În curte la Adela...

De toate pentru toţi
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

ÃŽn curte la Adela...

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu daca a mai aparut pe aici acest articol..daca da rog adminu' sa stearga topicul.

http://www.kia-world.net/wp-content/upl ... survey.jpg
SAAB 9-5

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

ai vazut ca pe locul 5 e dacia logan? :lol:

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by BAU »

@Adela_d_01:Momentan conduc un Renault Megane Estate 1,6 16V, 110 CP, aproape full option

Atunci pentru ce mai visezi la un CEED ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by eugenflorinmanea »

adela_d_01 wrote:ai vazut ca pe locul 5 e dacia logan? :lol:
Ehe..razi tu razi Harap Alb :)
Asta e test de fiabilitate (nu de confort, stabilitate,etc), unde Loganul iti spun eu ca bate multe firme mult mai mari. Pentru simplu fapt ca e o masina simpla si nu prea are ce sa se strice. Motorul e de Clio- si-a dovedit fiabilitatea, suspensia e adaptata drumurilor noastre.. Asa ca nu e nici o surpriza prezenta Loganului pe locul 5.

Eu am avut 2 ani Logan- 25,000 km si nu a avut nici cea mai mica problema. Am prieteni care au 100,000 km si la fel..doar reviziile. Ca sa nu mai zic ca am mers cu un taxi ce avea... 450,000 km!!! Suspensiile erau praf, dar motorul era OK.
SAAB 9-5

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

BAU wrote:@Adela_d_01:Momentan conduc un Renault Megane Estate 1,6 16V, 110 CP, aproape full option

Atunci pentru ce mai visezi la un CEED ?

Pentru ca m-am indragostit de ea de mai bine de un an jumate, pentru ca Meganul e prea mare pt o fata (SW) si mai ales....pentru ca e al lui tata PDT_Armataz_02_10

Si oricum, tu ce ai alege intre Ceed si Megane?

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by scubli »

@adela_d_01: Pot sa raspund si eu la intrebare ?! cee'd ! :D

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

Desi nu am condus eu multe marci de masini "la viata mea" :wink: ....recunosc ca Meganul se manevreaza foarte usor si
se comporta excelent la drum, are cam tot ce mi-as dori de la o masina si are stabilitate super (dupa ce m-am obisnuit sa iau curbele cu renault-ul, am facut un drum la baia mare cu un logan si m-am trezit pe contrasens intr-o curba pe serpentinele alea) :)

La drive test cu Kia mi s-a parut ca se manevreaza chiar mai usor decat Meganul (lucru care l-a ofticat pe tata..hihi) si ca se tine la fel de bine pe drum, nu am avut nicio emotie.

Dar repet....nu am condus nu stiu cate tipuri de masini, deci parerea mea e pur personala si va fi tratata ca atare :)

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

scubli wrote:@adela_d_01: Pot sa raspund si eu la intrebare ?! cee'd ! :D
poti poti.......puteti raspunde toti......daca vrei facem si un versus sau un poll....dar oricum stim cine o sa castige :wink: Oricum sunt cel mai infocat fan Cee'd (cel putin feminin)...chiar daca inca Neposesor.....astept inca sa se stranga banii la pusculitza. :)

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by BAU »

@adela_d_01.
La mine a fost dragoste la prima vedere .
Bate-l la cap pe tata sa te ajute sa iei Ceed.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

@BAU: nu il bat la cap deloc....din motive de mandrie personala, sau ambitie sau si mai mult, din dorinta de a simti ca masina asta e toata toata a mea. Pentru ca nu vreau sa aud vreodata ca are vreun cuvant de spus despre cat de departe trebuie sa merg la o intalnire clubkia.ro cu masina cumparata de EL pt mine....si nu vreau sa ma incadrez in stereotipul "i-a luat si la pitzipoanca asta ta-su masina" :)

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by scubli »

BAU wrote:Bate-l la cap pe tata sa te ajute sa iei Ceed.
@adela_d_01: Asa sa faci, bate-l la cap pe tata lui BAU sa te ajuta sa-ti iei cee'd. :lol:

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by eugenflorinmanea »

Ehe Adela stai tu linistita ca Ceedul e mult mai stabil decat Megane-ul!!! Uite vii la vara cand vom face Transfagarasanu' (abia astept!! : ) ) si iti dau la un drive test Pro ul meu cu roti de 16 pe serpentine!!! De cand am pro- ul e o adevarata placere sa conduc pe serpentine!!! Mai ales cand vad ca altii franeaza violent si eu nici macar nu sunt nevoit sa incetinesc (gandeste-te ca inainte am avut Logan da....?? :):):) - imi dadeau rusinica multe oltcituri)
SAAB 9-5

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by lnvisible »

Eh nici eu cand am luat Proceedul nu mai condusesem de foarte multi ani. Si nici acum cei foarte multi ani nu condusesem prea mult. Dar atunci am avut ocazia sa incep sa conduc pe 2 masini puternice care mi-au placut mie muuuuult de tot: un Scirocco model vechi cu multi cai (165 daca tin eu bine minte) care fusese tunnata si aranjata si era frumoasa foc, dupa care am mai condus un BMW 316. In proceed am acelasi sentiment pe care l-am avut si in alea, care aveau cam aceeasi tinuta de drum - joase, sprintene si foarte stabile.
Neavand rabdare sa fac drive test cu motorizarea pe care o am luat masina pe NV, dar de cand m-am urcat in ea am avut asa un sentiment de "acasa" ... desi e mult mai ieftina parca e acelasi gen de masina cu cele de mai sus iar asta mi-a placut mult de tot, mai ales ca nu stiam la ce sa ma astept :)
De fiabila .. nu comentez nimic, doar ca uit sa bag motorina in ea, mananca 7.7 facut numai in Bucuresti :lol:
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

@eugenflorinmanea : tu ai innebunit? da tu crezi ca eu stau pana la vara fara Ceed? e o chestiune de o luna-doua, Doamne ajuta! deja am asteptat prea mult :)

adela_d_01
Posts: 300
Joined: 07 Jan 2009, 00:13
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Kia Cee'd la plus fiable

Post by adela_d_01 »

scubli wrote:
BAU wrote:Bate-l la cap pe tata sa te ajute sa iei Ceed.
@adela_d_01: Asa sa faci, bate-l la cap pe tata lui BAU sa te ajuta sa-ti iei cee'd. :lol:

Ce zici BAU? Mi-ar luat tati tau Cee'd? Ma revansez :P

Post Reply

Return to “Cafenea”