Mitocanul de beemveu

De toate pentru toţi
cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Mitocanul de beemveu

Post by cmihai »

O cheama Cornelica. Tata - bavarez, mama adoptiva in Ibiza, Isolda, de unde a cumparat-o Eugen, al doilea proprietar. Are la cheie un strumf, pe schimbator un puf roz, perdelute cu visine si huse asisderea. Pufoase si ele. "E tare intretinuta, altfel n-o luam".

Dar de ce e asa de bolnavicios de feminina, ce facea Isolda acolo, chefuri in pijamale? "Ei, chefuri ... a ingrijit-o, i-a mai pus niste trasnai, ce, aia n-au taranii lor?"

Cu siguranta ca-i au, dar probabil ca nu-i recunosti in trafic, asa ca pe la noi. Daca ar fi stiut creatorii masinii pe mainile cui va ajunge bijuteria lor, si de ce, ar fi lasat cu limba de moarte sa nu paraseasca Germania. Nu de alta, dar mai exista unii care nu-si iau BMW tocmai ca sa nu spuna lumea ca-s tarani.

Mormolocii

Exista romani care-si cumpara masina asta pentru ca e ceea ce e: eleganta, spatioasa, exceptional de bine compartimentata, teribil de desteapta, puternica la deal. Sunt vreo zece la suta, nu-i distingi in trafic. Astia-i fac de ras numele. Asteapta sa se faca verde, nu ti se vara pe banda exact imediat dupa ce semnalizeaza, fara sa se uite in laterala, nu franeaza brusc ca sa te sicaneze, nu accelereaza cand ii depasesti.

"Huo, pensionarule", i-a strigat Eugen unui confrate de serie pentru ca mergea cu viteza legala in localitate. M-am facut mic intre pufuleti, sa nu fie cumva vreun coleg de scoala si sa vada cu cine umblu.

Pe "mormoloci", asa le spune omul meu, mi-i descrie el: dorm pe masina, nu stiu ce are sub capota, le-a picat in brate fara s-o merite, n-o dau cu ceara, incurca lumea, se dau bine-crescuti. Le-ar confisca masinile si le-ar pune interdictie la marca.

Dar cum trebuie sa fie un nene ca sa se califice sa o conduca? "In orice caz, nu ca astia, echilibratii. Masina asta e ca un cal naravas, daca te urci in sa trebuie sa fii mai puternic decat ea". Adica sa ai vrei 500 de cai? Sa fii vapor?. "Nu, mei Chis, s-o calci". Si uite-asa, din vorba in vorba, am impartit romanii in mormoloci (imi scot palaria in fata lor) si dobitoci.

Dobitocii

Proprietarii de beemveu, astia dobitocii, sunt de mai multe feluri. Cei bogati care si-au tras varful industriei si nu le mai pasa de nimic au suferit mult la viata lor. Pana sa ajunga sa mearga in concedii in Mexic au ras copiii de ei in ciclul primar ca mancau de pe jos, au terminat liceul la coada clasei si in secunda doi, imediat dupa Revolutie, s-au apucat de biznis.

Intai au vandut ajutoare, apoi si-au cumparat toale scumpe, ca sa nu dea de banuit si au plecat la furat. Intai in Italia, apoi in Franta, apoi in Germania. Acum au firme de componente electronice sau, daca au intrat in politica, sunt secretari de stat. Obisnuiesc sa le dea altora sfaturi despre viata si sunt zgarciti. Nu se face avere usor.

Vin apoi cei din clasa de mijloc, cu masini de pana in 15.000 de euro. Si ei au suferit, dar asa ajungi la stele. Au furat mai putin, asa, ca pentru deschidere, si observand ca cine da cu jula risca sa ajunge dupa gratii, s-au facut oameni cinstiti. Amintirea scolii profesionale le este draga, au invatat o meserie, n-au trebuit sa ramana la coada vacii. Asa au facut niste cheag in alte tari.

Astia sunt rai. Se simt prost in fata celor cu scoala, nu constientizeaza, dar dau din coate ca sa devina sefi de tura. Vin in vacante incarcati de salami, pleaca inapoi cu oale cu sarmale. Te claxoneaza in trafic pana iti da sangele pe nas de nervi. Te ameninta cu bataia.

Si ajungem la categoria 5.000 de euro. Astia nu numai ca te ameninta, trac la fapte. Au in spate o bata de baseball, pentru ca viata e dura. Daca i-ai depasit, esti un om mort. Defuleaza in trafic tot ce-a inghiti subconstientul: corigente, bataie, umilinta, primul job la sapat santuri, al doilea la furat portmonee. Par fericiti, muschii sunt pentru ei singurul modus vivendi si-i exercita cu fala. Visaza la o masina mai noua, dar nu-i duce mintea sa fure mai elaborat sau sa-si deschida o mica afacere. Traiesc de pe azi pe maine si cand decid sa devina oameni cinstiti, se fac bodyguarzi.

Si mai exista o categorie. Mitocanul de beemveu care crede ca a evoluat, si-si ia masina cu patru cerculete. Astia sunt corigibili. Simt ca e ceva in neregula cu ei, si adopta un minim de conventii sociale. Devin domni.

Ce te faci cu mitocanul de beemveu? Il ignori, desi iti vine sa-i spui vreo doua. Sau te pui pe treaba, ca sa-ti iei si tu. Intr-o tara de mitocani e mai bine sa iti pierzi urmele.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Mitocanul de beemveu

Post by Skyppy »

=D> =D> =D>

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Mitocanul de beemveu

Post by bubumisu »

Ai uitat de "domnitele" in SUV-uri, de amaratii in 1310, si cred ca mai sunt cateva categorii
Sincer, daca mitocanii de beemveu ma enerveaza, "domnitele" de SUV-uri ma dispera la culme
Ce cauta niste pitipoance la volan in SUV-uri? Numai cand le vad cum fac eforturi sa arunce o privire in fata, ma revolt la culme. Si mai au si sictir pe ele
A, si era sa uit, mai sunt si pitipoance care stau mandre pe doua roti, desi le tremura chiloteii (daca au asa ceva) :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mitocanul de beemveu

Post by bogdan-alin »

cei mai periculosi raman aia cu dacia de pe timpu lu Ceausescu .... stiu ce spun ... sunt patit
nu au absolut nici o treaba..nu se asigura..nu dau prioritate...nimic nimic

Post Reply

Return to “Cafenea”