Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
caligula
Posts: 5
Joined: 08 Sep 2009, 20:53
Auto:

Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by caligula »

poate puteti sa-mi spuneti si mie cam care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL ....

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: consum kia ceed

Post by aeon »

poate dai un search si afli...numai cu new topic stii sa scrii
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: consum kia ceed

Post by florandrei »

@caligula.
Considerand faptul ca masina e condusa de acelasi sofer, fara greutati suplimentare, in aceleasi conditii de trafic etc se mai tine cont de urmatorii factori:
- numarul consumatorilor la un moment dat (A/C, turatia ventilatorului, recirculare, dejivrare luneta, radio, volumul radioului lumini, in special lampa de ceata si farurile de ceata);
- stilul de condus al soferului. Daca te "dai" la ea s-ar putea sa constati o crestere importanta a consumului;
- tipul de benzina folosit.

Cu siguranta motorul de 1,6 l consuma mai mult.
Sunt destule topicuri legate de consumul Cee'd-ului. Studiaza-le cand ai timp.

Concluzie: avand consumurile date de producator, mai adauga tu vreo 2 litri peste ceea ce a declarat Domnul Producator.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by Razvan_G »

1.4 consuma mai mult sau la fel cu 1.6 la acelasi stil de condus. Intreaba-ti dealer-ul si daca nu e asa ai fost mintit.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by florandrei »

@Razvan
De pe pagina producatorului ai sa vezi ca e diferenta de consum intre modele. Eu nu cred ca mot. de 1,6 sa consume la fel sau chiar mai putin ca cel de 1,4. Dar cel mai bine ar fi fost sa fi testat ambele modele. Dar cum nu e posibil...
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by Razvan_G »

Cand am fost cu masina in service am vorbit cu reprz. de la KIA care a fost perfect de acord legat de problema consumului. Vorbesc in special de cazurile urbane. Unde consumul unui motor de 1.6 GSL este egal sau poate chiart mai mic decat cel de 1.4! Repet, 1.6 este combinatia ideala intre puterea motorului si greutatea masinii si CONSUM. Motorul de 1.4 din semafor in semafor, din coloana in coloana va trage mai greu aceeasi greutate decat cel de 1.6. Intelegi logica? Deci consumul se va echilibra.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by patton »

sunt de aceeasi parere cu razvan. in oras, e posibil sa consume mai putin motorul de 1.6. daca in masina sunt mai multi pasageri si se foloseste AC-ul, sansele sunt mai mari sa consume mai mult 1.4.
@florandrei, am reusit sa scot (extraurban, drumuri lungi) consumuri apropiate de cele date de producator. urban e exclus.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by quelloo »

Nu posibil. SIGUR are dreptate razvan. La ce greutate are masina este si nromal ca in regim urban motorul de 1.6 sa consume mai putin decat 1.4. Extraurban este cu totul alta poveste.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by florandrei »

Dragii mei, intrucat niciunul dintre noi nu are posibilitatea de a testa d.p.d.v. al consumului cele 2 variante de motorizari (1,4 resp. 1,6), topicul va ramane la stadiul de discutie. Teoretic e posibil orice, practic nimeni nu stie nimic concret.
Eu sunt mai sceptic si nu cred pana nu testez. Dar asta e alta poveste
Nu uitati faptul ca motoarele sunt cipate puternic ptr. a obtine caii putere pe care ii are Ceed'ul. Si de aici rezulta consumuri cam mari.
Asa ca, d-le Caligula asteapta-te sa cam cheltuiesti ceva bani pe benzina. Ca nu prea te vad mergand super economic, ai tendinta sa dai talpa. Vezi de cati bani dispui, citeste topicurile si alte forumuri si ia decizia care ti se potriveste cel mai bine.
Bafta.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by Razvan_G »

Teoretic putem... @scubli are motor de 1.6 GSL, iar eu am motor de 1.4 GSL, cee'd HB, nivel de echipare asemanator. Pe un traseu la aceeasi ora dintr-un capat al orasului si inapoi. Conduce acelasi sofer si doua persoane in masina. Ce zici scubli... ne bagam de dragul "mitului"? :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by bondalicir »

va spun eu ca am avut onoarea sa merg si cu 1,4 benzina si cu 1,6 amandoua sw. am facut drumuri lungi in afara si am mers suficient si prin oras. din pacate recunosc ca mai putin cu 1,4 in oras. ca idee la stilul meu de condus sa zicem cam cu 130-140 in afara si cu 80 asa prin localitate cu 1,4 masina incarcata maxim cu 4 persoane si bagaje de nu mai aveai unde sa arunci un ac am scos 7,1% la vreo 2000km. cu 1,6 benzia am mers frecvent 4 persoane si bagaje full si tot pe aici era consumul 7-7,5. daca eram singur scoteam sub 7. si in oras am constata eu ca nu reusesc niciodata mai putin de 9 cu ambele in bacau, consumul fiind intre 9-10l%. in bucuresti 1,6 consuma cam intre 9,5-10,5% dar eu mai reusesc sa mai ocolesc ambuteiajele.
dupa mine consumul a fost cam la fel, nu am observa diferenta mare si poate a fost de la stilul de condus. am mers si cu proceed 1,4 si tot la fel consuma. 7 in afara si 10 in oras. si pe autostrada spre mare la viteza medie pe cb de 140km/h am socs 8,5%.
mai specific ca la 1,6 benzina aveam si jante pe 16 fata de jantele pe 15 de la celelalte.
sper ca nu te-am bagat mai tare in ceata si ca iti este util raspunsul meu. si legat de puterea motorului se simte diferenta cel mai bine cand mergi incarcat. la gol e ok si 1,4. dar cand am fost in grecia cu 1,4 am tras cu greu de masina, lucru care nu mi s-a intamplat la 1,6. diferenta de bani nu este foarte mare, deci eu unu as opta pentru 1,6 dar dai un pic mai mult si la rca.
spor la alegere.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by LeCCa »

florandrei wrote: Nu uitati faptul ca motoarele sunt cipate puternic ptr. a obtine caii putere pe care ii are Ceed'ul. Si de aici rezulta consumuri cam mari.
:shock: :roll: #-o puterea sporita obtinuta din acest benzinar aspirat se datoreaza distributiei variabile (vezi honda vtec, bmw vanos, ford Ti-VCT etc). consumurile sunt aceleasi ca si la celelalte marci care folosesc motoarele cu distributie variabila.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by un_ceed_city »

Razvan_G wrote:1.4 consuma mai mult sau la fel cu 1.6 la acelasi stil de condus. Intreaba-ti dealer-ul si daca nu e asa ai fost mintit.

Ma uit la tine in semnatura (la consumul ala) si nu inteleg de ce continui sa te chinui conducand un Ceed.
Cee'd City 1.4, Pewter beige

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by florandrei »

@bondalicir

In mod normal testele se fac in aceleasi conditii (greutate, conditii meteo, stil de condus etc). Ceea ce ne-ai zis pare destul de util ptr. Caligula. Dar testul tau nu este pe deplin edificator. Cel putin ptr. mine.
Este adevarat ca atunci cand ai masina incarcata, versiunea de 1,6 l se comporta mai bine, adica "trage" mai bine avand plusul de putere. Dar aici vorbim de consum.

Concluzie: Caligula, acum cred ca ai o vedere ceva mai clara si vei lua decizia in consecinta.
Bafta.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Care este diferenta de consum dintre 1,4 GSL si 1,6GSL?

Post by bondalicir »

poate nu m-am exprimat eu bine. deci am mers si cu 1,4 si cu 1,6 sw incarcate la drumuri lungi si consumul a fost la ambele in jur de 7% in aceleasi conditii: si meteo si am condus cam in acelasi stil. spuneam ca se comporta mai bine 1,6 cu incarcare maxima. oricum daca opteaza pentru hb cred ca e suficient si 1,4 neputand sa pui la fel de multe bagaje. succes in alegerea masinii si a motorizarii.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”