Programul Ultima Spaga

De toate pentru toţi
User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by Bonzai2 »

Razvan_G wrote:Basescu l-a numit de 3 ori pe Boc prim ministru... de ce nu l-a pus pe Klaus Johannis atunci cand l-au suspendat pe Boc?
Uite din cauza asta nu l-a pus

http://blogary.ro/2010/05/am-intilnit-s ... -johannis/

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-72 ... itelor.htm

http://voxpublica.realitatea.net/politi ... 42464.html

Nu sunt articole lungi, te rog citeste si sa incearca ,daca mai poti ,sa sustii "proiectul johannis"


Asta va deveni o bula din putul gandirii:

"Klaus Johannis: “Deocamdată scăderea salariilor bugetarilor cu 25 la sută va avea două efecte: nemulţumirea profundă a bugetarilor va fi primul şi o diminuare substanţială a veniturilor la bugetul de stat va fi al doilea. Aceasta fiindcă toţi bugetarii plătesc impozite la bugetul de stat şi sunt o sursă sigură. Dacă vor apărea şi alte efecte vom vedea după”


ce pot sa zic dupa aceste cuvinte? un mare Doamne Ajuta ca nu a iesit geoana
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Programul Ultima Spaga

Post by dulaul »

Parerea MEA:
- sunt absolut inutile discutiile politice atata timp cat nu putem face nimic palpabil chiar si ca miscari gen Grecia dar si alea tot inutile sunt dpdv politic nu se va schimba nimic din pacate
- pana nu vom scapa de coruptie iarasi nu se va putea face nimic
- pana nu vor fi pusi TOTI puturosii la treaba care se multumesc cu un nimic de somaj, iarasi nu putem inainta, in special ca natiune
- nu mai simpatizati nici un politician deoarece, din pacate, pe ei ii doare-n paispe de voi
- nu va mai pierdeti timpul cu aceste polemici inutile deoarece asta se vrea sa nu vedeti adevarul din spate
- prosperitatea dvs. sta NUMAI in VOI nu in clasa politica, nu va asteptati la nimic bun de la ei, VOI aveti deja puterea de a face ca lucrurile sa fie bune pentru voi si familia dvs.
- nu va mai plangeti, incercati sa razbiti printre toate greutatile, ACTIONATI !
- bugetarii sunt intr-o postura nefericita in cazul disponibilizarilor. Ganditi-va cei care faceti angajari, ati lua un bugetar la firma voastra stiind ca acesta a tras maţa de coada ataţia ani? Bugetarii stiu acest lucru si e normal sa fie nefericiti. Ghinionul lor daca se complac in aceasta stare

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by arka »

Basescu are aceeasi vina ca si Iliescu , aceea de a proteja si promova in functii importante toate jigodiile. Daca acesti pdl-isti sunt atat de onesti si vor reforma in sistemul bugetar, sa concedieze toti bugetarii care au fost angajati in ultimii 5 ani.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by eugenflorinmanea »

Aseara la TV Ponta vorbea de TVA redus la paine (oare el o fi primit vreodata bon fiscal cand a cumparat paine?!) si de impozite pe salarii zero sub 1000 RON 25% pana la 3000 RON si 50%!!! peste 3000 RON.

Io ma duc sa pun o moneda...ca am votat Base (desi nu sunt fan...dar pur si simplu celalalt nu m-a convins). Dar acum ma intreb ce ar trebui sa faca cei care au votat PSD... :))))))))))))
SAAB 9-5

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

Ma "distreaza" mult faptul ca votantii lui base spun: daca iesea geoana ar fi fost la fel, etc. Poate ar fi fost la fel, poate nu, ceea ce este SIGUR insa este ca sub patronajul lui base (nu al altora) s-a ajuns aici. Romanii, dupa 20 de ani de liber acces la informatie, n-au inteles nimic. Se pune in continuare botul la orice se arunca de sus, indiferent de culoarea politica. Au preluat (de la ceausescu) o tara la cheie, nu cea mai frumoasa, nu cea mai bogata, dar fara datorii (ba cu vreo 3-4 miliarde de primit). Se poate discuta despre orice era atunci, agricultura, industrie, etc. Dupa 20 de ani rezultatul este: totul este vandut, avem aproape 100 miliarde datorie externa (publica si privata - dpdv economic e acelasi lucru), sistemul sanitar nu mai exista, invatamantul este praf, sansa ca dupa o viata de munca si cotizare sa ai un trai decent este nula.
Daca la revolutie iti spunea cineva ca vom ajunge peste 20 de ani la faliment, la dezastrul de acum ... nu cred ca ar fi crezut cineva. Ni se parea ca brucan e nebun cand spunea ca ne trebuie 20 de ani sa avem democratie. Din pacate nu o avem.
Am mai scris intr-un topic: Nu prea ii intereseaza bugetul, deficitul, etc. Scaderea salariilor, pensiilor, cresterea taxelor, anularea subventiilor, etc. este UN SCOP IN SINE. Indiferent cate solutii alternative, perfect viabile se vor gasi in locul reducerilor, nu se va schimba nimic. A mai ramas ceva de furat in tara asta: proprietatile. Romanii sunt inca proprietari (terenuri, case, apartamente). Pentru putin timp. Ne "auzim" peste vreun an pe tema asta.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by Sorcee'd »

generale, nu-i pun mana la popou lu' base,ca si el cu ai lui sunt niste jigodii fara pereche. Dar spune-mi si mie cine a creat toate si mai bine zic TOATE premizele pentru a se ajunge aici? Cine a dat tonul la jaful la care a fost si este inca supusa tarisoara asta si tantalaii care suntem si ne platim la timp darile....
Te intreb asta pentru ca sesizez oleaca de pesedism in ceea ce ai spus,si eu am alergie la ...culoarea asta. Spre mindria mea,nu am facut parte si nu am simpatizat cu nici un partid, dar cind aud de psd ies bube pe mine. Pina in 98 am fost bucurestean iar la "revolutie" am fost peste tot pe unde a fost cald,sa zicem. Cit eram eu de crud atunci,tot nu pot uita niste mitocanii la care am fost martor si care mi-au omorat naivitatea rapid.Plus gustul nasol care a ramas....si ghici cine au fost actorii principali? ...tatucii fondatori...
Nu-ti cunosc varsta,dar am sa te rog sa nu ma contrazici daca ai mai putin de 40 anisori....nu intru in polemici cu cei care stiu din auzite sau din media noastra atat de impartiala... :wink:
Nu pot insa sa nu recunosc ca ai dreptate cind vorbesti despre romanica ante...revolutionara. Cit despre treaba cu pierdutul total al proprietatii...am eu un feeling ca nu apucam ziua aia... :twisted:
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

@Sorcee'd, premisele au fost create de partidul unic FSN in care si-au gasit locul toti nomenclaturistii, securistii si banditii. Din acest partid au derivat actualele. Pntcd-ul a fost o umbra a ce ar fi trebuit sa fie si plateste pt asta. Oricum nici cu restul istoriei sale nu se prea poate lauda. Intamplator sau nu, multe lucruri negative s-au petrecut in tara cu ei la guvernare in perioada interbelica. PNL-ul actual este de fapt PNL-aripa tanara (Tariceanu, Chiliman, Patriciu). Cu asta am spus tot. Restul partidelor actuale sunt ori descendenti directi ai FSN-ului (PSD, PDL) ori de umplutura (UDMR, PC, PRM). Asa ca Sorcee'd, cine au creat premisele? Mie mi se pare ca tot ei.
Referitor la pesimism ... Daca tot ceea ce se intampla in Romania, va mai lasa loc de optimism e foarte bine. Eu m-am lecuit.
Am mai putin de 40, nu te contrazic, dar nu sunt nici orb nici chiar tampit, nu vorbesc doar din auzite sau din media.
Apropo, Traian Basescu, a fost ales deputat din partea FSN (1992-1996).
o solutie:
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

azi seful fmi Dominique Strauss-Kahnseful a dat un interviu in care a spus ca propunerile lor au fost complet diferite de ceea ce vrea sa faca guvernul. seful fmi nu da declaratii din plictiseala, ca nu are ce face. are o droaie de insi sub el care pot face asta. cand apare bossul cel mare e groasa rau. ceea ce am retinut eu ca esenta, nu este chiar ceea ce a transmis prin cuvinte, ci ca BASESCU/BOC si-au pierdut increderea si sustinerea si asta nu poate insemna decat ca sfarsitul le e aproape.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Programul Ultima Spaga

Post by quelloo »

Am si eu o intrebare pentru toti ceio care sunt anti Basescu: chiar credeti ca situatia de fata se datoreaza faptului ca el este presedinte?
Eu unul am votat Basescu si nu regret. Spuneti-mi si mie cum as fi putut sa votez un om care a spus sa facem jumi juma resursele abea castigate cu Ucraina sau RUsia? Cum sa-l votez pe Geoana care spunea ca scade fiscalitate cand el votase cu cateva saptamani inainte ca se obliga sa nu faca acest lucru in nu stiu ce acord?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

situatia de fata se datoreaza oricui altcuiva numai base nu are nicio vina.
@quelloo, sub base vom ajunge in faliment (daca nu suntem deja). daca si sub geoana ajungeam aici, sau poate era chiar mai rau, este irelevant. Cand esti raspunzator de ceva, fie ca e vorba de o tara sau de o magazie, cand nu-ti faci treaba nu poti aduce drept scuza ceva de genul: toata lumea face la fel, nici altii nu ar fi putut face ceva, etc. La serviciul fiecaruia dintre noi, daca iei niste decizii care afecteaza grav firma esti somer. Ii poti prezenta patronului scuze de genul asta? Cand nu-ti poti indeplini atributiile te ceri singur afara sau esti demis.
Dezastrul inceput de psd, continuat de pnl este desavarsit acum. Tara e praf, mai putin un "domeniu": sistemul opresiv. Este singurul domeniu in care s-a investit enorm, in special in ultimul timp. Jandarmerie, servicii secrete (in numar de sapte), interne, spp, sts. O fi avand presedintele actual vreo legatura cu asta? nuuuu, in niciun caz.
In ultimul timp s-au prezentat de catre sindicate, opozitie, economisti, oameni simpli, ba chiar si de fmi o serie de solutii alternative. Intreb si eu: care e probabilitatea dpdv statistic ca nici macar una sa nu fie buna? daca unele sunt bune de ce nu sunt acceptate? Cumva din cauza interesului national?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

Pentru a putea aplica reducerile, in special la pensii care sunt o forma de proprietate si deci inviolabile conform constitutiei, Boc invoca restrangerea unor drepturi si libertati conform art. 53 din Constitutie.
"Restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi
(1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii. "
Probabil urmeaza interzicerea grevei generale si declararea starii de necesitate:"situaţia declarată în care existenţa statului, sau ordinea publică sunt periclitate de anumiţi factori care impun măsuri excepţionale, pentru salvarea statului sau a ordinii publice. În cazul unor situaţii speciale create de fenomene naturale extreme, singura instituţie a statului abilitată să declare starea de necesitate este Guvernul".
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by eugenflorinmanea »

patton wrote: In ultimul timp s-au prezentat de catre sindicate, opozitie, economisti, oameni simpli, ba chiar si de fmi o serie de solutii alternative. Intreb si eu: care e probabilitatea dpdv statistic ca nici macar una sa nu fie buna? daca unele sunt bune de ce nu sunt acceptate? Cumva din cauza interesului national?
Zi-mi si mie cam care sunt acele masuri minune...ca eu unu in afara de niste 'masuri a la Tariceanu (un fel de Bote imbatranit)' de a impozita profitul BNR (care e oricum impozitat cu 80%) si taierea unor venituri pentru parlamentari (care ar fi adus si ele cam vreun milion de coco pe luna)...nu am vazut nimic concret!!

A..mai zicea Geoana ceva de impozitat salariul de peste 3,000 ron cu 25% parca...dar el iese din discutie ca oricum e pe langa complet...

Stiti ce mi se pare funny- ca au inceput cativa furtunos cu replici de genul 'sa se duca cei care l-au votat pe Base.... multumim celor 70k romani din strainatate'...dar sa zica si ei ceva concret....ioc!! Asta imi aduce aminte de Geoana!! :)
SAAB 9-5

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by patton »

@eugenflorinmanea, printre masurile minune:
- reducerea drastica a cheltuielilor aberante. Am un singur exemplu dintre sute prezentate: "Bogdan Pacurar de la ziarul Financiarul ne dezvaluie un lucru socant: Administratia Bazinala de Apa Siret (ABAS), directie regionala a Administratiei Nationale Apele Romane, cheltuieste aproape 500.000 de lei, fara TVA, pentru revizia a 21 de masini din parcul auto. Ceea ce atrage atentia este ca ju­ma­tate din aceasta suma, 245.000 de lei (la care se adauga TVA), se duce pe intretinerea celor doua SUV-uri Volkswagen Touareg din parcarea ABAS. La solicitarea „Financiarul”, conducerea ABAS a comunicat ca cele doua SUV-uri VW Touareg au fost cumparate in 2006, cu 140.000 de lei fiecare. Daca la banii pentru reparatii si intretinere (245.000 de lei) adaugam si TVA-ul, ajungem la 290.000 de lei. Adica exact costul masinilor noi. In mai putin de un an, Administratia Apelor Siret va cheltui contravaloarea a doua masini noi pe intretinerea a doua masini rulate".
Pe http://www.porcisme.ro/ sunt prezentate cateva zeci de cazuri, suma totala (estimata de ei) deturnata: 5.128.531.971 EURO
- o alta masura: sa-l oblige pe Patriciu sa-si plateasca datoriile la stat. Suma este mai mare decat economia care se face din taierea pensiilor.
- alta: impozitarea sumelor castigate in anii 2005-2008 din afacerile (specula) imobiliara. Majoritatea care au facut astfel de afaceri n-au declarat nimic la stat. Se poate face simplu, prin verificarea registrelor notariale. Este inregistrat tot, vanzator, cumparator, suma, data, etc.
- Bulgaria a rezolvat in mare masura problema evaziunii (triplarea incasarilor intr-un an) din vami prin concedierea a 70% din vamesi si inlocuirea lor cu un sistem automatizat. La noi nu se poate?
Referitor la taierea unor venituri pentru parlamentari, ai dreptate, nu se face mare economie. Insa ti se pare normal ca Romania sa aiba vreo 300 de secretari si subsecretari de stat, multi dintre ei cu rang de ministru adica cu cabinet, secretara, sofer, consilieri,etc. Doar presedintele are 10 consilieri cu rang de ministru. Pentru comparatie Franta are in total 39 ministri si secretari de stat. http://www.zf.ro/politica/romania-are-8 ... i-4627965/
E destul sau tot nimic concret?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Programul Ultima Spaga

Post by eugenflorinmanea »

Sunt complet de acord cu tine....toti ...da toti...sunt niste nenorociti!!! Numai ca vezi tu...la FMI nu te puteai duce cu masurile astea- ca le vinzi cioara de pe gard...aia vroiau masuri concrete!! Ori TVA+ cota unica ori taiere salarii!
Sincer...parerea mea ca nu va trece anul pana sa nu aplice si treaba cu impozitele..
Si sincer mai cred ca niciun partid nu e in stare sa aplice aceste masuri..Pentru faptul ca na..ca sa ajungi acolo sus..iti trebuie fooarte multi bani!!! Iar acei bani se iau de la cei implicati!! Tu chiar crezi ca parlamentarii se bat atat pentru un salariu de 5,000 ron cat iau ei pe hartie?!!
Dar cand ii vad pe nenorocitii astia gen Ponta Crin ca indeamna lumea sa iasa in strada si sa rastoarne puterea....chiar mi se face lehamite.... Sa rasturnam puterea prin forta si ce? Sa ii punem pe ei?!!

Cat despre Patriciu- nu el are datoria la stat ci cazacii...Am citit astazi ca au adus capital de 120 mil eur sa plateasca o parte..
Faza cu vama la bulgari - nu stiu unde ai citit tu asta dar chiar mi se pare interesant- si cum se verifica automat marfa? Eu sincer nu am vazut nimic automat si am venit luni din Bulgaria..

Chiar acum ma uit la Realitatea TV cum se umfla Vozganian in pene (un alt nenorocit) cat de bun a fost el si cat de depasit e guvernul actual... Eu in locul lui as sta mai intr un colt asa...
SAAB 9-5

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Programul Ultima Spaga

Post by misuspita »

Problema noastra a tuturor este ca nu ai de unde alege decat intre niste cacati cu ochi si alti cacati cu ochi. Asta e problema. Toti spun niste chestii si le uita in momentul in care si-au indesat fundul in scaunul de conducere.

Asta e problema noastra reala. Si in sistem nu se intra decat daca au ceva cu care sa te aiba la mana, altfel esti scos de pe sine. In felul asta se au toti cu ceva la mana, nimeni nu face decat amenintari. De la faimosul bilet, care daca cineva chiar vroia sa faca dreptate il facea public deja si vinovatii erau deja dupa gratii, pana la frumosul si simpaticul nostru sistem juridic, casta inchisa, care se protejeaza pe sine cu toate fortele (tineti minte cazul judecatoarei prinsa beata la volan, e linistita, o doare in bascheti).

De-aia suferim toti pentru ca toti, ca popor suntem vinovati. Si vorba ca ne meritam conducatorii, e adevarata... din pacate. Nu e unul care sa ajunga undeva sus sa nu incerce sa faca si el o combinatie, un spert, o magarie, ceva. Lipsa de respect pentru lege se vede la toate nivelurile, de la presedinte, la soferii care aplica prioritatea de smecher, pana la copilul care isi face scutire pe calculator si trece pe rosu. Poate doar daca ajungem intr-o situatie cu adevarat grea, sa ne trezim si noi... desi nu imi doresc, aia va insemna ca va fi FOARTE greu.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Cafenea”