Ajutor (jante de tabla + cauciucuri de iarna)

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Ajutor (jante de tabla + cauciucuri de iarna)

Post by catalin2804 »

Acuma am jante de aliaj de 16" de 205/55. Vreau pt iarna sa iau alt set de jante + cauciucuri(195/65/15). De unde pot lua jante de tabla pt aceasta masina? Ce model de jante sa cer? Trebe neaparat originale?(daca ar trebui asa pai cred ca o sa imi vina peste 2 ierni la stilul in care lucreaza astia). Si alta problema care o mai am. Unde pot gasi un set de protectoare la porbagajul de deasupa ca s-a gandit un cretin probabil ca ii trebuie acasa.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

DragosKIA

Post by DragosKIA »

Cu jentile e cam greu, nu gasesti de tabla decat la Kia, protectiile idem.
Sunt si unii importatorii care spun ca o sa-ti aduca si ei in acelasi timp si la un pret destul de piperat ca dealeru (cel putin asa au zis telefonic), dar nu prea erau convinsi :?
Situatia o cunosc destul de bine, colegul meu de la munca, care m-a convins sa fac testul cu un Ceed, a cumparat-o pe a lui direct cu jante de Al, iar dupa cautari a gasit unele de tabla aftermarket la pretul de 125E+TVA. Dupa Revelion revine din Austria si o sa-l intreb mai multe detalii

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

poti sa iti iei si jenti din Al sau ce combinatii de aliaje mai sunt in vitan ... facute in turcia. Sunt ele proaste si se fisureaza dak iei o groapa mai tare.. dar p timp de iarna se merge usor deci pericolul fisurarii cam dispare, iar cauciucurile incearca sa iei unele cu balonul mai mare.. si nu 225.. mai mici k sa iti "sape" p zapada
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Am sunat la delaer-ul Kia din Timisoara, janta originala Kia, tabla, 1 bucata 500ron+TVA. Am zis ca-s nebuni si am cautat si prin alte parti. Am gasit, dar era chiar inainte de sarbatori si nu se mai faceau comenzi. In catalogul lor aparea exact KIA Ceed. Din pacate nu am reusit sa vad cine-i producatorul. O janta + cauciuc de iarna in jur de 500 ron cu tot cu TVA.

N-as recomanda de luat jenti decat celea facute special pentru Ceed. S-a scris si aici pe forum de paramatrul ET pentru jante, asa ca nu vreau sa ma repet. Dupa sarbatori mai trec pe la furnizor si va zic exact cine produce jenti Ceed.

La caucicuri inca nu m-am decis, dar cu siguranta 195 (cauciucurile de vara sunt de 225). Despre producator iarasi nu sunt decis, mai citest ce forum.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Daca vrei cauciucuri noi merita sa arunci o privire si la www.laros.ro Daca cumperi 4 cauciucuri de la ei ai montaj gratuit. Eu de ei mi-am luat cauciucurile de iarna.
Kia RIO 1.4
Image

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PYFMAN »

igor_tsr wrote:O janta + cauciuc de iarna in jur de 500 ron cu tot cu TVA.

.
Cu atat am incercat eu sa le vand (e adevarat cu cauciucurile initiale - michelin - oricum mai scumpe decat cele de iarna) si cu capace ......... si nu le-a luat nimeni............ .....vezi pe bursa discutia ..... la multi ani


ps ......... concluzia ......se odihnesc linistite pe balcon ..............
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

jante de tabla pt ceed j5.5 15" gasiti aci.. pretul iese pana in 200 ron/buc:

http://gumi.altavizsla.hu/steelsearch.php?b=496
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

Post Reply

Return to “Generalităţi”