Cum am aflat de Kia Cee'd?

Forum cu de toate despre Kia cee'd

Am hotarat sa-mi cumpar un Cee'd pentru ca:

Am gasit toate informatiile pe clubkia.ro
17
26%
Am aflat din presa
42
64%
Dealerul mi-a fost de real ajutor
7
11%
 
Total votes: 66

jionica73
Posts: 20
Joined: 06 Oct 2007, 23:11
Auto:
Location: Vaslui

Post by jionica73 »

M-am inf. de pe net. prin Aprilie, dupa care a urmat: vazut, placut...cumparat. Comanda 16 Sept. 2007, intrat in posesie 15 Oct 2007. Masina era pe comanda de asta a ajuns asa de repede. Este fara alarma treb. sa o pun.
cee`d 1.4, black pearl, best Vaslui

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Post by marinero »

Dupa ce pui alarma revino cu niste informati de care alarma? , ce stie ?, si unde ai instalato + costuri .

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Post by marinero »

Eu am aflat despre Kia de la un prieten .

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Ar mai trebui pusa si seriozitatea dealerilor!
Pacat de masina.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Eu am aflat din AutoExpert sau AMS (nu mai stiu exact) de pe vremea cand Ceed era doar la nivel de intentie. Am fost cu ochii pe ea inca de atunci. Si cred ca la fel au fost multi din moment ce acest forum a fost luat cu asalt inainte de lansarea oficiala.

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

eu am aflat de la un tovaras bun caruia i-am tinut piept multa vreme, eu fiind fan convins GOLF V. Dupa o tura la SIAB la standul KIA m-am lamurit complet: raport calitate/pret indiscutabil net superior GOLF. E adevarat ramane problema fiabilitatii. Modelul este nou (2007) iar KIA per ansamblu nu detine nicio pozitie de lider la mai nicio clasa de motorizare sau vreun model anume. Garantia de 7 ani insa atarna foarte greu, totodata si multitudinea de optiuni standard la oricare din variante. Toate indiciile par pozitive. Lucrul asta paranoizeaza la un moment dat: "Chiar numai lucruri bune despre Kia CEE'D?" :D . Ramane sa vedem rezultatele primelor masini venite la revizie.
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Am intalnit un prieten care era cu dosarul in brate(renuntase la un 307),si mi-a zis de Cee`d,asa am dat de voi pe la inceputul lui iunie.
Cee`d imi vine ca o manusa :D .
Si inainte tot o asiatica am condus.
Deabea astept sa devin membru(si cu masina),sa trec si eu la celalalt capitol...jurnal.
Pana atunci numai bine !
PS.Cine vine la munte ca e zapada!!!

KLN
Posts: 38
Joined: 03 Oct 2007, 13:48
Auto:

Post by KLN »

CHIAR NIMENI NU E SUFICIENT DE B?RBAT ?I S? RECUNOASC? FERM CUM ?I-A CUMP?RAT MA?INA? S? V? SPUN EU POVESTEA, ?N C?TEVA R?NDURI

EA (a se citi, cu mult? respect ?i ne??rmurit? dragoste, SO?IA): "ne lu?m kia cee'd!"
EL (adic? eu... :D ) "da, mam?, a?a facem..." :roll:
EA: ce culoare? (vi se pare cunoscut deja????)
EL: ...
EA: neagr?! ave?i neagr?? vreau neagr?! (c?tre dealer) sau ro?ie....mai bine RO?IE! (evident, so?ia mea tot femeie r?m?ne, de?i e un ?ofer des?v?r?it!)
dealerul (care se uita ca la ping-pong...m? rog, mai mult ca la ping, c? la pong nu mai ajungea...ghici?i cine eraM pong-ul :?: ) da, dar vine pe 30 octombrie (povestea se ?nt?mpla prin iulie)
EA: bine, atunci neagr?! (?nt?mpl?tor, cineva a renun?at la o comand? ?i a?a ne-am pricopsit cu tx comfort black pearl 1.6 crdi...)
EL: d?m cu banu'!
EA: dac? pic? banu' o lu?m!

.... ?i prima oar? a c?zut ?n dung?, exact pe cuta dintre degetele m?inii ?i podul palmei mele drepte, a?a c? am repetat...iar acum avem kia cee'd.

A?ADAR, NU M? ?NTREBA?I CUM A F?CUT EA DE A AFLAT DE MA?IN?...EU AM RENUN?AT DE MULT S? M? MAI ?MPIEDIC DE AM?NUNTE INSIGNIFIANTE ?I AM S?RIT DIRECT LA ULTIMA ETAP?....O ?TI?I VOI....aia cu "v? rug?m s? semna?i aici...?i aici....?i aici...?i aici...?i ?nc? odat? aici...?i s? nu uita?i aici....V? MUL?UMIM!"
1,6 crdi TX Comfort Black Pearl

Johnny27

Post by Johnny27 »

Noi ne doream masina, dar nu stiam ce. Prima data eram hotarati pe Hyunday Accent la cate dotari avea acel "summer edition"...Am vazut al un coleg de munca Kia Cee`d. Interesanta zic. Intreb pret(in primul rand).Imi spune 12jumate cu multe,multe,multe optiuni.La alte masini nici nu visam asa ceva in banii astia. Zic OK. "Draga, mergem sambata 02 septembrie si la Kia si la Hyunday, testam si vedem apoi ce luam"...Ajungem la Kia si bineinteles ca acolo am ramas.Am platit avans pe loc, pt ca eram chititi sa ne luam masina in ziua aceea. Culoarea eu am ales-o...Si acum suntem amandoi multumiti si fericiti. :P :lol:

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Ai uitat sa-mi faci reclama, trebuie sa precizezi si ca la mine ai vazut masina :P

Acum nu mai stiu exact, dar s-ar putea ca inca o colega de serviciu sa se fi hotarat asupra ceed-ului (in defavoarea megane-ului sedan) dupa ce a vazut masina in parcare si m-a rugat sa facem un drive test si o vizita la dealer impreuna.

eu am dat de ea pe forumuri si am vazut-o live prima oara la dealer in curte. la fel a fost dragoste la prima vedere si tot asa, eram si eu hotarat in proportie de90% la hyundai accent sau altceva din clasa mica (restul de 10%)
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Ca multi alti forumisti de aici cu buzunarul oleaca mai stramt, am inceput sa ma uit dupa o masina ce s-ar incadra in bugetul meu. Si desi initial imi zburda ochiul dupa un C4, mi-a trecut relativ repede. Prea scump pentru mine si , dupa spusele prietenilor mai cunoscatori, cu un raport calitate/pret destul de mititel. Si daca n-am facut configuratii peste configuratii de Polouri si Corse si Colturi si Sparkuri si C2uri si 206uri, etc... si le-am invartit de mi-a iesit pe nas, de ajunsesem sa visez si noaptea cum configuram masini.

Si uite asa, odata, nush cum se facea, ma intorceam de la Pitesti pe A1, cand trece pe langa noi o minunatie albastruie. Stramba-ti gatul sa vezi ce e, roaga prietenul de la volan sa bage wati sa ma lamuresc si eu. Cee'd. Strambaturi din nas ale soferului, ca e coreeana, etc... Ce sa mai zic, mie imi placuse din start. Dar deh, coreeana? Mai stiam de Rio care mi se parea slabuta. Hmmm... Si uite asa, peste vreo saptamana cand am avut timp sa intru iar pe net am cautat si v-am gasit pe voi. Si tot asa, pagina dupa pagina de citit m-a convins ca asta e masina pe care o vreau. Asa ca acusica strangem cureaua si in primavara sper sa ma alatur clubului de posesori :P Ca o fi Pewter, ca o fi Kompass, mai vedem, dar Cee'd e sigur! :wink:
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Johnny27

Post by Johnny27 »

Da corect....Mihaizzz merita piese gratuit in valoare de 25.63482 ron pt reclama.. :P La el am vazut prima data masina si tot cu masina lui am facut si primul drive test, pt ca este mai greu la dealer :P ...Inca o perla scoasa: da oamenilor, am cumparat masina fara drive test :lol: :lol:

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

sincer sa fiu..prima oara am vazut aceasta masina kiar in slovacia,prin luna mai..in orasul tarnava..eram intr-un mall cu cativa prieteni...si am ramas masca...nu imi venea sa cred k o masina fara modificari aduse ulterior poate avea un asa mare caracter a masina sport..am ramas masca..bine,k fiind buzunaru km stramt..nu am av nici macar curaju sa intreb cat costa...iar apoi am constata cu stupoare...k masina de care m-am indragostit si pe care si pt mea e geloasa=)) costa asa de putin...adik putin nu este..dar la ce stie sa faca..pretu mi se pare mai mult decat ok!!!azi facui un drive test aici in craiova...deci in a 4-a prinsei 110 km\h si aveam doar 4000 rpm!!!incredibil tinand cond k mai aveau inca o treapta...cea mai buna alegere pe care o puteam face!!!va recomand cu sufletu deschis aceasta masina!!

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Riky, Cee'd-ul nu prea arata deloc a masina sport, si intre noi fie vorba, nici nu este.
Vis-a-vis de faptul ca ai ramas extaziat de cei 110km/h in treapta a-IV-a, nici nu vreau sa-mi inchipui ce-ai simti la 140km/h in treapta a-II-a intr-o masina al carei nume nu-l dau, si care mai are inca trei trepte suplimentare... :lol:
Dar, per total sunt de acord cu tine ca masina e frumoasa si isi face toti banii, asta putem spune toti cei care avem cee'd.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Mie nu mi-a fost foarte greu sa aleg cee'd-ul. Am intrat intr-o seara pe site-ul kia.ro, a doua zi am fost la showroom, am vazut masina iar peste inca doua zile semnam deja precontractul. Nici macar nu am facut test drive, pentru ca nu era nici o masina disponibila mai devreme de o saptamana, iar eu trebuia sa prind vestitele inscrieri de pe 25 ale lunii.
Sa mai fi asteptat inca o luna in plus...nu cred...
Oricum este ingrozitoare asteptarea asta, iar pana la anul in ianuarie-februarie cand ar trebui sa ajunga masina mai e destul.
Cam asta a fost.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Post Reply

Return to “Generalităţi”