mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa risc??

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa risc??

Post by joker1983 »

Buna seara!! Va rog frumos sa ma ajutati daca puteti deoarece sunt disperat. Astazi cand am parcat masina, mi-am desfacut o sticla de suc si fiind foarte acidulata toata spuma a curs pe mine, pe covorase, pe scaun si ce e cel mai grav, pe cele 4 butoane de pe volan, cele din stanga. Am suflat in ele pana m-a luat o mare ameteala. Din acel moment intregul sistem audio s-a dat peste cap. Nu mai puteam asculta nimic. Cand era pe radio se dadea singur mai tare, mai incet, se schimbau posturile, se dadea pe mute...etc. Nici stick-ul nu-l mai citea si nici cd-ul(toate astea de la putina spuma intrata la cele 4 butoane de pe partea stanga a volanului). M-am innegrit la fata si am facut o criza de nervi. In fine am intrat in facultate, mi-am dat examenul la care am vrut sa renunt iar cand m-am intors la masina isi mai revenise putin parca. Tot nu mergeau butoanele cum trebuie, adica dadeam in sus el o lua in jos, nu mergeau toate...etc. Sper insa ca pana maine isi va mai reveni putin. Este cumva posibil sa se fi ars vreun circuit?? Ajutati-ma in caz ca puteti. Maine sunt hotarat sa scot masca volanului si sa curat acea placuta verde de sub butoanele de plastic pe care le apasam. Am citit si am vazut ca nu-i deloc greu, numai sa fim atenti cu airbag-ul ca-i foarte sensibil. Deci credeti ca e bine ce vreau sa fac?? Masina este in garantie insa am renuntat la ea(nu m-am mai dus) deoarece jigodiile de la kia imi treceau pe factura tot felul de nebunii la primele revizii iar acum la ultima revizie am fost la un service al unui cunoscut. Mi-a aratat uleiul si filtrele si mi-a garantat ca n-au fost schimbate mai mult de o data. Dar mie mi-au fost trecute pe factura de vreo 5. Mai exact nu mie, deoarece masina n-a fost la mine de la inceput, ci la prietena mea.Ei sunt smecheri, nu te lasa sa stai langa masina ta cand iti fac revizie. Pai ce regula e asta fratilor?? Pe banii si pe masina mea ma dati afara?? Eu i-as fi impuscat. Deci feriti-va de talharii de la Kia si de la orice marca, cand masina e in garantie, sau fiti cu ochii pe ei. Sper ca nu v-am plictisit!! O seara buna va doresc!!
P.S. Kia Ceed varianta Best, 2007
ODO-70 000 km
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by Dannyboy »

Poti s-o faci, conditia e sa decuplezi bateria ca sa nu ai vreo surpriza cu airbag-ul. Trebuie neaparat sa procuri un spray de curatat contacte. Butoanele de pe volan sunt de fapt niste touch-uri cu o anumita rezistenta. Fiind puse in scurt genereaza problemele descrise de tine. Dupa curatare trebuie sa le usuci bine de tot. Cam atat am sa-ti zic. Uitam :D BAFTA!
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by joker1983 »

iti multumesc mult pt ajutor. Maine dimineata ma duc direct sa-mi iau spay, cu toate ca stau foarte prost cu banii(ca majoritatea romanilor de altfel). O singura intrebare mai am. Nu stiu sigur daca ,,casetofonul are cod si daca are unde-l gasesc ca nu stiu exact daca-l mai am undeva. Exista cumva scris undeva, in masina?? Cu toate ca chiar daca ar exista ar insemna sa demontez acel lucru...ceea ce nu vreau. Oricum asta e clar...voi decupla bateria fara discutie si sper sa fac rost de un cod de undeva. Prefer sa stau fara radio o perioada pana fac rost de cod decat sa fac vreun scurt si sa f*t tot computerul de bord. Una peste alta...Kia Ceed si I30-ul sunt niste super masini. Cel mai bun raport calitate pret. Cine spune ca nu-i asa si ca se ard becuri, se sparg vase de expansiune, se strica claxoane...mananca c*** cu gura plina. Oricum astia care spun aceste lucruri n-au avut in viata lor o masina noua, gen Kia sau Hyunday!! In afara de cateva BMW-uri SH din 1980 toamna...nu s-au urcat inntr-o masina noua...poate cel mult in Logan-ul lu' taica-su!!
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by Dannyboy »

Lasa dracu` Loganu` si alte chestii, noi avem treaba! Sistemul audio nu are cod, poti sa scoti bateria cu nadejde.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by joker1983 »

merci inc-o data. Am observat ca n-are cod cand am scos minusul si l-am pus la loc. :)). Cat despre demontarea volanului(de fapt a fetei volanului)...totul e foarte simplu pana la un anumit punct. Am scos cele doua suruburi din spate si cele patru care tineau rama aia de plastic cu butoanele pe ea. De asemenea am scos si airbagul fara insa a-i scoate vreo mufa(mi-a fost frica). L-am scos si l-am asezat cu grija pe ceva lasand conectat cablul galben. Singura problema care m-a facut sa cedez de nervi si de cald a fost acea rama de plastic care pe langa cele 4 suruburi sunt sigur ca mai are si vreo 2 cleme cel putin care nu se vad decat din spatele volanului cum ar veni...ceea ce ar fi insemnat sa-i scot si capacul de sub volan si cel din spatele volanului. Deci nu-mi vine sa cred c-am reusit sa scot airbag-ul si m-am impotmolit la o rama de plastic prinsa in cleme(care nu stiu unde sunt). In partea de jos, rama a iesit foarte usor fiind bagata intr-un cauciuc si scoasa cu forta(asa a fost conceputa). Clemele insa au fost o problema deoarece nu le-am putut vedea. Rama opunea rezistenta fix in partea dreapta si cea stanga a volanului, adica fix in dreptul acelor butoane cu comenzile de pe volan. Sus si jos iesise fara nicio clema, doar acel cauciuc de jos. Deci m-am lasat pagubas neavand nici prea mult timp. Altceva vreau sa mai spun...radio cd-ul si-a revenit de tot azi cand i-am dat drumu(pana sa ma apuc sa desfac volanul). Probabil ca s-a uscat mirinda in el si i-a dat pace. Eu am vrut sa curat totusi pt a nu aparea vreo problema pe viitor. Vreau sa-ti zic ca telecomanda de la tv a cazut in cana cu cafea, a mers 2 ani foarte greu, iar dupa doi ani am desfacut-o si am curatat-o iar acum merge ca noua. D-asta as fi vrut sa curat si acea placuta pe care preseaza butoanele cand apesi, deoarece la o masina platesti 10 ani cel putin in Romania cu un salariu de 1300 de lei. Oricum promit ca zilele astea fac tot posibilul sa desfac de tot acea rama...chit c-o rup si cumpar alta:)) Apropos...o fi scumpa?? Tu ce ma sfatuiesti s-o mai desfac sau nu???Merci pt sfaturi!! Te-as ajuta si eu cu cea mai mare placere dac-as avea okazia. O seara buna!!
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by joker1983 »

legat de cei de la service-urile care fac masinile in garantie...din cate stii tu ceed-ul are filtru de benzina?? De fapt de avut cica are, dar cica nu se schimba foarte des. Ca de treaba cu uleiul si filtrul de polen ti-am povestit...Pe factura mi-au bagat uleiul si filtrul de polen la fiecare revizie(adica vreo 5) dar de fapt ele nu fusesera schimbate NICIODATA!!! Cum sa nu faci crima cand muncesti cinstit pe 1300 de lei pe luna, dai la revizie 1 000 si ei te iau in bataie de batjocura?? Iar imi aduc aminte si-mi creste tensiunea!!! O seara buna!!
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by Dannyboy »

Imi cer scuze ca am uitat sa-ti zic, pana nu dai jos volanul nu faci nimic. Butoanele alea se prind pe dedesubt cu oarece suruburi. Trebuie sa desfaci si piulita care prinde volanul pe ax. Stiu asta pentru ca mi-am pus comenzi pe volan aftermarket. Or fi masini diferite dar au cam aceeasi conceptie.
Si in legatura cu filtrul de benzina, intervalele de schimb le gasesti in pasaportul de service, sau carte, sau cum i-o zice la voi. Partea frumoasa e ca mai exista un filtru de aer pe undeva pe la rezervor care si ala se schimba nu stiu cand. Si ala e trecut pe undeva prin planul de revizii.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by joker1983 »

:(((((((((((( Merci mult de tot...si eu am gresit ca nu te-am intrebat clar daca trebuie sa scot volanul. Deci d-aia opunea rezistenta in dreptul butoanelor...ca mai avea suruburi pe dedesubt...Eu m-am gandit ca are cleme, nicidecum suruburi. Si mi se pare inutil ca acea rama de plastic sa aiba 4 suruburi pe care le-am scos plus inca doua dedesubt. Adica mi se pare aiurea sa nu-ti dea voie sa scoti acea rama fara sa scoti tot volanul. Ma rog...asta e. Crezi ca acum daca si-a revenit se mai poate strica?? Adica cand se va imbacsi de praf?? Ti-am spus...nu a sarit decat niste spuma, foarte putina. Pe langa asta, am suflat in butoane vreme de 10 minute, de era sa cad jos.Cred ca era bun un compresor. Adica zic eu ca daca nu s-a ars radio cd-ul atunci, nu mai are cum sa se arda...nu? Merci si o zi buna. S-auzim numai de bine!!!
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by Dannyboy »

Lichidul care a sarit pe butoane devine lipicios. E posibil atunci cand se raceste vremea sa-ti faca din nou probleme. Ar fi bine sa cureti totusi contactele. Bafta!
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
joker1983
Posts: 7
Joined: 22 Nov 2010, 11:12
Auto:
Location: capitala de rahat a tarii

Re: mare rugaminte!!! Pot demonta fata volanului fara sa ris

Post by joker1983 »

promit ca asa voi face!!:)
Kia Ceed 1.4 GSL MT, 2007, varianta BEST, BLACK Pearl
ODO-60 000 km

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”