Folie geamuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Post by proc74 »

In Constanta mi`am pu eu AZI 360 ron (spate). Super lucrare.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Si unde ti'ai pus folia, mai exact? :)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Post by proc74 »

La Onyo ....iesirea din oras (Carrefour), chiar dupa intersectie.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shpid3r »

@ proc74, vad ca ai un gri ... similar cu ce-o sa am eu.
poti sa faci, te rog, o poza din lateralul masinii si din spate ca sa vad cum se arata culoarea ? Ms

Boby

Post by Boby »

tukyy84 wrote:Salutare lume,as dori sa-mi pun si eu folii ,unde mi-ati recomanda ,eventual si preturi,in IASI ?
Uite aici este in Iasi: http://www.expertdetailing.ro/ro/66_28_29.php

Pun folii, curata tapiterie, clinica parbrize, ceruire etc.

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Post by sik81 »

am fost eu martea trecuta in constanta de mi-am pus folie pe fata la autoglass; mi-a dat fetele de usa jos; a scos geamurile ala pe stanga l-am pus sa-l mai faca odata ca prinsese ceva intre folie si geam; a zgariat un pic si fata de usa pe stanga in dreptul tweeterului
in consecinta nu recomand

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Ionizare

Post by danycxxx »

Salut. Mai exista o alternativa la folie, cea de ionizare a geamurilor. Si-a facut cineva? Am inteles ca e mai ieftin decat aplicarea foliei, dar poate putin mai sensibila. Aveti idee de un pret si o locatie ( cat mai aproape de SV :) )

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

eu sunt sigur ca e mai scumpa ionizarea decat folia.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shpid3r »

Si eu stiam ca este mai scumpa ionizarea geamurilor decat aplicaria foliei. Oricum, ionizarea geamurilor se face prin demontare, care costa separat fata de procesul ionizarii. Remontarea, iar contra cost. Per total, din experienta populara, se ajunge la mai mult.

Asta, plus urmatoarele:
folia arata mai bine din afara
ionizarea permite o vizibilitate mai buna din interior
la o adica, folia se da jos, ionizarea presupune inlocuirea geamurilor.

Art.237. (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se re?ine in urmatoarele situatii:
o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale care restrang sau estompeaz? vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

Din articolul de mai sus, geamurile ionizate nu sunt cuprinse de aceasta prevedere. Deeeesi, in ultima vreme, multa lume a optat pentru folii si politia nu se ia de tine daca ai pe spate si luneta.

tripluX
Posts: 39
Joined: 21 Apr 2008, 13:18
Auto:
Location: Ploiesti

Post by tripluX »

Poate nu stiai dar ionizarea este legala deoarece are autorizare R.A.R.
Kia Cee"d SW 1.4 GSL BEST PEWTER BEIGE
PH 75 MRN
Image

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shpid3r »

pai asa ziceam si eu ... articolul mentionat facea referire la folii (in articol se interzic aceste folii). Cum nu face referire => ionizarea nu e interzisa :P

tripluX
Posts: 39
Joined: 21 Apr 2008, 13:18
Auto:
Location: Ploiesti

Post by tripluX »

Sunt si folii cu autorizare R.A.R.
Kia Cee"d SW 1.4 GSL BEST PEWTER BEIGE
PH 75 MRN
Image

justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Post by justevil »

shpid3r wrote:Art.237. (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se re?ine in urmatoarele situatii:
o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale care restrang sau estompeaz? vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

Regulament pentru aplicarea Ordonantei de Urgenta privind circulatia pe drumurile publice
art.148 - Se interzice conduc?torului de autovehicul sau de tramvai:

11. s? aib? aplicate folii sau tratamente chimice pe parbrize, lunet? ori pe geamurile laterale, care restr?ng sau estompeaz? vizibilitatea, at?t din interior, c?t ?i din exterior, cu excep?ia celor omologate ?i certificate, prin marcaj corespunz?tor, de c?tre autoritatea competent?;

12. s? aib? aplicate folii sau tratamente chimice pe dispozitivele de iluminare ori semnalizare luminoas?, care diminueaz? eficacitatea acestora, precum ?i pe pl?cu?ele cu num?rul de ?nmatriculare sau de ?nregistrare, care ?mpiedic? citirea num?rului de ?nmatriculare sau de ?nregistrare

ionizarea este un tratament chimic ? :?: :roll:
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

tripluX
Posts: 39
Joined: 21 Apr 2008, 13:18
Auto:
Location: Ploiesti

Post by tripluX »

cu excep?ia celor omologate ?i certificate, prin marcaj corespunz?tor, de c?tre autoritatea competent?
:!:
Kia Cee"d SW 1.4 GSL BEST PEWTER BEIGE
PH 75 MRN
Image

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Post by sik81 »

voi a-ti vazut cum arata un geam ionizat care se face la noi dupa 2 ani?
arata ca oglinda lu bunicamea de acum 30 de ani
potolitiva cu ionizarea; si apropo e mai ieftina (aproape la jumatate de pret; undeva pe la pitesti parca era de ionizat toate geamurile laterale si luneta in jur de 300ron)
eu mi-am pus fata spate 95% opacitate; acum cum mi-o fi norocul
am un prieten care are folie la fel pe toate geamurile si l-a oprit decat odata si atunci a scapat

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”