Plimbare[Budapesta] - Traseu, puncte de interes, legislatie

De toate pentru toţi
tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

pe 27 aprilie plec din Iasi. In principiu pe 28 ies din tara si stau pana pe 30 inclusiv la Budapesta. Dupa asta... Viena.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

cmg_george

Post by cmg_george »

Super fain, eu am renuntat la Viena pentru moment... suntem prea multi (4 masini) si tb sa ne incadram intr-un buget limitat... 500km s-a votat ca sunt prea mult si nici timp nu prea cred ca o sa avem.

cmg_george

Post by cmg_george »

Gata. Evenimentul s-a consumat. Cu ce sa incep?...masina asta ne doare pe noi si apoi orasu' (ungurii).

Masina ... jos palaria, o iubesc mai mult ca in prima zi. Plecat din BV dimeata la 2:30, resetat computer de bord. Consum mediu pana in Oradea: 5.8 (nu mi-a venit sa cred.) Viteza medie 64km/h. Eu am carnet de o saptamana. Am condus tot drumul pana la Oradea fara ~80km. Ce sa zic... nu m-a obosit... a tras bine ... ne iubim tare :D de consum nu cred ca poate comentat cineva ceva.
5 oameni in masina si bagajele aferente pentru 4 zile(Plin porbagajul).
De la Oradea alta poveste... am prin centura si am mers bara la bara intre tiruri.
Cand am ajuns in Budapesta aveam consum mediu 6.3... am intrat pe autostrada de la Debreten si pana in Budapesta rar a vazut sub 130. Ce impresioneaza: cum inca trage de la 140 la 160 (peste 160 nu am trecut decat intamplator). Nici nu simti cand ai ajuns la 140.
Plimbat prin Budapesta... pana luni dimineata cand am plecat la Balaton si ne-am intors tot pe Oradea (in Ungaria numai autostrada tot drumul asta).
~150 km am mers ceva mai domol (140 - am condus eu (da stiu nu aveam voie dar nu am rezistat tentatie) si batea un vand si se simtea urat.. probabil si experienta canci...).
Cand am ajunt in BV aveam consum mediu 6.7 si 1800 km facut de vineri pana luni. (luni ~ 1000km).

cmg_george

Post by cmg_george »

Drumul: pe scurt: al nostru varza, al lor jos palaria in comparatie cu al nostru.

De la Bv la Oradea acceptabil pentru ce drumuri am vazut in alte parti in tara. Pentru amatori: la intrare in Cluj evitati sa faceti stanga cum zice GPS-ul ca este un drum in care iti rupi masina. In Oradea... incercati sa evitati centura... eu am prins-o dumineata si mi-am blestamat zilele de cate gropi sunt si ca am mers bara la bara intre tiruri.

La ei... am mers pe M3 M7 si el natinal de merge la Debreten... ce sa zic... jos palaria... m-am rugat de o groapa sa nu zic ca ei nu au si nu am gasit.
M7 mi s-a parut mai putin lina decat M3... dar este autostrada la 130 merge ata.

Prin urmare... fratilor macar de la ei sa invatam si sa ne facem si noi drumuri circulabile. SA NE FIE RUSINE!!!

cmg_george

Post by cmg_george »

...
Last edited by cmg_george on 22 Apr 2008, 14:59, edited 1 time in total.

cmg_george

Post by cmg_george »

Ei si ce au ei. Civilizatie... enervanta la un moment dat. Nu mi-a venit sa cred cat de civilizati si ingaduitori pot fi cei din Budapesta in circulatie. Atat de ingaduitori incat ne dadeau prioritate nu numai cand nu o avem si intrasem aiurea dar si cand nu aveam nevoie de ea(nu asteptam o masina pe alta).in 3 zile nu am auzit un clanxon in trafic. Am iesit fara sa vedem ca vine un cu X5 din stanga a franat omu' pana la 1 metru de noi s-a oprit si ne-a lasat sa iesim ... fara injuraturi, fara clanxon... .Nu am plecat la un verde ... au stat pana ne-am trezit ... nu s-a ambalat nimeni pe langa noi.
Daca nu este liber de partea cealalta a intersectie nimeni nu pleaca chiar daca este verde si se face iara rosu!!!!
Semafoare sincronizate incet am crezut ca este un semn de bine ati venit.
Orasul este superb, si ei sunt foarte mandri.Se lauda cat pot cu Palatul Parlamentului care intradevar este foarte frumos (al 3-lea ca dimensiune din lume) ... da au recunoscut ca primul este Casa Poporului apoi cel al Argentinei (sper ca am retinut bine).
Castelul Buda nu trebuie pierdut daca ajungeti acolo ,nici plimbare cu vaporul pe dunare si nici dealul Geeler.

Noul Teatru National, cladire noua superba.

Cinematograf Imax 3D... a fost inca lucrul care m-a impresionat cel mai mult.

Rar am vazut mizerie pe jos. Dimineata la 6 gasesti tot felul de sticle de bautura, harti , ambalaje etc (de la cei care urla noapte ca nebunii) dar pana la 8 dispar.

Parti rele:
La 8 se inchide parcul de distractie.. zoo, circ si mult altele astfel sambata seara nu prea am mai avut ce face.
Parcarile... problema mare... peste tot se plateste (L-V 8:00-18:00) nu platesti amenda. afli asta foarte repede: am ajuns am gasit hotelul am oprit si am platit parcare la auto taxa acolo pentru ~1h... am carat bagajele sus ne-am intins la povesti si am depasit cu 10 minute... jos ne'a caisa imi punea foi in geam si facea poze la masina (initial am crezut ca ii place tare) 2400HUF in 5 zile.In zadar am incercat eu sa ii explic in engleza ce si cum nu a dat 2 bani pe mine a zis ca nu intelege si a plecat.M-am enervat pentru ca, coborasem special sa schimb bani si sa platesc iara... pin uramare i-am injurat pe romaneste si am lasat foaia acolo, n-am mai platit nici o parcare si am plecat. (la 18 fara 10 minute mi-au mai dat una-- am avut senzatia ca fac colectie in parbriz).
Mancare parca un pic cam scumpa (fata de la noi).

cmg_george

Post by cmg_george »

Intrebari?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

cmg_george wrote:Intrebari?
Unde ai avut cazarea si cit a costat?
Incearca sa dai mai multe detalii poate pui si niste poze :D

P.S. - pe cind un drum la Viena? poate facem o mini caravana :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

cmg_george

Post by cmg_george »

Cazare am avut la un Hostel: Beds N Roses ... nu arata de loc bine (cam ca o pensiune de la noi) dar a fost numai 13,5 euro pe noapte in camera de 4 si 18 in camera dubla. La Viena ... la vara sa scapam si noi de examene si licente(sper).
Da o sa pun si poze.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Si toata vacanta la cit a ajuns?(cinci zile parca)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

cmg_george

Post by cmg_george »

de pe 18 pana pe 21... 100 ron benzina 40 Euro cazarea 80 euro intrari la muzee, parc de distractie, cinema, papa... etc.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Doar 100Ron benzina? Poate 150E.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

cmg_george

Post by cmg_george »

preturile sunt pe caciula :) deci 500 ron in total :) 1850km media de 6.7

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Welcome back!
Nu strica sa mai vedem si altceva. Este o experienta placuta, atat timp cat nu esti nevoit sa abordezi o modificare de amenda :P
Ma bucur pentru tine ca ai reusit, chiar si incepator sa conduci si in alt stat de pe harta lumii, ai acumulat experienta si incredere.
Si eu fac o excursie, dar fara cee'd. Vom schimba impresii la prima intalnire. Pana atunci "culeg" date. Din pacate, resursele finaciare nu imi permit sa fac o excursie lunga cu "thunder-ul".
Bine ca cee'd-ul a functionat.
Numai bine si drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

cmg_george

Post by cmg_george »

spdblue - si la noi sunt lucruri foarte frumoase de vazut ... noi nu prea stim sa ne vindem ce avem. Eu as vrea sa ajung la Baile Herculane ... dar pana atunci .. un cart la Bacau :D

Post Reply

Return to “Cafenea”