Sondaj al satisfactiei posesorilor auto din Romania

De toate pentru toţi
maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Sondaj al satisfactiei posesorilor auto din Romania

Post by maddan »

S-a dat drumul la primul sondaj online care isi propune masurarea gradului de satisfactie a posesorilor auto din Romania.

Procedura este simpla: votati masina personala pe care o aveti acum, acordand note de la 1 la 5 in functie de cat de mult va urati/iubiti masina (1 e foarte prost, 5 e foarte bun). Introduceti apoi datele personale si intrati in cursa pentru un aparat foto Canon S5IS (12x zoom, 8Mp).

INTEBARI SI RASPUNSURI:
De ce era necesar acest sondaj: pentru ca astfel de sondaje au loc in toata lumea (vezi JDPower, Top Gear, etc), si pentru ca ele arata modul in care isi privesc oamenii propriile masini, in functie de model, marca, etc.

Ce va arata acest sondaj: cu ajutorul vostru, se va vedea cat de multumiti/nemultumiti sunt clientii romani de propriile lor masini.

Ce nu va arata acest sondaj: nu va arata care masina e mai buna sau mai proasta, ci doar daca o anumita marca/model corespunde asteptarilor celor care o poseda.

E pe bune? Da, e cat se poate de pe bune. Evident ca vor exista incercari de fraudare, dar rezultatele vor fi luate la puricat manual, eliminandu-se duplicatele si intrarile dubioase. Talonul este cerut pentru ridicarea premiului, asta pentru a elimina voturile duble. Si tragerea la sorti va fi pe bune, in fata unui notar.

Ce se intampla cu datele personale? Conform legislatiei in vigoare, ele nu pot fi folosite in actiuni de marketing (i.e. spam) ulterioare. Deci raman strict pentru acest studiu si nu vor fi date mai departe nimanui.

Pe scurt: acest studiu este o provocare la adresa industriei auto, in fiecare tara in care apare. Nu este o modalitate de a spune 'io-te bai ce masina buna am eu', ci o modalitate de a spune 'uite cum imi privesc eu masina'. Va fi un reper in domeniu, alaturi de toate celelalte studii.

Asadar, la vot!

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

vot

Post by tcapote »

e OK. eu am si votat deja... super site-ul vostru.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Am votat de mult ... acum astept aparatul foto :P
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Si eu am votat. Chiar interesanta ideea.
Kia RIO 1.4
Image

TORNADO_76
Posts: 47
Joined: 24 Jun 2007, 21:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by TORNADO_76 »

Si eu am votat si poate iau aparatu ca am mare nevoie :P
CEE`D 1.4 GSL LX MT/ LX BEST - MACHINE SILVER

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si eu la indemnul lui d-rive :D
Atunci ma gandeam ca e cam devreme, masina fiind noua, insa acum ca au mai trecut niste mii de km vad ca as acirda aceleasi note.

evilknievil
Posts: 89
Joined: 14 Aug 2007, 21:42
Auto:
Location: craiova

Post by evilknievil »


sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

eu nu ma simt bine votand din cauza ca multe puncte sunt referotoare la fiabilitate, or la capitolul asta ce sa comentez in 1000 de km impliniti ieri?
as putea sa pun 5 la toate, dar cat de credibil ar mai fi postul meu?
:cry:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

teoretic ai putea sa dai 0 la fiabilitate, de vreme ce notele sunt intre 1 si 5, iar noi inca nu putem sa notam fiabilitatea.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

acolo scrie 0 = nesatisfacut, 5 = extrem de satisfacut. daca dau 0 este naspa rau! :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Post by maddan »

Avand in vedere ca votul tau se adauga altor cel putin 50 pentru aceasta marca, nu este o problema sa notezi cu 5 la fiabilitate, chiar daca ai doar 1000km.

Alternativ, citesti pe forum si vezi cu ce probleme de fiabilitate s-au confruntat altii si daca ele sunt o boala generala a masinii. Dar cu 7 ani de garantie, cui ii pasa? :D

maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Post by maddan »

Se pare ca sunteti foarte multumiti de kia cee'd, Kia a reusit un rezultat foarte bun! :)
http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=695

Sper din toata inima ca si peste 1 an multumirea sa ramana :)

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

bine ca trebuiau 50 de voturi pentru fiecare tip de masina, de unde sa stranga rio atatea :lol: daca avensis-ul n-a reusit
Kia RIO 1.4
Image

maddan
Posts: 17
Joined: 22 Oct 2007, 22:40
Auto:
Contact:

Re: Sondaj al satisfactiei posesorilor auto din Romania

Post by maddan »

Iata si rezultatele pe 2008 :)

http://www.drive-test.ro/stiri/1133/mer ... mania.html

Kia se mentine in top 5, tot datorita lui ceed. Dar si celelalte modele votate de catre posesorii de Kia au punctaje bune (se pot vedea in .pdf-ul atasat pe pagina respectiva).

Felicitari. In schimb, la dealeri lucrurile nu mai stau asa de bine... La nicio marca, de altfel.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Sondaj al satisfactiei posesorilor auto din Romania

Post by ida01ro »

E putin OT, in sensul ca se refera la o zona mai mare decat Romania...The My Kia Site Vehicle Owner’s Survey:

http://mykia.fateback.com/kiadata.html
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Cafenea”