Comanda prelata/husa de masina, okazie

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
catalin1984

Comanda prelata/husa de masina, okazie

Post by catalin1984 »

Am gasit recent, pe net, husa de service pentru Kia ceed.

http://www.carcover.ro/husa_service.html

As dori sa ne unim fortele(cei interesati bineinteles) si sa cumparam 20 de astfel de huse. La aceasta comanda am negociat deja o reducere de 10% cu cei de la autonet. Autonet fiind firma care distribuie astfel de huse in Romania.

Pentru Kia ceed husa este marimea M. Adica cam 330 de lei -10% discountul oferit adica 297 RON.

Am sa enumar o scurta descriere a husei de service si cateva pareri personale:


Dintre toate cea mai buna mi se pare husa de service din urmatoarele motive:
Are captuseala din material textil pe dedesubt iar pe deasupra material cauciucat. Ceea ce in timp se traduce prin rezistenta crescuta, si rezistenta la intemperii.

Ca exemplu o husa clasica fie ea din textil sau din material full cauciucat pune urmatoarele probleme din ce am inteles:

In momentul in care ploua si tu deja ai praf pe husa praful trece cu ajutorul apei prin husa si se impregneaza pe masina, deci ai cumparat husa degeaba.

Iarna cand ingheata husa ea se lipeste de masina si este foarte greu de desprins.

Husa aceasta avand textil pe dedesub si cacuciucat pe deasupra lasa masina sa respire in timp ce nu permite apei si prafului sa patrunda.

Restul cautati si voi pe site.


Daca doriti sa facem aceasta miscare va astept cat mai curand cu propuneri pentru efectuarea comenzii.

P.S: Husele sunt disponibile pe stoc in momentul in care avem banutii stransi.
P.S2: Nu trebuie sa avem 20 de masini neaparat pot sa fie 18 sau pot sa fie 22 ideea e sa nu fie mai putini de 15 ca sa aiba rost reducerea.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Care ar fi diferenta dintre husa clasic si service?

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

catalin1984

Post by catalin1984 »

tocmai am spus aia clasica nu este la fel de buna. Nu am reusit inca sa ajung in otopeni la oamenii astia la sediu, insa din ce imi dau seama aia clasica nu e asa durabila. Nu sunt sigur daca are textil pe dedesub ca sa previna lipirea husei de caroserie iarna sau daca respira la fel de bine. De asemenea nu stiu daca este la fel de impermeabila dar puteti suna la nr 0754.053.262 Domnul Eduard si gasiti raspunsul la multe din intrebari.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Aha. Eu ma gandeam ca faci comparatia cu o husa clasica din comert nu cea clasica de la ei. :D

My bad

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

catalin1984

Post by catalin1984 »

sa fiu sincer nu imi dau seama daca se gas huse cu aceleasi proprietati si in comert. Dar daca totusi se gasesc as vrea si eu sa stiu. Poate gasim ceva mai ieftin.

Una peste alta decat sa imi spal masina si pana seara sa fie plina de praf mai bine o spal odata pe luna.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Corect, insa eu ma mai gandesc la un lucru: daca masina e putin prafuita(lucru inevitabil), nu se zgarie daca tot pun si scot husa? Orice ai face, trebuie sa tragi de ea, stanga-dreapta; nu o poti pune exact din prima si direct de deasupra.

Sper sa ai inteles ce vroiam sa zic.

In aceasta ordine de idei(eu am si pozibilitatea) mai bine dau 300 ron pe un aparat de spalat bosch(sau orice altceva) si o spal o data pe saptamana(si iese bec pt ca o spal eu :D )

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

catalin1984

Post by catalin1984 »

Sa fiu sincer daca o tii sub husa nu prea vad cum se pune praful, iar captuseala fiind din bumbac e mult mai greu sa o zgarii.

una peste alta daca as sta la curte sincer nu as cumpara asa ceva. Insa stau la bloc si e cam greu sa o spal saptamanal.

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

ma bag

Post by pis2008 »

Dupa cum am discutat, eu ma bag! Dar abea luna viitoare adica pe 15 iulie, pt ca acu abeea trebe sa vina masina si la inceput o sa am alte cheltuieli !
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

maryus78
Posts: 24
Joined: 10 Jul 2008, 16:38
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by maryus78 »

NU VI SE PARE TOTUSI UN PIC CAM MULT SA DAI 3 MIL. P O PRELATA ?! NU VA E TEAMA CA LA PRETUL ASTA POATE SA V-O FURE!? ACUM SINCER.....E TOTUSI DOAR O BUCATA DE CARPA MAI MARE......

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

maryus78 wrote:NU VI SE PARE TOTUSI UN PIC CAM MULT SA DAI 3 MIL. P O PRELATA ?! NU VA E TEAMA CA LA PRETUL ASTA POATE SA V-O FURE!? ACUM SINCER.....E TOTUSI DOAR O BUCATA DE CARPA MAI MARE......

daca citeai topicul poate nu scoteai aberatia asta!
cauta link-ul cu produsul si poate te vei lumina!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

catalin1984

Post by catalin1984 »

psystem wrote:Corect, insa eu ma mai gandesc la un lucru: daca masina e putin prafuita(lucru inevitabil), nu se zgarie daca tot pun si scot husa? Orice ai face, trebuie sa tragi de ea, stanga-dreapta; nu o poti pune exact din prima si direct de deasupra.

Sper sa ai inteles ce vroiam sa zic.

In aceasta ordine de idei(eu am si pozibilitatea) mai bine dau 300 ron pe un aparat de spalat bosch(sau orice altceva) si o spal o data pe saptamana(si iese bec pt ca o spal eu :D )

Bafta
Pai daca stai la casa nu vad ce rost are sa ii cumperi prelata......pe de alta parte sa te vad eu pe tine daca stai la bloc cum speli tu cu aparatu ala bosch.

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda prelata/husa de masina, okazie

Post by razvan2002 »

Si-a luat cineva pana la urma prelata? Eu vreau sa-mi cumpar neaparat una. Am locul de parcare sub un copac ...si trebuia sa gasesc un mod de ami proteja vopseaua de gainatz.

Numai bine,
Razvan

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Comanda prelata/husa de masina, okazie

Post by scubli »

Destul de buna idee, si mie mi se pare putin mare pretul dar in mare parte sunt interesat.
Chiar daca stau la casa, am deasupra curtii un schelet metalic pe care creste vie si non stop am probleme cu pasarile si gainatul lor.
Sunt curios daca nu se gasesc si ceva variante mai ieftine, dar cat de cat calitative.

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Comanda prelata/husa de masina, okazie

Post by razvan2002 »

Asta PARE de buna calitate. Iar pretul nu mi se pare asa mare... 3 mil in conditiile in care un spalat e 200 mii ... Astept pareri in continuare

Numai bine,
Razvan

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Comanda prelata/husa de masina, okazie

Post by aimbot »

Parerea mea este ca orice husa in romania nu se merita sa o pui de 100 de ori , deoarece este foarte mult praf...husa knd o pui si o iei se freaca de vopsea, implicit va crea zgarieturi, oricat de catifelata si de orice ar fi ea, va fi ca si cum dupa ce mergi prin aglomeratie vreo 3 zile , se pun 3 degete de praf te pui si o stergi cu carpa....va dati seama cum ar arata...am incercat eu o prelata pe masina veche ( era proaspat polishata) si s-a facut varza...numai cerculete, dungi si alte alea....Se merita daca o scoti rar intradevar, kiar isi face treaba...speli masina , pui aia...nu ai nicic o treaba, e masina k noua...asa da 8)
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”