Husa pentru ceed

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Husa pentru ceed

Post by ION GABRIEL IONUT »

Satul de praful de pe strazile din "deosebita" noastra tara si pentru ca au inceput ploile si in curand vor incepe si zapezile, m-am hotarat sa-mi cumpar o husa auto pentru exterior. Are cineva asa ceva, sau, a avut cineva asa ceva? Care sunt cele mai bune? Cam cat costa? Am vazut unele care costau in jur de 300-400 lei? Cineva, povestea ca, daca husa e murdara de praf si ploua, se formeaza noroi, care ajunge pe masina (in cazul uneia ieftine), asa o fi?
Ce ma sfatuiti?
Multumesc mult, anticipat!
De la voi am aflat multe lucruri, care mi-au fost de ajutor atunci cand am avut nevoie! Asa ca iata-ma apeland din nou la voi :D
Cu respect, IGI SAN!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Husa pentru ceed

Post by eugenflorinmanea »

Din cate m-am documentat si eu... husa nu e tocmai indicata. oricat de performanta ar fi..tot patrunde praf in interiorul ei... In momentul in care o pui pe masina, sau o strangi de pe masina, praful ala va actiona ca un smirghel iar in cativa ani masina va avea vopseaua matuita...

Acum nu stiu ce sa zic..poate te mai sfatuieste si cineva care are husa.
SAAB 9-5

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Husa pentru ceed

Post by ION GABRIEL IONUT »

Multumesc! Mai astept si alte pareri! :roll:
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Husa pentru ceed

Post by abulurd »

Tatal meu a avut husa acum foarte multi ani, cam 10 ani daca nu ma insel. Se chinuia sa puna husa pe masina si apoi se chinuia sa o da jos. Stiu ca a dat o suma "frumusica" pe ea si nu cred ca a pus husa pe masina mai mult de 10 ori, apoi husa a zacut in balcon vreo 2-3 ani pana cand a fost "pensionata" de mama la gunoi.

Sincer, nu cred ca husa ar fi o solutie, mai ales daca mergi cu masina mai des, cel putin din cauza timpului perdut cu pune husa - da husa jos.
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Husa pentru ceed

Post by mihaita1988 »

Din pacate nu pot sa iti explic cum mi-a explicat mie cineva care lucreaza intr-un domeniu apropiat vopsitoriei sa zic asa.....dar pe scurt husa face mai mult rau decat bine la vopsea....sa nu mai vb de timpul pe care trebuie sa il 'dedici' zilnic de cel putin 2 ori distractiei...plus ca ....husele nu se fura ?:)) nu vreau sa par rautacios..dar anumiti 'colocatori' posesori de masini ecologice (a se citi carute) aleg 'mansardarea' casei/masinii/grajdului(3 in 1...5 in 1...intelegei voi) cu niste chestii asemanatoare huselor de la masini....desigur cumparate din magazine de specialitate ;)
PS Eu as pune husa pe masina decat daca vecinii mei (posesori de masini ceva mai scumpe decat a mea ) ar pune si ei...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Husa pentru ceed

Post by ION GABRIEL IONUT »

Sincer sa fiu nu merg zilnic cu masina si deci nu ma deranjeaza sa o pun si sa o iau (husa)! In plus am auzit ca sunt niste huse nou aparute, dintr-un material modern. Eu am si curte si deci nu o sa o fure nimeni! Dar nu am garaj, abia in primavara o sa-mi fac unul si pana atunci ma gandeam sa folosesc husa.
Daca spal masina si o las in curte, dupa o zi se depune praful, nu mai zic de razele soarelui care o prajesc de dimineata pana seara. Si in curand ploi si zapada!
Sa inteleg ca nimeni nu foloseste asa ceva! :shock:
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: Husa pentru ceed

Post by aktymel »

Parerea mea :cel mai bine ar fi .... sa bati 4 tevi in forma de dreptunghi ... si deasupra sa pui tigla sau tabla!(in cazul in care vrei sa iesi mai ieftin ceolofan sau alt material impermeabil - ca deh stai la curte si nu cred ca o sa strige cineva "Ce garaj naspa si-a facut si asta " Arata un pic a tiganism .. dar pt protectia masinii.... nu cred ca e totusi un tiganism) o va feri mai mult de soare grindina ploi zapada sau alte intemperii dar nu si de praf. ASta ar fi o solutie pana la anu' cand te apuci de ceva serios un garaj acoperit.
Daca as sta la casa si nu as avea garaj asta as face ......
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Husa pentru ceed

Post by ciprianeagu »

De acord cu Aktymel...EXACT la acelasi raspuns ma gandisem si eu inainte sa ajung la ultimul reply... :D
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

Post Reply

Return to “Întreţinere”