Cat a durat sa ajunga masina?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
wicked10
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2011, 23:51
Auto:

Cat a durat sa ajunga masina?

Post by wicked10 »

Buna ziua, am inaintat o comanda pentru o kia cee'd acum ceva timp, masina urma sa fie produsa in luna mai si sa ajunga in tara pana pe data de 15 iunie. Este 20 iunie azi, iar cei de la dealer ma informeaza ca masina nici vorba sa fie in drum spre tara pentru ca inca n-a fost produsa. Motivul pe care-l primesc: "intarzie. nu sunteti singurul." prin urmare as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o astfel de situatie pana acum, nefiind tocmai in regula cu faptul ca dupa ce am platit o suma destul de mare pentru un roman de rand, masina intarzie sa-mi apara pe termen nelimitat

User avatar
andreiv
Posts: 3
Joined: 13 Apr 2010, 10:09
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat a durat sa ajunga masina?

Post by andreiv »

Salut. Eu am dat comanda la inceputul lui martie. In contract scrie ca termenul de livrare e de 45-60 de zile + maxim 8 saptamini intirziere "din motive obiective". La inceputul lui iunie m-au sunat sa ma anunte ca a fost produsa, deci dupa 3 luni. Am platit lichidarea si simbata asta ar trebui sa ma duc sa o ridic. In mai am sunat sa intreb de ce intirzie si mi s-a spus ceva de genul "se produc intii cele cu motor de 1.4 benzina", "vin zilnic serii", "ni s-a promis ca pina pe data de ... o sa fie gata". Din ce-am citit pe http://www.kia-forums.com/ si pe topicul de aici despre intirzierile de livrare la Sportage, se pare ca chiar au probleme cu productia si arierate destul de mari. Nu stiu cit din intirziere se datoreaza dealerului si cit fabricii Kia. Bafta, sper sa primesti vesti bune in curind.

wicked10
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2011, 23:51
Auto:

Re: Cat a durat sa ajunga masina?

Post by wicked10 »

merci pentru raspuns, as vrea sa-ti pun doua intrebari totusi:
1. in ce luna ti-au spus ca ar fi trebuit sa fie produsa? si eu, spre exemplu, am dat la inceputul lui mai comanda, si desi mi-au spus ca va fi serie de productie mai, am impresia ca e posibil sa fie pe iunie. tie in ce luna ti-au spus ca o fac martie sau aprilie?
2. ai comandat orice caracteristici mai neobisnuite/speciale, spre exemplu trapa sus? pentru ca eu n-am comandat absolut nimic in plus fata de optiunile lor de baza, singurul motiv pentru care am dat comanda era ca nu aveau pe stoc motorizarea de 1.6, doar 1.4

User avatar
andreiv
Posts: 3
Joined: 13 Apr 2010, 10:09
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat a durat sa ajunga masina?

Post by andreiv »

Nu tin minte sa-mi fi spus explicit in care luna va fi produsa. Mi-a spus sigur ca daca vrem sa prindem lotul de comenzi care pleaca spre fabrica in martie, trebuie sa dam comanda pina pe 10 ale lunii. Asa am si facut. Tin minte ca am discutat despre cind va fi livrata, insa doar in mare, fara date foarte precise. Am senzatia ca "45-60 de zile" e doar o formulare de marketing. Cele 8 saptamini suplimentare sint special trecute in contract la sfirsit si invocabile ca motiv suficient sa poata intirzia livrarea. Pentru linistea spiritului, poti zice ca de fapt durata de livrare e de 16-17 saptamini.

N-am comandat nimic special. Am vrut SW, varianta de baza, cu motor de 1.6 benzina si cu incalzire in scaune. Oricum, nu cred ca de la optionale se trage intirzierea.

Post Reply

Return to “Generalităţi”