Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

De toate pentru toţi
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by psystem »

Salutare.

Apelez la voi si la experienta voastra(din nou :D )

Vrem sa plecam intr-o mini-vacanta de 3 zile la munte. Aici vine problema: unde?

Va rog sa-mi recomdata o locatie care sa nu fie prea departe de Focsani(ma gandesc cam la maxim 300-350km) si sa merite vizitata.

Daca cunoasteti si o pensiune din zona respectiva ar fi super.

Ne-ar interesa sa pot face cat mai multe lucruri acolo: atv, calarie, etc.

Ar fi bine sa merg undeva unde a mai fost cineva...pentru ca nu as merge undeva si apoi sa regret alegerea.

Multumesc anticipat.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by Bogdan »

Sambata de Sus?
Noi am fost vreo 15 masini acolo la hotel Diana si a fost super OK! Liniste, poate chiar prea liniste daca te duci singur.
Aveai cai, atv-uri si tot ce trebuie...
Acum depinde si ce cauti...relaxare sau balamuc!

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by AlinC. »

http://www.linia-verde.go.ro/lv.html

Au piscina incalzita, paintball, biliard, ping pong si cred ca si ATV. Vezi pe site. Am fost la ei de 2 ori, e ok ca si conditii si pret. Si e aproape de tine.

PS: Vezi daca or sa te invite la un meci de paintball cu ceva localnici nu te du. E Rambo village acolo, rup aia...
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by psystem »

Cred ca o sa incercam la Linia Verde(faptul ca e mai aproape si ca au cai a fost hotarator).

Pe viitor, sigur o sa incercam si Sambata de sus.

Bafta

PS: mai asteptam si alte propuneri.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by iulian2007 »

moeciu de sus, le ai pe toate (liniste, atv, munte). recomand pensiunea "casuta de langa padure", ultima pensiune spre munte din m.de sus
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by florin-adrian »

Buna Seara si Craciun Fericit!! As vrea sa fac si eu maine o plimbare pana la Ploiesti, spuneti-mi si mie nsite locuri de vizitat, de plimbat si poate eventual sa iau pranzul, sau sa beau un ceai cald, ceva de genul asta. Cum este cu locurile de parcare, cum ajung in centru, daca este ceva de vizitat si pe unde, cum ajung. Mentionez ca am fost de 2 ori prin Ploiesti si atunci cand am ocolit centura in drumul meu spre Sinaia. Daca merg pana la Breaza, nu mai departe, aveti idee cum este drumul? Mentionez ca nu am lanturi sau cauciucuri de iarna. Nu am GPS, sa ma orientez prin oras. Multumesc si astept orice fel de informatie. Sau orice alta posibilitate de a calatori pe langa bucuresti, sa mai ies din cotidian.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by psystem »

Imi cer scuze pentru intarziere. :(

Pe 1 decembrie am fost in Sovata pana la urma(datorita unor prieteni care aveau rezervat acolo).

A fost frumos insa nu era prea multa zapada, fapt pentru care ne-am intors cam 20-30 km spre Ghiorgieni pana la o partie de ski.

Foarte frumos mi s-a parut in Lacu Rosu. Am ramas impresionat si de pasul Bicaz(prima oara cand am trecut pe acolo).

De atunci am mai fost si la patinoar la Buzau. A fost super si acolo. Conditii foarte bune, chiar daca nu prea stiam sa patinez, pana la urma m-am descurcat sa ma misc.

Sarbatori fericite in continuare, oriunde v-ati afla.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
ionut.vasile
Posts: 129
Joined: 09 May 2009, 10:35
Auto:
Location: galati

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by ionut.vasile »

buna... cu intarziere cer si eu ajutor.... ma intereseaza un miniconcediu prin tara... 2-3 zile...ceva locatii si sugestii?
http://www.aerial.ro
Invata sa Zbori ...
AF07PHZ cee'd 2007 diesel
100000 mile (si creste)

sofatul e precum carnea de porc.... unora le cade greu la stomac

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by alpinad »

tinand cont ca pleci din Galati recomand Cheile Bicazului sau nordul Moldovei-Bucovina[Vatra Dornei,Gura Humorului,Sucevita...etc...]

http://www.cazarebucovina.com/
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by BUNU »

Lacul Rosu si Cheile Bicazului le-am facut eu vinerea trecuta(20.08.2010).Inghesuiala mare iar prin chei se circul mai mult pe o singura banda.
Nordul Moldovei merita vizitat,curat,linistit,drumur bune,preturi decente la masa si cazar.Am stat o saptamana dar nu am apucat sa vad totul.Trebuie sa ma reantorc.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by bogdanf »

Eu iti recomand salina din Turda. Poate reusesti sa gasesti ceva poze pe net. Este cea mai moderna salina din tara. Si noi vrem sa-i facem o vizita...dar ceva mai incolo.
De curind am fost la salina Praid: la prima vedere am ramas fara respiratie...galerii lungi cu locuri de joaca pentru copii, TV, internet, restaurant...Am fost si la Muntele de sare de unde am reusit cu greu sa "smulg" un pilon de sare. Strandul din Praid are apa termala si sarata: e calduta si cu sare. Plutesti fara efort deasupra apei. E chiar imposibil sa atingi fundul bazinului in unele locuri. Asta, spre deosebire de Covasna cu "celebrele" lacuri sarata, care numai sarate nu prea sunt. Pentru 3 zile de stat in Prai si plimbat prin Covasna, cu tot cu cazare, mancare la terase, vizitare etc am cheltuit 4 milioane pentru 2 persoane.
In ce priveste minunatia salinei, multiplica de vreo cateva ori ce ai inteles din explicatiile mele si vei obtine o idee despre salina din Turda.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
ionut.vasile
Posts: 129
Joined: 09 May 2009, 10:35
Auto:
Location: galati

Re: Mini-Vacanta in Romania - destinatie necunoscuta

Post by ionut.vasile »

tentanta ideea cu salina... mulmesc.... la lacul rosu bicaz... am mai fost anu trecut si anu asta..... incerc sa mai schimb zonele
http://www.aerial.ro
Invata sa Zbori ...
AF07PHZ cee'd 2007 diesel
100000 mile (si creste)

sofatul e precum carnea de porc.... unora le cade greu la stomac

Post Reply

Return to “Cafenea”