined: 31 Aug 2008, 17:16
Auto:

Re: Comanda Septembrie

Post by baronu »

Salut,
Eu personal sper ca masina comandata in sept sa ajunga la mijlocul lui nov. Tot citind de pe forum am vazut ca best-urile cam 2 luni dureaza, deci si city-urile cam tot atata ar trebui. oricum ar fi, termenul e mult prea lung. In Belgia iti aduc un lx (echivalentul city) in 2 sapt; e drept ca e cu 2-3k mai scump.
Cee'd 1.4 GSL MT City - il astept cu interes
Metrou, Autobuz, Tramvai, Trolebuz - le astept cu infrigurare

AirMAn
Posts: 19
Joined: 31 Jul 2008, 12:09
Auto:

Re: Comanda August

Post by AirMAn »

are cineva vreo veste ? serii ceva ? am trecut ieri spre Brasov (din Predeal ) si am vazut 3 camione pline de cee'd-uri intr-o parcare ... cineva o sa fie fericit azi sau maine ...

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Comanda Septembrie

Post by Razvan_G »

Salutare, in contract scrie termenul maxim de 60 de zile lucratoare => 3 luni. Trist si greu. Dar Kia Cee'd City nu erau pe stoc (in Septembrie) fiind un model relativ nou produs in serie. Oricum, eu am inteles, cel putin la Kia Oradea ca toate comenzile se strang si se trimit pe data de 25 a fiecarei luni. Asteptare placuta tuturor, eu unul sper sa merite asteptarea. Nu de alta, dar era Seat Leon-ul 1.6 (cel "chel", de baza) la oferta 14590 DDP, si livrare in 2-4 sapt. Intr-un fel imi pare rau, dar Kia a avut de castigat la capitolul garantie, pret si optionale.
Numai bine.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

baronu
Posts: 9
Joined: 31 Aug 2008, 17:16
Auto:

Re: Comanda Septembrie

Post by baronu »

Vesti noi: tocmai am fost sunat de "dilar" care mi a spus sa platesc integral masina in max 2 sapt ca vine la sf lunii (asta in curs). Voi ce credeti, o fi "pe bune" sau vrajeala sa profite de cursul ridicat de schimb?
Cee'd 1.4 GSL MT City - il astept cu interes
Metrou, Autobuz, Tramvai, Trolebuz - le astept cu infrigurare

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: Comanda August

Post by MARS »

singura veste e ca seriile pt comenzile din august vor veni dupa 10 oct. :(
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Comanda Septembrie

Post by frantic »

Bucurie mare!!! :smt041 Azi m-a sunat dealer-ul si mi-a spus ca e posibil ca masina sa vina mai repede. Pe sfarsitul saptamanii s-ar putea sa soseasca seriile. Pana acum stiam ca nu am sanse sa o primesc mai repede de 25 noiembrie, asa ca eram oarecum resemnat, dar de cand am aflat ca ar fi posibil sa o primesc luna aceasta stau ca pe ace..
Mai ramane sa rezolv cu creditul de la banca. Sper sa ma incadrez in timp util.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Locked

Return to “Generalităţi”