Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

De toate pentru toţi
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by shpid3r »

Se dezbat public un numar de sugestii legate de reglementari cu privire la circulatia rutiera.

Sunt de acord cu testarea alcoolemiei indiferent de motivul opririi. Sunt partial de acord cu titlul topicului (si asta pt ca prin unele sate ma mai avant cu peste suta) - dar la vesticii mai civilizati, cam asa sta treaba.

Mi se pare aiurea faza cu luatul banilor din cont fara acceptul proprietarului - pentru amenzi. Daca e un garcea frustrat imi da 10 amenzi .. si imi recuperez eu banii, in birocratia asta, cand leul nici mustati nu mai are (ca de coltzi nu mai e vorba) in bataia cu euro...

Stire - RO
Stire - english & RO - mai bine documentata
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by costelo »

Cum la noi orice palc de case se cheama "localitate" deci o viteza de 50 , sa-mi spuna mie unul care nu a intrat cu 100 in asazisa "localitate"
Ma intreb cum o sa confiste fizic masina , parca si vad masini trase pe dreapta si soferi stand la ocazie :lol: :lol: Sau o sa-ti vina acasa sa predai masina ...poate o si vinzi intre timp :orcass:
Cat priveste amenzile platite direct din cont .....care conturi , toate-s pe ZERO. Si la persoane fizice ce o sa faca ... sa ceara firmei sa vireze direct salatiul angajatului in conturile politiei :butthead:
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by bogdan-alin »

eu am fost prins in oras (Focsani) cu 134 km si am ramas fara permis 3 luni si amenda 270 lei ... masina e in fata blocului!
P.S. masina este in leasing pers. fizica

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by Ogy »

La viteza aia trebuie sa te feresti de stalpi sau ziduri, nu de un amarat care incearca sa-ti retina ceva... :D

aurash86
Posts: 25
Joined: 22 Aug 2009, 11:15
Auto:
Location: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by aurash86 »

Nu are cum sa se voteze asa ceva. Eu emigrez daca se intampla, e o tampenie.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Dakar Yellow
ODO: 44.000km
PH-86-GHK

Poze aici!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by patton »

intri cu 81km/h pe o portiune de drum unde s-a lucrat in urma cu nspe ani dar au uitat sa ridice panourile cu limitare temporara la 30 si ai ramas fara masina.
una dintre cauzele principale de accidente, daca nu cea mai mare, in Romania este lipsa/starea drumurilor. in loc sa fii atent la trafic, stai cu ochii holbati dupa gropi, denivelari, canalizari, etc., pe majoritatea drumurilor esti obligat sa faci slalom.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by bogdan-alin »

@Ogy era trecut de 12 noaptea si nu prea era nimeni pe bulevard....faceam o "liniutza" cu un prieten...bine acuma fac "liniutze" in casa cu o masinutza de jucarie :)

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by spdblue »

In Romania exista o mare problema: toata lumea cere dar nu prea ofera.
Daca nu am intra din localitate in localitate, daca ar exista sosele care sa evite localitatile, daca viteza pe aceste sosele ar fi de 130 km/h, daca semnele de restrictionare a vitezei, pe unele sectoare de drum, nu ar fi din 200 in 200 de metri (fapt ce le permite domnilor cu radarele sa ne faca poze contracost), daca am avea o infrastructura adecvata de drumuri care sa-mi permita ajungerea la destinatie intr-un timp rezonabil, daca drumurile nu ar fi pline de carute, mizerie adusa pe carosabil de roti de diferite dimensiuni, daca nu am circula pe DN 1 cu viteza melcului, daca...poate a-si fi de acord.
Este nevoie de masuri ferme, dar statul roman ce ne ofera in afara de taxe, impozite, dari, biruri etc.?
Noi mereu ne raportam la existenta altor state, doar ca nu tinem cont de faptul ca mergem mai mult inapoi ca evolutie... :twisted:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by Nesta3 »

spdblue wrote:In Romania exista o mare problema: toata lumea cere dar nu prea ofera.
Daca nu am intra din localitate in localitate, daca ar exista sosele care sa evite localitatile, daca viteza pe aceste sosele ar fi de 130 km/h, daca semnele de restrictionare a vitezei, pe unele sectoare de drum, nu ar fi din 200 in 200 de metri (fapt ce le permite domnilor cu radarele sa ne faca poze contracost), daca am avea o infrastructura adecvata de drumuri care sa-mi permita ajungerea la destinatie intr-un timp rezonabil, daca drumurile nu ar fi pline de carute, mizerie adusa pe carosabil de roti de diferite dimensiuni, daca nu am circula pe DN 1 cu viteza melcului, daca...poate a-si fi de acord.
Este nevoie de masuri ferme, dar statul roman ce ne ofera in afara de taxe, impozite, dari, biruri etc.?
Noi mereu ne raportam la existenta altor state, doar ca nu tinem cont de faptul ca mergem mai mult inapoi ca evolutie... :twisted:
total de acord.....exista o replica: "dar noi de ce nu putem fi/face k cei din afara?de ce putem merge si noi cu viteza legala?"..pai domnilor burtosi, fara minte si neiesiti in lumea noastra cea de zi cu zi: akolo se pot respecta regulile de circulatie pentru un simplu fapt si anume INFRASTRUCTURA...un sofer din statul X poate circula cu viteza legala, sa zicem 50 km/ora, deoarece stie k in intervalul Z de timp va ajunge la destinatia dorita....domnii nostrii buni de nmk,nu isi dau seama k traim intr-un secol in care totul evolueaza,iar timpul este mai mult decat esential in tot ce face un cetatean al acestei oribile tari....cum s ma opreasca pe mine sau mai exact pe noi toti ,politistul burtos,dupa ce am stat o ora la coada,si cand am prins drum liber am calcat acceleratia...."ati depasit cu 20 km/h viteza legala"...ba nu mai spune?"pai am si eu obligatiile mele s ajung la munk, la nevasta, la copil, sau oriunde am nevoie sa ajung repede sau in timp....se abuzeaza de fraze care mai de care mai inteligente, pe care nich makar cel care le spune nu le intelege...auzi, s imi ia bani din cont :lol: :lol: ..pai lucreaza burtosul cu mine zi si noapte???se kinuie guvernul cu greutatile mele???peace 2 all
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Confiscare masina pt depasire > 50km/h a vitezei legale (RO)

Post by arka »

Nu cred ca este normal sa-ti verifice alcolemia de cate ori te opreste un politist, si nu vad normal sa-ti fie confiscat un bun,atata timp cat nu esti implicat in delicte grave ( furturi, santaj, etc) iar daca "statul" nu este in stare sa-si colecteze amenzile de la rau platnici, nu trebuie sa ajunga la abuzuri (bani luati din cont fara acceptul proprietarului). Sunt tare curios cati bani strange de la "manelisti", si ce masuri ia pt micsorarea evaziunii fiscale in acest domeniu.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Post Reply

Return to “Cafenea”