Batranel periculos in trafic - accident usor

De toate pentru toţi
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Batranel periculos in trafic - accident usor

Post by shpid3r »

Am avut un incident in trafic astazi:

Veneam pe bd Nicolae Grigorescu, dinspre Salajan spre magazinul Titan, pe banda 3 (cea de langa spatiul verde ce desparte sensurile de mers). Inaintea policlinicii titan, de pe o straduta din dreapta, ieseau foarte multe masini (eu fiind singura masina care veneam pe bd. principal). La 10m de aceasta straduta dinaintea policlinicii, in spatiul verde se face un gol prin care masinile pot trece pe sensul opus.

Din masinile ce au traversat bd. Nicolae Grigorescu, 2-3 s-au dus pe spatiul dintre sensuri, ultima din ele ramanand pe banda mea 20-30 cm (un coltz).
Restul au ramas pe benzile 1 si 2 (eu venind pe a 3a). Cand am ajuns cu botul masinii in coltul stanga-spate al unuia (dacia nova rosie), acesta a pus semnal si in acelasi timp a tras de volan ferm, intrand pe banda mea. Pentru ca am observat ca ma cam "inghesuia" pe banda atat el cat si coltul celui ramas in drum, incepusem sa franez, insa nu am avut timp sa opresc. Ca sa nu-l lovesc pe el lateral, fiindca imi zgariam urat masina, m-am apropiat de stanga benzii la maximum.

Desi a intrat ABSul, am scartait putin iar la auzul sunetului soferul daciei nova a revenit pe banda 2, insa nu am avut ce mai face si am lovit coltul celui care ramasese pe banda mea.

Rezultate:
- la cel pe care l-am lovit o zgarietura destul de ferma in plasticul barei spate - zgarietura efectuata cu coltul farului meu, pentru care nu are pretentii financiare.
- la mine: far stanga-fata crapat chiar la coltul lateral, cam 5cm in 2 linii paralele, bara fata zgariata si sarita in lateral, incepand de sub far si pana la prinderea pe aripa fata stanga (sarita in sensul ca este inca prinsa ferm, dar s-a strambat si a iesit din lacasul ei).

Avand in vedere ca dupa atingerea aceasta la 1m am oprit, ne-am dat jos din masini atat eu cat si cel pe care l-am lovit, iar soferul din dacia nova a ramas pe loc (oarecum paralel cu mine). Fiind cald, avea geamul deschis, si de pe scaunul soferului se uita la mine un mosulica cu dipotrii serioase, lentile fumurii (heliomate, cred). Au sarit imediat pietonii cu gura pe cel cu dacia, taximetristii (oprind in drum) urandu-i sa stea pe`acasa ca-l cauta moartea si altele...
Dupa care a bagat a-ntaia, ne-a ocolit si dus a fost (degeaba strigam noi dupa el).

Am casco, am sunat la agentul de asigurari si i-am povestit intamplarea - desi intersectia este supravegheata video, desi am numerele de telefon la vreo 3 oameni implicati si desi eram in masina cu o persoana care nu e ruda in niciun fel cu mine, nu am ce face ... repar masina pe casco, el neavand practic nicio urmare pentru modul in care conduce.

Mi-am ros unghiile toata ziua si m-am ofticat teribil c-am busit masina, am tremurat cateva minute de indignare si sperietura, si am zis "asta e".

Si ma gandesc acum: este drept, are nevoie sa se deplaseze rapid. Este drept, problema cu ochii este corectabila. Este drept, nu este un smecheras de bucuresti care sa fie regele soselelor, pur si simplu nu s-a uitat in retrovizoare - sau considerand ca a pus semnal, are prioritate. Dumnezeu stie... dar unde e dreptatea, cand pe urma pleci ca si cand nu s-a intamplat nimic ? Daca in locul masinii era un om/copil? Daca nu franam (poate din teribilism, poate fiindca "muream" cu prioritatea in brate) si-l loveam la un 60 km/h , viteza de altfel legala pe acea sectiune ?

Daca ar fi oprit si ar fi discutat ca omul, nu i-as fi cerut banii pe reparatii. Omul probabil ca si asa are greutati, nu ii mai trebuie sa-mi plateasca mie reparatiile la masina. Mai ales ca am casco. Dar bunul simtz era un atribut ce trebuia sa-l dobandeasca in cei 60-70 de ani.

Acum vreun an, am citit un topic pe aici in care cineva spunea ca era indignat ca dupa ce un individ l-a lovit, nu i-a dat niste bani (pe langa RCA) pentru "inconvenient". Si spuneam ca intr-o tara civilizata, asa un rationament este o insulta la adresa comunitatii. Se pare insa ca o parte din soferi nu au ajuns la gradul de civilizatie necesar pentru un altfel de rationament... Asa ca "unde-s banii, ba mosule?"
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Batranel periculos in trafic - accident usor

Post by Bogdan »

Daca nu a existat niciun contact intre tine si el, atunci n-are mosu nicio treaba!
Asta e partea cea mai de rahat in astfel de situatii..Eu m-am oprit in bordura din cauza unuia, si la fel, la politia ce sa faca daca nu a existat contact!

Post Reply

Return to “Cafenea”