AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by shpid3r »

Salutare!

Am vorbit cu mosu` si reusesc sa imi fac cadou (stiu, parsiv mosu` asta) un astfel de subwoofer:
http://www.sono.ro/arhiva-151/subwoofer ... o-772.html

Acum, odata cu acesta, fac rost si de niste cabluri Rockford Fosgate - tipul cand mi-a zis asta a facut o fatza de parca imi vindea icre negre la pret de mere (s-a rasturnat cu masina, dauna totala, a plecat din tara si a ramas cu sistemul audio pe birou - il cunosc si am incredere in ce-mi vinde).

Avand in vedere Ceed`ul nostru, ce amplificator ar trebui sa-mi achizitionez ? (Mai exact cate canale)
Nu ma intereseaza performanta extrema (imi punea la dispozitie si un amp de top la vreo 9 milioane, 6 canale - l-a avut el pe masina, dar e departe rau de ce bani vreau eu sa mai dau si pe amp).
Sunt multumit de boxele noastre, vreau doar profunzime mai mare a sunetului ... asadar, ceva sugestii daca se poate ?

Multumesc!
Sarbatori fericite!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by noir »

pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

User avatar
curybete
Posts: 311
Joined: 24 Jun 2009, 22:54
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by curybete »

@noie,ceva poze cu sistemul tau audio daca se poate...........apropo ,condensatorul ce rol are??? :D
BH 10 CLA Cee'd SW 1.4 Kompass Bleu 01.06.2009
ODO:25.000+
Nr.61 coloana KIA!

Dotari aftermarket (pleoape,xenon 6000k,alarma P10,Audio+200W,Jante MaM pe 16'',folie 3M partial,azot in pneuri)

Jante MAM 16'' : http://img542.imageshack.us/g/18052011342.jpg/

FOTO Coloana KIA : http://picasaweb.google.com/claudiukia/ ... directlink

Image

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by noir »

scuze, am fost plecat din tara :)

mi-am scos sistemul audio cat timp am fost plecat fiind ingrijorat din cauza temperaturilor scazute (si nu a fost cazul) si a posibililor hoti :D o sa-l reinstalez zilele astea si o sa trag niste poze.

din cate stiu eu, condensatorul are rolul de a proteja bateria. stocheaza curent electric, sa zic asa...la descarcari puternice de bass intra condensatorul si preia din "efortul" bateriei.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by shpid3r »

este ok explicatia, putin mai tehnic inseamna ca acel condensator este un buffer de putere. Se incarca la tensiunea bateriei (fiind conectat in serie cu circuitul de alimentare de la baterie la subwoofer) si cand exista variatii in consumul cerut de subwoofer (adica de foarte multe ori pe secunda, depinde de frecventa sau frecventele redate) aceasta putere este trasa din condensator, si nu din baterie.

Ideea este ca daca bateria ar avea de alimentat o componenta ce solicita un astfel de consum variabil, tensiunea la bornele ei ar varia, lucru ce poate da peste cap alti consumatori cuplati in paralel (luminile de pe bord, de cele mai multe ori, sufera o variatie in ritmul muzicii - total neplacuta, chiar daca la prima vedere pare cool; mai nasol e cand apar probleme de la logica masinii, gen ECU sau senzori).

De aceea, se pune un condensator. Acum, ca pui unul de firma sau un no - name, tot cam aia este. Doar ca unul de firma are probabil caracteristica mai buna (printre cele mai importante aspecte, electric vorbind, sunt efecte parazite mai mici; fizic vorbind, capsula condensatorului poate sa fie transparenta, eventual cu un led, sa para mai shic).
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by Shorty »

Explicatia pe care ai dat-o tu este ok pana la conectarea in serie a condensatorului.
Un condensator conectat in serie intr-un circuit de curent continuu(la fel cu este cel baterie amplificator) nu o sa faca nimic si nici nu o sa permita curentului sa preacamai departe prin el.Condensatorul este legat in paralel cu bateria si cu amplificatorul,iar ca efectul lui sa fie si mai bun ,lungimea cablurilor de la condesator la amplif trebuie sa fie cat mai mica.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by shpid3r »

lol am recitit postul, sa vad unde.
Bineinteles, condensatorul e legat in paralel, nu stiu ce am gandit...
Mersi de observatie!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by noir »

da, am uitat sa mentionez si faptul ca arata foarte bine, noaptea :P
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by radu84 »

noir wrote:scuze, am fost plecat din tara :)

mi-am scos sistemul audio cat timp am fost plecat fiind ingrijorat din cauza temperaturilor scazute (si nu a fost cazul) si a posibililor hoti :D o sa-l reinstalez zilele astea si o sa trag niste poze.

din cate stiu eu, condensatorul are rolul de a proteja bateria. stocheaza curent electric, sa zic asa...la descarcari puternice de bass intra condensatorul si preia din "efortul" bateriei.
Imi miroase putin a paranoia. :roll:
Stai linistit, nu fura nimeni radio-cd stock de KIA.
La mare cautare sunt sistemele de pe masinile premium. ;)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: AMP pentru un un subwoofer Magnat XTC 130

Post by noir »

am fost intr-un sat din muntii Bulgariei, si nu aveam parcare la vila. ;)

si era vorba de amp si sub, nu de radio-cd...
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”