Cum am aflat de Kia Cee'd?

Forum cu de toate despre Kia cee'd

Am hotarat sa-mi cumpar un Cee'd pentru ca:

Am gasit toate informatiile pe clubkia.ro
17
26%
Am aflat din presa
42
64%
Dealerul mi-a fost de real ajutor
7
11%
 
Total votes: 66

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Cum am aflat de Kia Cee'd?

Post by Gerula »

Am citit numeroase postari despre cum actuali sau viitori posesori de Cee'd au facut aceasta alegere convinsi fiind ori de discutiile de pe acest forum ori de vreun test drive cu masina unui prieten(si el membru clubkia) asta in acelasi timp in care nemultumirile despre prestatia dealerilor curg valuri-valuri.
Cat au contat discutiile de aici in alegerea facuta?
Neclaritatile datorate slabei pregatiri a consultantilor de vanzari au gasit raspuns in paginile forumului?
Asta pentru ca am vaga senzatie ca forumul clubkia.ro a facut mai mult in favoarea importatorului si a cresterii numarului de unitati vandute decat prestatia dealerilor sau chiar decat o campanie publicitara.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Am avut 14 luni un Kia RIO CRDi si am urmarit evolutia firmei Kia.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

La mine a fost asa:
1. am vazut pe net: "Hmmm.... interesant...."
2. am vazut una live: "Klumea!"
3. am facut drive test: "Wow! Perfecta pt. mine!"
4. am facut comanda
5. am gasit clubkia.ro
6. a venit samanta si am inceput jurnalul de bord :p

Acest club m-a ajutat cu multe, ca:
- nelamuriri
- "stiri si noutati" - ce transporturi s-au mai facut, cand au venit serii, etc - informatii care m-au ajutat sa intru mai repede in posesia masinii (am mai explicat o data pe forum cum si ce referitor la acest subiect)
- etc etc etc
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

eu am aflat de pe forum de existenta Ceed-ului, dar nu acest forum, cred ca softpedia ...
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

Dupa cum am mai zis-o si prin alta parte,de prin martie am inceput sa ma invirt prin kia baneasa pentru ca incepusem sa ma hotarasc la un sorento pentru mine.Tot mergind pe acolo si dupa ce m-am mai relaxat oleaca cu ce ar trebui sa pun pe masina mea am reusit sa scap de ideea fixa( :shock: ) si sa ma mai uit si prin jur.Si atunci am vazut-o.Initial planul era de a schimba masina sotiei cu un alt matiz,dar nou.Dupa ce am vazut saminta,s-a aprins beculetzu'.Mi s-a parut cam scumpa la inceput,dar dupa ce am vazut-o cum merge ,ce stie,garantie si am pipait-o,si pentru ca imi iubesc mult sotia....o astept in decembrie(saminta).Intre timp a inceput si reclama sa fie mai agresiva(la posturile tv din alte tari,ca la noi..... :? ).Concluzia:nu reclama,nu forum(nu stiam de el pina de curind),nimic altceva decit sa-i spunem norocul(vom vedea daca se dovedeste pina la urma a fi noroc sau nu).
O spun sincer ca inainte strimbam rau din nas cind auzeam de kia sau orice altceva coreean,poate si din cauza faptului ca,cel putin din cauza modelelor anterioare pe care le cunosc eu,nu mi-a placut nici una.
Scuze pt lungimea mesajului si sper ca nu ma va impusca cineva pentru asta :D .
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

Eu am vazut una intr-o parcare. Mi-am dat 2 palme si am zis: ce masina e asta frate? Ma uit si vad Cee'd ... Hmm... Interesant... KIA ... aha..
Am intrat pe site si a devenit o optiune pe langa Accent, Lancer si celelalte. In cele din urma si colegii de servici m-au indreptat mai mult spre Cee'd, dar cred ca m-am hotarat decisiv cand am facut testdrive-ul (cu un 1.4 LX Best) si mi-a aparut un zambet pe fata, care a disparut cu greu dupa aceea. :wink:
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

eu am aflat dintr-o revista, cred ca AMS. a urmat google si cateva forumuri premergatoare clubkia.ro. apoi am urmarit clubkia, am facut 2 drive-teste (pt ca primul a fost in aglomeratia din zona baneasa) si am reusit sa dau comanda in iunie :)
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

nykuku
Posts: 13
Joined: 13 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Tg.Mures

Post by nykuku »

Eu inca nu am comandat-o, din cauza unei probleme de sanatate ce ma tine cu un picior in ghips :( , dar sunt hotarat sa o fac.
Am aflat in aceeasi zi de la 2 prieteni si m-am gandit sa fac niste cautari despre ea pe net.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Initial am vazut pe net un articol despre Cee'd, nu mai stiu pe care site.

Cautam sa achizitionez o masina in viitorul apropiat, si LX Best avea toate dotarile pe care le doream si in plus se incadra si in buget. A urmat apoi o documentare pe net/in presa/ vizita in showroom/drive test cu masina unui prieten si asa am ajuns pe lista de asteptare.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Cum am aflat de KIA Cee'd ?
M-am nimerit in fata televizorului cand a fost prezentata la Pro Motor si ...... am innebunit :shock: A fost dragoste la prima vedere.
Dupa ce s-a terminat emisiunea am stat pe net si sambata si duminica, incercand sa aflu cat mai multe despre ea si ....... luni am dat comanda la dealer. :D
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

ninonimo
Posts: 9
Joined: 01 Oct 2007, 14:03
Auto:

Post by ninonimo »

Cautam de 2 luni pe internet o masina care sa corespunda criteriilor dotari/buget. Iar bugetul era limitat la 12000 Euro. Nu gasisem nimic care sa corespunda visurilor mele.
Intr-o zi un prieten de pe meesenger mi-a spus de KIA Ceed. Nu auzisem de Ceed iar KIA nu fusese o obtiune pentru mine. Cum am vazut pozele pe internet m-am indragostit. Dupa 2 zile am facut comanda: 1,4 BEST Kompass Blue. Sper sa vina in decembrie.
Kia c'eed 1,4 Best Kompass Blue

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu aflasem de Kia Cee'd inca de cand era la stadiul de concept si arata asa ceva

Image


Ma asteptam insa sa fie mult mai scumpa ... si nu o luasem in calcule. Cand m'am intors insa, am aflat ca Cee'd'ul se lansase si am inceput sa caut cat mai multe informatii despre preturi/variante de dotare.

Ulterior am aflat si despre clubkia si am zis ca merita sa activez si aici ... ca voi gasi mai usor informatiile de care am nevoie
Last edited by andrei0241 on 11 Oct 2007, 19:56, edited 1 time in total.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

De la un prieten care a fost la lansarea ei (hotel Iaki daca imi aduc bine aminte) si m-a innebunit 2 zile cu acesta masinuta. Cum lucrez aproape de Kia Cta, masinuta m-a innebunit si pe mine la prima vedere. Acum o astept...
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

Hai ca-s especial: eu am vazut-o pe acel podium din piata revolutiei si ma uitam chioras si m-am gandit "asta e sigur 18-20de mii, mai scumpa de cat Astra sau Golf" si n-am mai cautat decat dupa vreo luna cred cand am decis sa cumpar un autoturism si dupa ce am fost la auto perugia sa vad un grande punto care m-a dezamagit fara sa-i testez performantele, m-am dus glont la kia. Cand m-am urcat si eu si mama ne-am indragostit de ea (mama mai ales de spatiul din habitaclu :). Eu sper sa nu cumpere prea multa lume, sa fim o comunitate cat de cat legata, ca parca-i altfel cand e un nr restrans. Salutare Ceedarilor ( a se citi zidari)!
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Am mai spus pe undeva,am aflat de Kia ceed de pe forumul reno.ro,eram chitit pe un clio 3,cand cineva a deschis un topic:"ce parere aveti de Kia cee'd?"Mai departe,am intrat pe site-ul Kia,am vazut-o,a placut-o toata familia,am facut drive test,am consultat toate forumurile unde se discuta despre ea si,dupa ce a aparut clubkia,m-am informat numai de aici,dupa care am dat comanda.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Generalităţi”