vandalizare masina pt loc parcare

De toate pentru toţi
scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by scdvv »

In Brasov (aproape) toate locurile de parcare dintre blocuri sunt trasate, numerotate si platite la Primarie. Unii isi pun si opritoare (standard). Cel mai stresant este atunci cand, de ex vin unii la piata, deci clar vor sta ~30 min si totusi se chinuie sa bage masina in parcare pe locul altuia (exista chiar si semn de "parcare de resedinta cu abonament") in loc sa o lase pe marginea drumului, paralel cu bordura, nu-i semn de oprire interzisa. Adica, stii bine ca nu-ti apartine locul si totusi bagi masina acolo... de multe ori am venit acasa, am gasit pe altul, l-am asteptat 30min -1 ora ca sa chinui iar masina pe locul meu. Altadata n-am mai rezistat si i-am blocat in spate si au iesit din parcare prin boscheti...

In rest sunt f atent pe unde parchez, mai ales in Bucuresti, prefer sa merg o bucata de drum pe jos si sa n-am probleme.

Un alt exemplu ar fi un amic cu un Seat care in Constanta l-a parcat intre blocuri pe un loc gol fara nici o semnalizare, nici macar asfaltat (dar probabil "locul" de parcare al cuiva) si s-a ales cu luneta sparta...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by ionutzyankoo »

chubby wrote:@ionut, nu te supara, dar chiar si la bordura daca eu dadeam
zapada si plecam si ma intorceam la 3 dim si era locul ocupat ,
discutam de la 2 pene in sus. In rest nu-s deacord dar in ipostaza
cu zapada....
Nu ma supar dar sa stii ca exemplul lu bonzai cu parcul curatat este exemplul perfect.
Eu am parcat intr-o zi prin spatele magazinului Unirea pe un loc nemarcat langa bordura si cand m-am intors la masina parcase cineva o fiesta la 2 cm de bara mea din spate iar in fata mai aveam loc 10 cm. Acum ce era sa fac, sa le sparg cauciucurile sau sa le scriu pe masina cu vopsea...am lasat si eu masina acolo si am luat-o a doua zi. Nu inteleg cum pot avea unii atata rautate in ei mai ales cand nu e vorba de lucrul lor....
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bondalicir »

sunt de acord cu voi. nici eu nu as face nimic la masinile altor, dar la faza cu zapada e o chestie de bun simt sa nu vii sa parchezi pe locul gata dezapezit. adik eu sunt mai fraier si dezapezesc cate un loc in fiecare seara si alti vin si tup coboara si merg frumos in casa. nu tata ia lopata si da la zapada ca de asta e cum e in romania. doi muncesc si altii profita. nu am zis ca am dezapezit locul meu, ca nu am asa ceva. am dezapezit un loc pe care ma asteptam sa-l gasesc seara cand ma intorc tarziu acasa. e o chestie de cateva zile cand e zapada mare mai ales in bucuresti. daca ar lua fiecare lopata sa dezapezeasca cate un loc, ok parchezi pe oricare altu. da nu vii si le ochesti pe alea curatate. a venit un prieten la mine si a parcat pe un loc gata curatat, insa a lasat un biletel in geam cu numarul. cand a venit vecinul care curatase locul l-a sunat politicos el a coborat si a mutat masina si totul a fost civilizat... traim in romania... din pacate...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bubumisu »

Are dreptul legal sa parcheze dupa 8 AM pana la 6 sau 7 PM.incearca sa nu "pregatesti" nimic ca poate legal sa iti pregateasca si ea ceva :D[/quote]

Deci pana la urma e in care interval 08.00 AM si 18.00 PM sau 19.00 PM ? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bumblebee »

Locul inchiriat de la ADP intr-o parcare de resedinta pt o masina este al acelei masini 24/24, nimeni nu are dreptul sa parcheze acolo in nici un interval orar, scrie si in contractul de inchiriere de la primarie.
Insa nici tu nu ai voie sa construiesti nimic pe el (cum sunt 'T'-urile) dar pe de alta parte sunt de acord intr-un fel cu solutia asta 'romaneasca', sunt unii nesimtiti care vin si parcheaza pe locul tau platit fara sa lase nici un bilet cu un nr de telefon unde pot fi gasiti si astfel esti nevoit sa te stresezi tu ca sa o lasi undeva pana vine boul si isi ia masina. desi poate esti obosit de la servici, poate ai treaba sa pleci undeva fara masina, etc.

Iar daca cineva iti parcheaza pe locul tau platit poti suna oricand la politia comunitara si in functie de sector fie se aplica o amenda acelei masini de 1.500 lei sau se ridica (la mine in sectorul 2 se aplica amenda)
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Ogy »

Pentru exemplul cu iarna pe ulita, nu este mai bine sa folosim cauciucuri de iarna? :)
Si eu am dat zapada de 3 ori de pe acelasi loc de parcare in aceiasi zi, doar pentru ca am circulat cu pneuri de vara 2 ani la rand. Binenteles ca am gasit locul ocupat. Asta e, nu le poti avea pe toate. :)

Post Reply

Return to “Cafenea”