vandalizare masina pt loc parcare

De toate pentru toţi
User avatar
PMC
Posts: 30
Joined: 30 Mar 2009, 23:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

vandalizare masina pt loc parcare

Post by PMC »

Sunt curios cati dintre voi v-ati gasit masina zgariata sau cauciucul taiat, stergatoarele indoite etc, din cauza faptului ca ati parcat masina pe un loc (neplatit sau platit chiar) iar "proprietarul" a avut grija sa va puna la o cheltuiala inutila?
Dar ma refer in special la acele locuri neplatite unde nu exista nici o justificare pt un astfel de comportament!
Eu am avut doua cazuri: mi-am gasit cauciucul taiat pe lateral (cutit infipt in avelopa) pt ca am parcat pe un loc neplatit, timp de 45-50 min sau alt caz in care am gasit stergatoarele fata indoite (ambele) pt caz similar...
Am si prieteni care si-au gasit masinile zgariate (cu cheia) si unul chiar avea in spate desenat un joc "X si 0" cu tot cu tabel :shock:
De mult timp folosesc metoda biletelul in geam cand parchez oriunde, cu mesajul "Scuze, vin imediat si nr de tel"
De ce oare fac unii asa ceva? Ce alte patanii mai stiti??
Proprietar de Pro Cee'd Black Pearl de care sunt mandru si incantat ;)
Manager Trupa de Dans SobiS (http://www.scoaladedanssobis.com)

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by ionutzyankoo »

Oh, da și nu numai o data. Am zgârieturi și in fata si in spate am avut si stergatorul d luneta rupt...Stergatorul mi l-a rupt pentru ca parcasem pe strada langa bordura la ora 11 noaptea pe un loc unde era zapada data =D> =D>
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Sorcee'd »

PMC,stai linistit ca doar traim in romanica,nu? Probabil ca cei care vor spune ca nu le-a fost masina vandalizata au norocul de a avea garaj....
Un sfat,asa ca idee de baza,ca e greu sa pui in practica...cind parchezi intre alte doua masini,incearca sa alegi unele cit mai scumpe si noi intre care sa te bagi.... :D - stiu e greu,daca nu chiar imposibil citeodata - dar asa vei avea sanse mai mici sa-ti dea cu usa lor in masina ta.Cel putin in ploiesti asta e sportul national,mai ales in parcarile super si hipermarketurilor. Eu mi-am luat-o la ambele masini din parcarile mai sus pomenite si de la vecini(aia cu dacii mai jerpelite - invidia aia de tip vechi cu care am avut toti de-a face...)si chiar daca se vede clar ca la una dintre masini e o dunga albastra(culoare identica cu cea a masinii lui),nu am ce-i face,decit sa-i rup capul intr-o zi cind s-or aduna mai multe.Sau sa pun camera de supraveghere de la balcon,dar...mai mare daraua...
In concluzie,asta este,nu ai ce face si-ti mai spun ceva care nu-ti va place,dar e super adevarat:la primele 2-3 zgarieturi te superi rau...dupa aia te blazezi.Crede-ma!
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by chubby »

@ionut, nu te supara, dar chiar si la bordura daca eu dadeam
zapada si plecam si ma intorceam la 3 dim si era locul ocupat ,
discutam de la 2 pene in sus. In rest nu-s deacord dar in ipostaza
cu zapada....
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bondalicir »

ok la faza cu zapada ii lasai un biletel da nu incepeai sa rupi chestii sau sa tai cauciucuri. nici mie nu imi placea sa curat cate un loc pe seara da lasam un biletel frumos ca ii imprumut lopata daca vrea sa-si curete loc. oricum ma scarbeste de ce e in stare lumea sa faca ca am parcat pe locul lui pe care parcheaza el de 5 ani chiar daca nu e platit. mi-a desumflat unu de doua ori caucicurile in fata blocului da dupa o discutie mai serioasa purtata cu el s-a potolit.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by frantic »

Eu n-am patit asa ceva; e drept ca am si evitat pe cat posibil sa ocup vreun loc de parcare. In schimb mi-am gasit de multe ori locul platit ocupat de altcineva, insa nu am recurs niciodata la metode violente impotriva autoturismului sau posesorului acestuia. Prefer sa las cate un biletel in parbriz prin care instiintez ca e parcare platita.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by andreea »

Daca era sa pagubesc pe fiecare om care a parcat pe locul pe care l-am dezapezit eu cred ca aveam si acum "frigiderul plin" asa ca mai bine l-au avut ei.... Asa e in romania, si mai exact in bucuresti, nu intereseaza pe nimeni ca e locul curatat de tine, sau ca ai stat la 12 noaptea cu lopata in mana la -20 de grade. Eu nu-s deacord cu vandalizarea bunului altuia dar multi soferi ar trebui educati ca pun pariu ca cei care au patit-o nu se invata minte nici tura viitoare si vor parca pe locuri curate chiar daca nu au depus niciun efort.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

User avatar
PMC
Posts: 30
Joined: 30 Mar 2009, 23:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by PMC »

nici nu mai vb de zgarieturi de la usi..pe kia..care mai e si neagra..am deja 2 mici infundaturi de la usile celor "atenti"... imi vine sa imi cumpar Matiz de 1000 euro..si sa il parchez oriunde si sa dea cine vrea in el.sa nu ma doara sufletul.
De multe ori am vzt cu ochii mei cand persoane deschid usile larg..cu putere, fara sa le pese ca mai sunt si alte masini in preajma lor!
Dar nu numai la noi am vzt asa ceva, vara trecuta in Parndorf(Austria), in imensa parcare, stateam si admiram un BMW seria 3 nou, argintiu, coupe cand deodata unul care avea parcat langa el un X5 isi deschide usa direct in seria3 de langa, fara ca macar sa tresare..nici nu cred ca a realizat. Eu nu inteleg de ce unora chiar nu le pasa deloc unde si cum parcheaza, cum deschid usile..cel mai des se intalneste situatia urmatoare:
-cand parcheaza intre 2 masini, indiferent daca sunt la supermaket, mall sau la bloc foarte multi soferi care au si pasageri prefera sa parcheze (garare) si apoi sa lase pasagerii sa coboare din masina...in loc sa-i coboare inainte de a se strecura intre cele 2 masini;eu sunt unul stresat rau cu usile si le atrag mereu atentia celor din masina sa aibe grija (am obs ca in general femeile din dreapta dar mai ales copii sunt cel mai mare pericol in acest caz)
Dar pana la urma nu masina este singura grija in viata si murim ca avem o mica chestie pe tabla..insa nici placut nu este!
Proprietar de Pro Cee'd Black Pearl de care sunt mandru si incantat ;)
Manager Trupa de Dans SobiS (http://www.scoaladedanssobis.com)

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by aeon »

da e greu cu deschisul usilor....si eu am urme de la alti pe masina din cauza usilor, tin sa precizez ca pt a ma feri de ulterioare infundaturi incerc sa parchez mai tot timpul paralel cu bordura....dar in privinta locului de parcare si zagarieturi inca nu am intampinat probleme
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bubumisu »

Nu stiu de ce va stresati atata. Sincer. :wink:
In parcari e bine sa alegeti locul cel mai indepartat de hypermarket si mai linistit(daca aveti sistem de alarma si incredere in el si locul intra in raza de supraveghere a camerei)
La bloc e alta situatie. Eu unul nu prea obisnuiesc sa o las "singurica" pe mititica mea, prefer sa stau de paza si sa o trimit pe nevasta-mea sau ma incadrez in timp(rezolv problema in timp cat mai scurt) 8)
E crima curata sa parchezi intre 2 masini daca din ochi calculezi ca distanta laterala nu e cel putin egala cu o portiera.
Si e si mai crima sa parchezi in fata mall-ului. unde se bulucesc toti (toate) sictiritii(itele) :lol:

In parcari publice e alta treaba, e la ghici, e bine sa ai ochiu format si sa vezi care masini e posibil sa nu se miste de acolo cat ai treaba (de obicei cele parcate cat mai la limita si cat mai corect, adica fara graba)

Si apropo de hypermarket-uri, sa va feriti in primu rand de dobitocii care lasa ca din prastie carucioarele!!!!!!!!!!!!(din experienta altora, ca eu parchez "intentionat" la marginea parcarii, departe de idioti si idioate)

PS: Apropo de astia care nu se uita cand deschid portiera, eram in alt oras intr-o parcare, asteptam sotia, si vine unu "destept" cu nevasta si doi copii prescolari (nevasta de aia sictirita gen "hai draga mai repede") si scoate copii din masina dupa ce da drumu la portiera care se duce aproape milimetric pe langa a mea(portiere spate). Si dupa ce debarca tancii, deschide larg si portiera sofer, care bineinteles se opreste in oglinda laterala dreapta, noroc ca nu i-a drat drumu prea tare. Nu am avut timp decat sa trag un claxon scurt, sa-mi bag..... in fata lui si bineinteles sa se tiganeasca cu mine ca "ce vrei domule, sa ne luam la bataie acuma?....adica ca si cum ce atata mare scofala. N-au stat mult, s-a intors inainte sa vina sotia mea, si vreau sa zic ca n-a deschis portierele pe partea mea decat pe un sfert, s-a chinuit sa bage copii, iar el saracu de abia daca a reusit sa se strecoare(i-o fi tinut morala nevasta-sa, sau s-o fi speriat....de mine :lol:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Ogy »

Daca sti cine parcheaza acolo, poti recurge la lege (valabil pentru taiere cauciucuri, stergatoare rupte, tot mai putin dezumflat cauciucuri). Se da amenda penala.
Daca nu te multumeste acest rezultat si nu ai nevoie de masina sau ai o rabla care nu ai ce face cu ea, poti sa o parchezi pe locul unde a fost vandalizata masina mult si bine si sa-i taie el si franele. :)
Eu am vazut un mertz, destul de nou cu toate cauciucurile taiate. Il vad pe acelasi loc de parcare de cateva luni. :)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by bubumisu »

De multe ori plec dimineata din parcare, si gasesc dupa amiaza parcat in locul meu un logan, e una contabila la o scara vecina, stie ca sunt plecat si bineinteles e un loc sigur(al doilea din dreapta). De multe ori m-am gandit sa-i las biletel, o data ne-am intersectat privirile, asteptam sa plece (de obicei pleaca in jur de 6 seara, uneori mai devreme). Probabil si-a dat seama ca "ii pregatesc" ceva. :wink:
Acuma parcheaza in fata scarii unde e biroul (acolo mereu sunt locuri libere dar se intersecteaza cu un loc de joaca copii si probabil o fi gasit "autografe" pe ea.
E greu, dar tre sa ai si noroc. Ca sa o gasesti in regula in fiecare zi. La inceput nu aveam somn noaptea, desi ii gaseam un loc "ferit" de parcare :lol:

PS: Am mai gasit si eu "urme" pe una din portiere care se cunoaste cand e spalata (o spal numai la o spalatorie cu service profesionist, spuma activa....). "Autor necunoscut" :( Desi am o banuiala ca e un idiot de vecin cu un jeg de Dacie care nu mai are nici vopsea pe ea. Si care umbla si "mestereste" in fiecare zi la motor, si mai sunt cativa (ucenici) care se invart in juru lui, mai bine zis "gura-casca" :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Shadow »

Dar cum e atunci cant iti lasi masina parcata intr-un loc in care nu incomoda pe nimeni si te trezesti cu o cheie/cui pe TOATA masina.... pe fiecare parte, din fata pana-n spate, FOARTE apasat :|
Asta e treaba :|
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Bonzai2 »

andreea wrote:Daca era sa pagubesc pe fiecare om care a parcat pe locul pe care l-am dezapezit eu cred ca aveam si acum "frigiderul plin" asa ca mai bine l-au avut ei.... Asa e in romania, si mai exact in bucuresti, nu intereseaza pe nimeni ca e locul curatat de tine, sau ca ai stat la 12 noaptea cu lopata in mana la -20 de grade.
Daca locul de parcare nu e platit de tine nu inseamna ca daca ai dat zapada ti l-ai insusit, cu scuzele de rigoare dar nu detii acel loc. L-ai deszapezit pentru ca aveai nevoie de el, nu te-a obligat nimeni (nici macar oprescu). Acum daca eu ma duc si curat de gunoaie o bucata dintr-un parc inseamna ca detin aceea bucata si nimeni nu mai are voie sa intre acolo ca eu am depus efort sa curat?

Atata timp cat locul de parcare este neplatit oricine poate parca, e al primariei nu al vostru. Daca locul de parcare este platit si gasiti vreo masina care il ocupa in intervalul ~19:00-8:00 atunci puteti chema si politia sa il amendeze si o masina de la ridicari auto ca e parcat neregulamentar si abia astepta baietii sa faca un ban in plus. In afara intervalului de mai sus care e aproximativ (6 sau 7 PM si 7 sau 8 AM) legal poate parca oricine
bubumisu wrote:De multe ori plec dimineata din parcare, si gasesc dupa amiaza parcat in locul meu un logan, e una contabila la o scara vecina, stie ca sunt plecat si bineinteles e un loc sigur(al doilea din dreapta). De multe ori m-am gandit sa-i las biletel, o data ne-am intersectat privirile, asteptam sa plece (de obicei pleaca in jur de 6 seara, uneori mai devreme). Probabil si-a dat seama ca "ii pregatesc" ceva. :wink:
Are dreptul legal sa parcheze dupa 8 AM pana la 6 sau 7 PM.incearca sa nu "pregatesti" nimic ca poate legal sa iti pregateasca si ea ceva :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: vandalizare masina pt loc parcare

Post by Sorcee'd »

din pacate,cum am da-o si am invarti-o,tot la bun simt si un pic de creier se ajunge ca un minim necesar pentru a se evita situatii din astea....stiti voi cum,la o adica mori cu legea in mana(adica tu ai dreptate conform legii,dar tot tu ai masina distrusa).
Iar apropos de ce ziceam mai devreme cu lovitul intentionat al masinilor mai "aratoase" am fost martor la o faza cind unul cu un junghi de dacie i-a dat cu portiera in masina nou-nouta(un audi a4) altuia pe principiul "da-l in p mea ca are bani". Singurul motiv care m-a oprit sa intervin fizic a fost faptul ca nu aveam unde sa pun copilul....(era mai micut pe atunci,nu prea statea singur drept.... :D ),asa ca m-am rezumat la un schimb verbal si la memorarea nr de masina,pe care l-am comunicat ulterior proprietarului audi. Mi-e scarba de inacritii astia care dintr-un motiv sau altul(dar in marea majoritate a cazurilor din cauza propriei prostii, a lenei incomensurabile si a inertiei mostenite de pe vremea lui ceasca)n-au reusit sa progreseze in nici un fel si de aceea toti cei care au reusit macar sa-si schimbe masina o data in viata,sunt afaceristi,pesti,invirt afaceri murdare,etc,etc,etc.
Cred ca ar mai fi o modalitate de a diminua acest gen de vandalism: mai multa atitudine din partea posibililor martori(e vorba de expresia "atitudine civica",dar al carei sens real a cam fost distrus de obisnuintele vechii..."civilizatii" - de aceea multi strimba din nas cind aud de asta).Adica sa nu trecem nepasatori pe linga asa ceva,daca suntem prezenti cind se intimpla....dar iar sunt multe piedici si aici,de la simpla lasitate pina la "ce ma doare pe mine,ce e masina mea?"...maine poate fi a ta....
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Post Reply

Return to “Cafenea”