Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

scubli wrote:Parerea mea e ca merita, lumineaza mult mai bine becul de pozitie.
Nu mai e acel galben sters ce e din standard.

PS. Pachetul BlueVision vine cu 2 x W5W BlueVision gratis.
Asa este, ai dreptate. Nu ma uitasem sincer. Sunt 4 beculete, bleu. :D Poate ma suna maine de la service sa ma duc pt resoftare si imi schimb si becurile. In manual la cap 7 pg 55 nu scrie cum sa le schimbi, te trimit la service. Ma intreb daca ramai undeva unde nu ai acces la service, ce faci?!
De-abia astept sa va impartasesc impresiile.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

petry_1776 wrote::D Poate ma suna maine de la service sa ma duc pt resoftare

OaU, resoftare? despre ce resoftare este vorba? :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

MihaiM wrote:Tocmai am vb cu un coleg care si-a schimbat becurile. Pe uscat, mai ales faza lung lumineaza de rupe...
pai..faza lunga este destul de buna si acum! chestia este ca nu prea apuc sa o folosesc, asa ca e total neinteresant :P spune si tu despre cea scurta si care este tipul becurilor ..:)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

petry_1776 wrote:Oare sa-mi iau si W5W? se merita?
Si eu am schimbat becurile de pozitie si acum sunt super incantat de cum se vede , asa cum a mai spus cineva aici pe forum lumina este alba acum fata de cea galbuie care era din fabrica . Am dat pe becuri 11 ron si am petrecut 15 min in parcare ca sa schimb becurile asa ca merita .
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

Dupa ce am schimbat becurile pt pozitie ma gandesc sa le schimb si pe cele pt faza scurta dar nu sunt convins inca , sper sa vad si eu pe cineva cu o Kia care a schimbat faza scurta cu Philips Xtreme-Power .
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

Prin Iasi e vre'un magazin unde gasesc si eu becuri astea ?? H7, H1 .. W5W sau doar pe Site-uri se gasesc :D.
Care si-au luat de pe site dati si mie un PM si eventual si cat costa cu tot cu transport :D
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Arnold12 wrote:OaU, resoftare? despre ce resoftare este vorba? :D
Uite aici, dar e valabil numai pt 1.6 diesel:
viewtopic.php?t=1305

@bwo: daca esti din bucuresti dupa ce le montez pot sa ti le arat :D
eu am facut ceva poze aseara, ceva gen inainte. Acum pretenul meu si le-a montat azi la Octavia lui si diseara o sa vedem diferenta la el. Oricum era o diferenta, ma refer la faza scurta, a lui era mai slaba si mai galbuie ca la Ceed, dar de asemenea, becurile lui au deja 3 ani, a mea e noua. :D
Daca va intere rezultatul pot sa va informez.

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

Mi-am facut si eu comanda azis de H1 BlueVision + W5W si H7 Xtreme-Power.
O curiozitate ... astia de la firma de curierat fac livrari si in week-end ? ca eu plec Sambata si s-ar putea sa nu ma gaseasca :D
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

si eu le-as schimba dar ma ingrozesc cand ma gandesc cat tre sa surubaresc pt a schimba un beg...la peugeot si la skoda era banal....acum cred ca imi va trebui manual...
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Nick3i wrote: O curiozitate ... astia de la firma de curierat fac livrari si in week-end ? ca eu plec Sambata si s-ar putea sa nu ma gaseasca :D
S-ar putea sa faca si sambata.
Daca nu fac, oricum te vor suna si pachetul poate sa stea la ei pana te intorci.

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Post by GeorgeC »

OK...mi-au ajuns si mie becurile azi si chiar am reusit sa le si schimb.

Cele vechi sunt tot philips pe faza scurta, osram pe faza lunga si pe cele de pozitie nu am vazut sa scrie ceva. Diferenta pe faza scurta compenseaza banii dati pe becuri. Nu lumineaza la distanta mai mare decat cele vechi dar o fac mult mai intens. Lumina parca e mai "de calitate", e mai alba, si ajungi sa vezi mai multe detalii ale drumului. La faza lunga bat mai departe si e o lumina mai alba ca la cele vechi. La pozitie toata frumusetea este lumina alba nu galbuie...e doar de design dar merita.

Cat despre schimbatul becurilor, a durat cam 1 ora si am facut toata operatiunea in parcare (faza scurta + faza lunga + pozitii). Pe scurt procedura e urmatoare :

- Faza lunga si pozitie : se da jos capacul care acopera incinta pozitiei si a fazei lungi prin desurubare, faza lunga e in mijlocul incintei, iar pozitia mai jos. Pentru a schimba becul la faza lunga se scoate prima data mufa din bec, iar ulterior se desprinde clema care tine becul. Inainte de a pune becul fazei lungi la loc e recomandabil sa schimbati becul pozitiei deoarece daca puneti becul la loc nu mai aveti loc sa trageti de soclul care tine becul pt. pozitie. (pt. cei cu degete groase va fi dificil la pozitie).
- Faza scurta : din nou a fost foarte simplu. Luati cheia de 10 din setul de scule din portbagaj si desurubati cele 2 suruburi de la vasul ce tine antigelul. Acesta il puneti un pic mai sus, asa facunduva loc sa desfaceti capacul incintei fazei scurte (tot prin rotire). Ajunsi la acea incinta operatiunea e identica cu cea de la faza lunga (scoteti mufa de alimentare din bec si ulterior desprindeti clema ce tine becul). ASTA E PENTRU PARTEA STANGA . Pentru partea dreapta trebuie sa desurubati bornele de la baterie, surubul ce tine bateria de mai josul ei si sa dati bateria jos. Dupa care operatiunea este identica cu partea stanga.

NU are rost sa mergeti la service pentru aceaste operatii, e simplu, va trebuie un pic de timp si curaj.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

schimbare becuri lumini fata cee'd

Post by tcapote »

a facut cineva operatiunea descrisa de colegul @GeorgeC pentru cee'd 1.6 CRDI?

User avatar
vic
Posts: 13
Joined: 09 Jan 2008, 21:13
Auto:

reglare faruri ?

Post by vic »

Salut,

Ma gandesc sa imi schimb becurile ... aceeasi configuratie ca si altii de pe forum : H7 X-TREME POWER, H1 VISION PLUS, W5W BLUEVISION.
Bun, presupunem ca primesc becurile, le schimb in spatele blocului si sunt multumit de ele, intrebarea mea este... nu trebuiesc reglate ?
Nu as vrea sa imi orbesc partenerii de trafic cu faruri dereglate.

Cine si-a schimbat deja becurile daca observa vreo diferenta in reglajul lor sau altcineva care stie mai multe lucruri in domeniu il invit sa posteze.


Numai bine.
Kia Cee'd 1.4 Best Oil Blue
'God does not play dice'

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: reglare faruri ?

Post by scubli »

vic wrote: Cine si-a schimbat deja becurile daca observa vreo diferenta in reglajul lor sau altcineva care stie mai multe lucruri in domeniu il invit sa posteze.
Eu am intalnit problema asta, in far este un locas pt. bec, un locas in care se aseaza perfect "discul" din jurul becului.
Prima oara le-am pus fara sa fiu atent la asa ceva si cand am aprind farurile unul dintre ele batea dupa avioane, dupa ce l-am fixat in locasul respectiv totul a fost ok. Pe inaltime se regleaza din masina.

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

Mi-am schimbat si eu azi toate becurile de pe fatza. Da faza e ca nu mai sunt reglate :( ..
@ scubli care e locasul ala dupa care tre' sa ma uit :D ca la mine faza scurta becu din dreapta bate sus iar la lung asta din stanga bate sus
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”