boxe kia cee'd

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
Juss
Posts: 8
Joined: 25 Sep 2009, 11:16
Auto:
Contact:

boxe kia cee'd

Post by Juss »

Salutare. Vreau si eu niste pareri daca se poate..As vrea sa schimb cele 4 boxe cu unele mai bune..si daca se poate si tweeter-ele. Stiu ca muzica de pe masina e super se aude foarte ok. Dar sunt eu nebun si vreau mai mult..As vrea niste sfaturi despre boxe...ce as putea sa imi pun si ce diametru au..De exemplu eu am avut mai demult pe alta masina sony xplod cu diametrul de 13 si se auzeau foarte foarte bine..si sunt si destul de ieftine... Astept parerile voastre despre niste boxe profesionale...Va multumesc

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: boxe kia cee'd

Post by FLOPY »

Sietemul audio se aude mai bine decat la alte marci cu pretentii. Nu cred ca se poate mai bine de atat. Singurul lucru pe care il poti face este sa-ti montezi un subufer cu statie de amplificare si inca doua tweetere suplimentar.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: boxe kia cee'd

Post by frantic »

Intrucat sistemul audio e unul destul de performant, pt. a obtine rezultate superioare, trebuie sa faci o investitie mai mare. Pe linga difuzoare de calitate mai buna e nevoie si de un amplificator bun si, daca esti adeptul bass-ului, si de un subwoofer.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: boxe kia cee'd

Post by Minu »

Sony nu face sisteme audio de calitate pt masina,te rog sa ma crezi,stiu din proprie experienta,lasa-i la LCD-urile lor,camere foto,video,si ce mai fac ei,ca acolo se descurca bine,cauta ceva bun de la DLS,Hertz,etc,dar nu te astepta ca scapi ieftin.Dar decat sa schimbi difuzoarele,mai bine iti iei un amplificator pt ele,daca tu atunci cand dai la volum maxim ti se pare ca "gajaie" din cauza la difuzoare,e posibil sa te inseli,e din cauza la player,mai exact la amplificarea de la player,care nu da destul curent pt dif-uri ;)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: boxe kia cee'd

Post by radu84 »

Minu wrote: ... e din cauza la player,mai exact la amplificarea de la player,care nu da destul curent pt dif-uri ;)
Da-mi voie sa te contrazic. :)
Stii tu ceva .... dar alta este explicatia. Playerul da curent din gros la dif-uri, stai linistit. Alta este cauza "gajaiturilor". Playerul are un amplificator de calitate cel mult mediocra (probabil are un THD>5%), iar dupa un anumit prag distorsiunile sunt evidente.
Montand un amplificator separat, care are THD<1% (Total harmonic distortion), aceste distorsiuni sunt mult diminuate,iar "gajaiturile" sunt estompate. Practic, se da volumul mai tare din amplificator (distorsiuni mici), iar din player se va da un volum de maxim 15 sa zic ..... valoare la care se va auzi tare si clar. :D
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: boxe kia cee'd

Post by Minu »

E posibil sa ai dreptate,nu te contrazic,ca nu sunt expert si nici studii in asa ceva nu am :) ,dar daca ai o amplificare de 25w pe canal,si un difuzor are 50w,daca dai la volum maxim nu distorsioneaza,din cauza ca nu are putere destula amplificarea?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Juss
Posts: 8
Joined: 25 Sep 2009, 11:16
Auto:
Contact:

Re: boxe kia cee'd

Post by Juss »

Problema nu este ca gajaie boxele...tweeterele se aud foarte foarte bine...sunt foarte mici si se aud foarte bine chiar ma mir...dar boxele din usi ar putea duce mai mult..asta vroiam eu sa zic...in sfarsit...cred ca o sa se las asa. o sa imi pun un subwoofer cu statie etc si gata...sper sa fiu multumit...apropo...la cei de la be loud nu pierd garantia electrica daca ma duc pentru un subwoofer cu statie etc?

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: boxe kia cee'd

Post by noir »

nu, la beloud e safe ;) plus instalare gratuita.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”