TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Ursulake1 »

Felicitari pentru initiativa ! Ca o sugestie, pentru topicul cu SUSPENSIA SPATE si nu numai, ar trebui elaborat un sistem de vot mai complicat care sa contina :
- Nume
- Model
- Seria masinii
Cu aceste date putem da peste nas oficialilor, nu cred ca mai pot zice ceva daca primesc informatii concrete si corecte !
La un poll de forum se pot uita cu neincredere :
Persoane cu probleme suspensie : Ursulake1, Gogu', Ionescu, Popescu ( Who the .... is ursulake1 O_o ???)

Corect ar trebui :
Persoane cu probleme suspensie : Agapie Mihai Gabriel ( eu sau numele firmei - cazul meu ) / Kia Cee'd 1.4 GSL MT Best / U5YFF24129L14XXXX

Parerea mea ! Oare aceste date sunt strict secrete ? Te pot afecta cu ceva daca cineva le cunoaste ? Eu nu cred .... insa precizez ca nu m-am informat in legatura cu ce pot pati daca cineva imi stie seria masinii :) Am vazut ca este trecuta o serie si pe parbriz, o sa verific daca aceasta corespunde cu cea a sasiului.
Cu respect !
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Ogy »

Aia de pe parbriz, corespunde cu cea din talon, aia de sub scaunul pasager, este cu totul altceva....sa speram ca nu o sa afli, asa cum am aflat eu...

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by theio1 »

Daca iti stie seria masinii cred ca poate comanda piese pt ea, mi-e greu sa cred ca o poate stanta in locul altei serii.
Ca si completare, probleme cu suspensia dreapta spate cred ca au mai multe masini, doar ca probabil unii nu stiu sa recunoasca troncanitul. Nu de alta insa eu anul trecut inainte de a lua masina am fost cu un prieten care avea si el cee'd si era nemultumit de faptul ca ii troncanea a mers cu mine ca sa vada daca si a mea face, si... normal ca facea :)
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by lnvisible »

@holden: este strigator la cer ce spui tu acolo, normal era ca MIT sa iti dea o masina, orice masina, pe care sa o poti folosi in tot timpul asta de asteptare pentru ca pana la urma tu stai fara masina cateva luni din vina lor.

Daca ei pot oferi o masina unui domn X care si-a comandat masina de la ei si nu vrea sa stea fara masina pana vine a lui (inside info, crede-ma pe cuvant) ... de ce nu pot oferi o masina si clientilor de care isi bat joc?
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by shpid3r »

cred ca e vorba de un domn, pe cand clienti cu masinile in service sunt mai multi. La mercedes stiu ca ai facilitatea asta, cat e in service ai transportul asigurat (masina sau taxi).
La Kia, mi se pare ca pe baza KAR (dar pe durate scurte, nu vopsitorie / comanda piese / accidente etc)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Joco »

Si la alti sunt probleme...ia vedeti ce pareri au baietii de aici:

http://www.kia-world.net/forum/showthread.php?tid=836

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by lnvisible »

Asta nu e bine deloc. Eu m-am nascut fara rabdare si chiar nu ma vad stand cateva luni sa astept aiurea dupa niste incompetenti, cel putin nu fara sa ma iau la cearta cu ei! Daca eu dau telefon la Zilina si gasesc piesa pe care o astept pe stoc ... ii ia dracu la modul cel mai propriu!
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

RazvanP
Posts: 15
Joined: 14 May 2008, 17:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by RazvanP »

Salut!

Io sunt ala care pusese pozele cu rugina, cu cele 2 pete (umflaturi) de pe hayon!
Urmare a ultimelei spalari ma vad nevoit sa fac un update - a mai aparut una tot pe hayon si o pata pe usa din spate

Maine am "infatisare" la service-ul din Baneasa.

Nu pot sa ma abtin si sa nu aduc aminte problemele aparute la Dacia Supernova acu vreo 8 ani, dar si propunerile/ideile de remediere specific mioritice: bandaje cu carpe,
Erau aceleasi reclamatii - zgomotul si vibratia in directie (tot cuplajul ala elastic); au rezolvat-o eliminand volanul reglabil pe inaltime de la Solenza incoace.
Amortizoare - ajunsesera oamenii sa mearga cu bordura in portbagaj sa nu zdrangane - le-au inlocuit cu Monroe
Rugina din fericire la aia mi-a aparut dupa in an, nu in 6 luni ca acum si era Dacie si era de asteptat asa ceva.

Dar de la o masina de 12.000EUR nu trebuie acceptate defecte de acest gen, unele chiar hilare - ex "scartaie parbrizul"

Am acum o rugaminte - stie cineva daca exista specificat pe undeva grosimile straturilor de vopsea respectiv lac folosite in supervopsitoria lor de ultima ora??

Sunt unii care lauda carapacea - tabla, vopsea, lac.
Mie mi s-a indoit capota de la o castana iar orice zgarietura insesizabila in adancime ajunge direct la stratul de grund (ala alb/gris).

Cum procedeaza KIA in cazul in care datorita defectelor de fabricatie, suntem privati pe durata reparatiei in service, de folosirea masinii?? Cat costa timpul nostru in opinia lor?

Eu unul chiar ma gandesc sa-mi cer banii inapoi.
Va tin la curent si felicitari ptr topic

Apropos - tb sa remarc din raspunsul oficialului ca pe unele piete (evident nu facem parte din categorie) problemele au fost rezolvate.
Cee'd 1.4 BEST 109CP
Golf 4 TDI 131CP

shtruckk
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2007, 21:59
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by shtruckk »

Salutare

Eu in 13.000km parcursi singurele probleme cu masina au fost :
- caseta de directie, care s-a manifestat pe la 3500km dar a fost schimbata
- amortizoarele spate, respectiv troncanelile care se aud la trecerea peste denivelari.

Am condus un Golf 5 de 2.0 TDI care avea suspensii sport si vreau sa va spun ca nu se aude nici pe de parte ca la ceed la trecerea peste denivelari. Deasemenea m-am plimbat cu un Laccetti sedan si nici urma de zgomot.In schimb la fiatul grande punto al unui prieten parca se auzea la fel ca la noi iar la seat-ul cordoba al unui alt amic se uzeau niste zgomote insa in genul celor de la golf 5.
Eu tind sa cred ca zceste zogomote nu provin nu numai de la amortizoare.
Daca apar niste amortizoare pe ulei compatibile cu ceed le schimb fara ezitare pe banii mei.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Joco »

Am mai scris: amortizoarele sunt pe ulei :)

Aici ai de citit cam 18 pagini:
viewtopic.php?f=4&t=1413

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”