Primit de pe e-mail ATENTIE LA OMNIASIG

De toate pentru toţi
sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Primit de pe e-mail ATENTIE LA OMNIASIG

Post by sorinh »

Nu imi apartine, am primit un e-mail si fiind vorba de CASCO si de asigurari de deplasare, am considerat util de postat pe forum.
Citez din e-mailul primit:


"Retineti ca anul trecut OMNIASIG si-a dublat profitul ajungand la 12 milioane de euro...

Dragii nostri,

Va supunem atentiei un caz legat de asigurarile casco in speranta ca putem ajuta la evitarea unor astfel de situatii. Este legat de compania Omniasig! Sa va povestim ce am patit acum ceva vreme...am facut casco la masina, am dat in jur de 15 milioane atunci, un domn(reprezentant Omniasig) a fotografiat masina, a completat dosarul, a luat banii, am semnat; toate chiar la sediul Omniasig. Toate bune si frumoase. Pana am gasit masina lovita. Aici a inceput bataia de joc a celor de la Omniasig. Am facut constatare, ne-au spus sa bagam masina intr-un service agreat, ca e ok. Zis si facut. Doar ca nu am mai putut sa o scoatem de acolo decat pe banii nostri. Justificarea a fost urmatoarea: domnul care a facut dosarul(angajat Omniasig!!!) nu a facut suficiente poze. Deci la dosar nu exista poze, si nu au de unde sa stie ca masina nu a fost lovita inainte. De aici adio despagubire. Am vorbit cu nenumarate persoane la Omniasig. Toti foarte obraznici, toti ne-au spus ca nu cu ei am semnat, ca e vorba de alta divizie decat cei de la daune, ca nu e vina lor ca nu s-au facut poze suficiente. Ca si cum noi am platit unei persoane fizice, si trebuie sa o identificam...De cateva ori ni s-a inchis telefonul. Pur si simplu. Romaneste.

Multumim mult domnului Mihai Ana, angajat Omniasig, care ne-a ajutat sa pierdem 35 milioane.

Sper sa reusim sa-i raspundem cu aceeasi moneda, si sa-l ajutam la randul nostru sa piarda macar ceva clienti.

PS: am uitat sa mentionez ca am trimis si mail-uri la ei...nu a raspuns nimeni.

Va multumim!

Cristi Iorga

Salut,

Pot sa confirm ceea ce ai patit tu cu Omniasig. Eu am o aventura si mai mare cu ei si am ajuns sa ii dau in judecata.

Anul trecut in aprilie am plecat in Statele Unite pentru 3 sapatamani. Am facut o asigurare de sanatate pentru calatorii externe la Omniasig asa cum se procedeaza si este de altfel obligatoriu. La incheierea politei am optat pentru suma maxima de despagubire, respectiv 15.000 Euro, tinind cont ca preturile la serviciile de sanatate in USA sant destul de piperate.

Spre ghinionul meu, cand ma aflam undeva in Grand Canyon , am mancat "junk food" si am facut o criza de bila pe la 2:00 noaptea. Am sunat la 911 deorece durerea era insuportabila si am ajuns la spital. Nu a fost ceva grav dar am avut o zi de spitalizare acolo. Am platit din buzunarul meu 500 USD cheltuielile spitalului, urmand sa primesc prin posta cheltuilile de transport cu salvarea.

Cand am ajuns in tara , am gasit in posta facturile de la transportul medical in valoare de aprox. 3,000 USD.

Am intocmit si depus dosarul de despagubire la Omniasig in 12 mai 2007.

2 luni mai tarziu am sunat sa intreb ce se intampla deorece primeam in posta scrisori de somatie de plata de la NHS din Statele Unite. Cei de la Omniasig , imi spuneau la telefon ca nu stiu care este stadiul dosarului si ma vor contacta ei. In cele din urma la sfarsitul lunii AUGUST am primit in posta un raspuns sec pe o pagina de la Omniasig prin care ma instiintau ca au REFUZAT despagubire, deorece, in urma EXPERTIZEI MEDICALE au stabilit ca eu eram bolnav de o afectiune biliara inainte de a pleca in strainatate, drept pentru care se pot prevala de un articol din polita care excepteaza despagubirea in acest caz.

Am ramas siderat de faptul ca se poate face o EXPERTIZA MEDICALA in Romania fara ca doctorul care o efectueaza sa vada pacientul.

Am contactat Omniasig prin avocatul meu si dupa inca cateva luni de schimbat hartii si amanari am hotarat in Decembrie 2007 sa ii dau in judecata. In acest moment exista un dosar pe rol la Judecatoria Sector 1 care deja a avut vreo 2 termene iar cei de la Omniasig nu s-au prezentat.

Ideea este ca in cazul de fata eu nu doresc ca ei sa-mi plateasca mie personal ceva.. Doresc sa achite facturile catre NHS care sant scadente de 9 luni de zile..

La momentul cand Omniasig mi-a tras aceasta TZEAPA romaneasca, eu nu eram un client oarecare. Firma mea platea la Omniasig , polite Casco la aceea data in valoare de aprox. 6,000 Euro/an. Va dati seama ca am reziliat toate contractele cu ei inca de anul trecut.

O asemenea nesimtire nu am pomenit la o companie care se vrea serioasa.

Ai acordul meu sa distribui acest mail tuturor celor carora le-ai distribuit si problema ta.

OMNIASIG ISI INSEALA CLIENTII !!!!

--
mobil:
0748-842485 orange
0727-496022 vodafone
mail: crististreulea@gmail.com
blog: http://crististreulea.blogspot.com/
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

aur0405
hovering about ceed
Posts: 55
Joined: 23 Jul 2007, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by aur0405 »

Nu m-ar mira sa fie si adevarat tinanad cont ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpu.

Ce am auzit de curand este ca firmele de asigurare s-au plans ca au prea mult despagubiri de genu o zgarietura si vopsire toata piesa, si incepand de anu asta orice asigurare casco are franciza 100 euro.

Mie cel putin mi se pare o mare aberatie tinand cont ca sunt destui soferi care nu au accidente ani intregi si totusi platesc casco, banii care nu intra decat in sacu firmelor de asigurari. iar daca se intampla acu sa ai un accident sau ceva te mai pune sa platesti si 100 euro dupa ce ca ai masina bulita si casco platit intergral sau semestrial in functie de buzunar, si ca cireasa de pe tort anu urmator in cazul in care ai avut despagubiri iti mai creste si rata casco. suuuper taaaare fraaaate. SA TRAIM BINE!
cee`d 1.4 lx best pewter beige B 87 RUA
http://picasaweb.google.com/aur0405
ODO 40000 km

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

apropo...care ati facut sau care nu ati facut poze la masina cand ati incheiat polita casco..???
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Johnny27

Post by Johnny27 »

Noi nu am facut poze...Masina este noua si CASCO cesionat in favoarea bancii. La o masina noua ce poze sa fac????

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Asiguratorul meu Generalli a facut 3 poze. Una cu masina din fata adik o poza generala, una cu kilometrajul si inca una cu seria sasiului de la parbriz.

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

si eu am avut o "distractie" cu omniasig cand am avut un accident cu solenza. ala care se ocupa de dosarul meu a plecat in vacanta vreo 2 saptamani. NIMENI nu i-a tinut locul in tot acest timp, deciam fost obligat sa-l astept pe individ sa se intoarca din concediu. asta nu mi se pare normal.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si eu am avut probleme cu OMNIASIG. Un jeg pe nume bEJAN ma tot amana cu constatarea. Am ales casco pana la urma pt ca era dauna totala. Si cu aia, adica UNITA, am avut meciuri mari pana sa vad niste amarati de 5000 euro. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla pt sume de zeci de mii.

Asa ca ar trebui sa ne unim si noi fortele si cand are unul probleme, POC! 300 de masini la usa lor si scandal cat casa. Caci doar nu cerem nimic in plus decat sa-si respecte politele cu care ne imbie de cum vine sezonul asigurarilor :evil:

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

La a mea nici nu s-au uitat ca n-aveau la ce, era inca la dealer :lol: :lol:
stiti ca la leasing te obliga s-o faci cand iti plateste banca toti banii, asa ca...

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

nici mie la asiban nu mi-a facut poze, insa am facut casco inainte de a ridica masina.
Image

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

@MihaiM...bejan asta e la grivitei la accidente? e unu mustacios?imi suna cunoscut numele...
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

aur0405
hovering about ceed
Posts: 55
Joined: 23 Jul 2007, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by aur0405 »

eu tin minte ca la mine ala de la omniasig a facut poze inainte sa ies cu ea de la dealer, si a intorso pe toate partile de parca nu era noua da ma rog.

am avut si eu o belea cu unu de la grivita de la omniasig ca nu stia sa citeasca mailurile, omu de la service kia ii trimitea mail cu reconstatare prostii mai stiu eu ce si eu il sunam pala de la ominasig sa-l anunt sa-ti mai verif mailu si tot asa vro luna juma.
cee`d 1.4 lx best pewter beige B 87 RUA
http://picasaweb.google.com/aur0405
ODO 40000 km

marius13
El Cid
Posts: 38
Joined: 16 Feb 2008, 12:09
Auto:
Location: Arges

Post by marius13 »

CASCO la "nenea Tiriac". Poze facute cca. 7-8. Una dinspre fiecare colt al masinii, bordul cu kilometraj, seria masinii, bordul in totalitate si cred ca una din fata incat sa cuprinda intraga masina. Polita a fost eliberata in ziua urmatoare, dupa verificarea claritatii pozelor.
Cee'd 1.4 GSL LX MT-BEST abyss blue; comanda finala 08.02.2008; achitat integral 08.02.2008; plecata din Slovacia 18.02.2008; ajunsa in tara 23.02.2008; serie primita 25.02.2008; livrata 01.03.2008 (martisor).

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Cu ARDAF a avut cineva probleme pana acum? Sunt seriosi? Ma bate gandul sa-mi fac CASCO la ei.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

am casco si rca la omniasig si nu mi-a facut nimeni poza la masina.

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Si eu am patit-o cu Omniasig anul trecut.
Masina pe care lucram (un Matiz) avea casco facut la Omniasig. Am lovit-o frontal...nu era ceva foarte grav...in sensul ca i se indoise capota si se sparsesera semnalizatoarele si spoiler-ul. Toate bune si frumoase pana sa ajung la Omniasig sa-mi faca dosarul de dauna. Pe langa faptul ca m-au chestionat mai rau ca la politie mi-au trecut in devizul acela cu ce piese trebuiau inlocuite si chestii care nu necesitau inlocuire (cum ar fi fost farurile spre exemplu care erau intacte). Eu am vazut ca a scris ala acolo si ce nu trebuia, dar am zis ca stie el mai bine ce face. Pana aici totul ok...am mers la service cu ea...mi-au inlocuit baietii tot ce scrisese ala de la Omniasig acolo si cand sa ridic masina surpriza: Omniasig nu a mai vrut sa plateasca decat piesele lovite care reieseau din pozele pe care le facuse idiotul lor de angajat in momentul in care mi-a intocmit dosarul de daune. Ceea ce nu se vedea stricat in poze si fusese schimbat trebuia sa platesc eu ca si cum eu as fi cerut sa-mi fie schimbate. Am ajuns pana la directorul cel mare de pe Dolj (pe nume Fortan) si pot sa spun ca sunt niste nemernici de la cel mai mic la cel mai mare. In final a trebuit sa platesc farurile (desi nu aveau nimic) si aripa dreapta fata care avea o mica infundatura (aproape inobservabila) dinainte sa fac acel accident cu toate ca eu nu voiam sa-mi fie schimbate acele piese, dar din neglijenta angajatului Omniasig care a scris si pe ma-sa si pe ta-so in foaia aia cu piesele care trebuiau schimbate am suportat eu in loc sa fie el tras la raspundere pt ca nu a intocmit bine acel dosar.

Aaa...si am uitat sa spun ca erau in jur de 60 de masini ale firmei la care lucram asigurate cu polita Casco la Omniasig si cu toate astea nu i-a interesat ca pot pierde un contract extraordinar de avantajos.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

Post Reply

Return to “Cafenea”