Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cosmin.simon
Posts: 32
Joined: 20 Aug 2012, 15:12
Auto:
Location: Brasov

Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by cosmin.simon »

Salutare. M-ar interesa si pe mine cat de bun e un motor benzina 1.4 pe un cee'd SW 2008 .. adica, e motorul in stare sa traga dupa el masina, cu 2 oameni in ea si bagaje (+copil mic) sau te cam lasa la greu in depasiri, la deal, etc .. stiu ca diesel ar fi mai ok, dar din pacate ce caut eu, km putini si pret bun (max 6500 euro), diesel nu prea gasesc.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by quelloo »

salut,
cum o sa-ti spuna toata lumea... motorul este unul de turatie. nu te va lasa la greu daca il turezi cum trebuie in depasiri (5000 de ture)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

cosmin.simon
Posts: 32
Joined: 20 Aug 2012, 15:12
Auto:
Location: Brasov

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by cosmin.simon »

mda .. exact cum ma asteptam .. pai si in cazul asta, la autostrazile noastre inexistente, pierzi avantajul unui motor mic (adica consumul redus) pentru ca trebuie sa conduci mai turat

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by zaboss »

Dacă nu sari de 110 kmph, consumul se păstrează în limite rezonabile - 6-7% exterior, urban, depinde de oraş. În Bucureşti poate să fie şi 14% în zilele cu 40 de grade (în mod normal am în jur de 10%, dar fac multe drumuri scurte).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cosmin.simon
Posts: 32
Joined: 20 Aug 2012, 15:12
Auto:
Location: Brasov

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by cosmin.simon »

din fericire nu stau in Bucuresti :) ok, am inteles, o sa iau in considerare si motorul 1.4

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by MeGeNe »

Poti sa te gandesti si la motorul de 1,6 benzina.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by aeon »

pt nevoile de zi cu zi ale unei familii e arhisuficient motorul de 1.4....mai ales ca o sa ai copil mic cum spuneai intr-un alt topic nu cred ca o sa mergi ca vitezomani fara cap...si o sa ai o mult mai mare responsabilitate fata de familia ta care creste la 3 :)
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

timx
Posts: 61
Joined: 04 Jul 2008, 08:40
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by timx »

ca posesor de sw-1,4 iti pot spune ca daca nu ai un stil de condus prea sportiv acest motor isi face treaba iar consumul e convenabil ... intradevar trebuie turat la unele depasiri sau urcari, dar acesta nu cred ca este un incovenient...
Kia Cee'd SW - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best - GL.79.ROX

PENTRU UNII BUNUL SIMT DAUNEAZA GRAV SANATATII, MOTIV PENTRU CARE REFUZA SA AIBA ASA CEVA...

Image

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by Skyppy »

A mea nu e SW, dar tot de 1,4. Am facut Transfagarasanul, Transalpina, am urcat pe la Cheia, Pasul Tihuța, cu bagaje cat cuprinde, doi adulti si doi copii, niciodata nu m-a lasat motorul, nici in depasiri si nici in panta.

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by ddirectorul »

Salut,
Hai ca iti spun si eu... condus sportiv spre agresiv 80% din timp, motor 1.4 benzina, consum mediu 6,8-7,4. Nici iarna nu am depasit aceste valori. In cei 150 000 km cam asta ar fi media la consum, cu toate ca am reusit la un drum vaslui - sibiu - alba - cluj si retur sa scot 5,2 doar ca am condus extrem de relaxat...
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by bubumisu »

@cosmin.simon

De abia ce am facut transfagarasan si transalpina cu masina plina de pasageri si bagaje cat cuprinde (uita-te in semnatura la mine apropo de versiune). Daca o turezi cum trebuie n-are cum sa ramai in rampa cu ea. La drum intins n-ai nevoie sa o turezi excesiv, iar in caz de depasiri in scurt faptul ca trebuie turata (cu retrogradare o treapta daca e cazul) nu se pune la consum( ca doar nu depasesti non-stop).

Legat de consum (facand abstractie de oras si avand in vedere jantele pe 16) fara AC scot 6,2-6,4 % in functie de incarcatura si 6,8-7 % cu AC (clima pe auto). Eu zic ca e un motor economic si care daca il pui la treaba nu te lasa la greu.

PS:N-am condus motor de 1,6 dar in oras din cate am inteles nu se cunoaste diferenta, doar incarcat si in extraurban. Legat de consum (1,4 / 1,6 ) inca nu m-am lamurit.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

cosmin.simon
Posts: 32
Joined: 20 Aug 2012, 15:12
Auto:
Location: Brasov

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by cosmin.simon »

am luat pana la urma un hatch cu 1.4 .. nu am facut decat un Bucuresti - Brasov deocamdata dar s-a comportat mai mult decat bine.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by MeGeNe »

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by quelloo »

sa o stapanesti sanatos, si asteptam un jurnal de bord... :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
cristi84pro
Posts: 36
Joined: 20 Apr 2011, 15:33
Auto:
Location: Constanta

Re: Cat de bun e un motor benzina 1.4?

Post by cristi84pro »

1,4 de 109!? 90!? sau ultima versiune de 105CP !?
KIA pro'ceed FL 1,6i 126CP cutie 6+1 BEST + ESP + Pachet sumar piele + Pilot automat si SuperVision Cluster + Jante aliaj 16" tip A

Post Reply

Return to “Generalităţi”