Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Sfinxul wrote: !!! Important, vezi daca UNITA este agreata de service-urile autorizate KIA si nu in ultimul rand de catre banca care te finanteaza !!!
Masina deja este platita integral si nu am treaba cu nici-o banca. In legatura cu service-urile: trebuie sa-i intreb daca am voie sa-mi fac asigurarea la cutare sau cutare societate de asigurari? Sau sunt anumite societati care trag tepe si nu platesc despagubiri?
La ING la suma de 13556 cu toate taxele mi-a calculat 200 ron pe luna. Fara fransiza.
Oricum multumesc de informatie si ajutor. :)
a mai ramas sa consult si alliantzul
Image

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

OK. In cazul tau se elimina banca din ecuatie. Service-ul sau dealerul e bine sa-l consulti ca sa afli ce companie de asigurari are decontare directa cu ei si sa alegi una dintre ele.

Pare super oferta de la ING daca acopera CASCO, FURT si VANDALISM. Daca este si in relatie cu service-ul la care mergi pentru reparatii si intretinere in garantie nu vad motive sa nu mergi pe varianta asta.

Ar fi totusi un aspect. Daca nu ai nici o dauna, cum evolueaza prima de asigurare din anul urmator?

La Unita spre exemplu, ai in felul urmator:
- 0.85 x prima - pentru 1 an fara dauna
- 0.75 x prima - pentru 2 ani fara dauna
- 0.65 x prima - pentru 3 ani fara dauna
- 0.60 x prima - pentru 4 ani fara dauna

Nu ma intreba cu cat creste in cazul in care se produc daune.

Daca polita de la ING este de fapt sustinuta de Generalii, nu ai de unde sa stii daca in anii urmatori o sa mai fie disponibila.

La Alliantz, Omniasig, Generalii, daca te duci direct (si nu printr-o banca care are contract cu ei) nu gasesti varianta fara fransiza. Cel putin asa am informatia de la brokerul cu care am discutat eu si prin care am incheiat astazi asigurarea.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

shtirlitz wrote: La ING la suma de 13556 cu toate taxele mi-a calculat 200 ron pe luna. Fara fransiza.
Oricum multumesc de informatie si ajutor. :)
a mai ramas sa consult si alliantzul
e un pic ciudat. ori fata de la mine din craiova, ori fata de la tine a incurcat preturile. la tine vine cota de 5.36%, aproximativ cat ar veni prima calculata mie de 1830 pe an dintr-un pret de 10000 de euro. la mine am considerat ca pretul scos de ei din baza de date e CIP, la tine cred ca l-a considerat cu TVA cu tot. din cate-am vazut eu la ea pe ecran nu scrie daca e CIP sau nu, dar eu asa cred. n-avea cum sa fie rio ala pe care a calculat ea 10000 cu tva, deci eu cred c-a gresit fata care ti-a calculat polita.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Era un tip care a calculat si m-am dus cu actele, si de fapt era 200 si ceva pe luna, nu mai tin minte, dar, daca nu asigura si in Moldova, ma face sa ma gandesc la alte societati avand in vedere drumurile de acolo.
Image

catalin1984

Post by catalin1984 »

Eu mi-am facut la o societate noua de asigurari, Credit Europe Asigurari,

Mi-a facut o cotatie foarte buna. Undeva la 570 de eur full casco.

Poti opta pentru urmatoarele clauze care mie personal mi se par foarte folositoare.
1. Clauza accidente de persoane
2. Extinderea acoperirii accidente de persoane
3. Pierderea cheilor-va dau alte chei pe cheltuiala lor-
4. bagaje in autovehicul---in limita a cateva sute de eur- se despagubeste furtul din auto
5. clementa in cazul primei daune- nu vi se mareste dauna daca ai o singura dauna.
6. reintregirea automata a sumei asigurate in caz de dauna-in loc sa vi se adauge la casco de pe anul urmator daunele nu vor mai trebui inregistrate.
7. Practic daca ramai pe undeva vine cineva si iti repara masina pe loc sau o tracteaza pana la service.....nu sunt sigur daca dau si auto la schimb. Insa stiu ca ofera cel putin o noapte la hotelul din localitatea unde vi se repara masina daca sunteti sa zicem in vacanta pe undeva.


Pentru mai multe detalii ma gasiti pe privat.

P.S: Pentru firme e deja negociabila polita, mai ales daca au si cont deschis la Credit Europe Bank.
P.S 2: Chiar daca nu au decontare directa cu Kia, serviciul este foarte bun in sensul ca oricum nu scoateti bani din buzunar ca sa va reparati masina.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Pretul este bun. Este cu sau fara fransize? Acopera si vandalismul? E valabil pentru plata anuala sau si pentru plati semestriale sau trimestriale?
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

E cineva pe aici care sa-si fi configurat un Cee'd la 15000 de euro si sa fi platit cu banii jos ?
Nu vreau sa ma laud, vreau doar sa va intreb voi ce-ati facut cu CASCO ? Unde, cat, cum ?
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

tanar prezentabil brunet, ochi verzi, atletic, situatie materiala exceptionala, pozitie sociala, masina, 2 vile, relatii politice, nu caut nimic doar ... vreau sa aflu si eu cat e casco la msinile mele. :lol: :lol: :lol: Scuze de OT, da chiar nu m-am putut abtine

Zburly
Posts: 7
Joined: 06 Jul 2007, 11:06
Auto:
Location: Slatina

Post by Zburly »

Stie cineva daca pot face RCA si Casco fara factura proforma?
Masina este platita integral, dar nu am decat facturile si chitantele pentru avans si difirenta; nu am nici macar precontractul.
Kia Cee'd 1,4 LX Best Oil Blue
OT - ?? - mai am o luna sa ma hotarasc

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

nu prea potzi. si u te grabi. unii au facut casco pe o serie de motor care nici nu le apartinea

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

CASCO nu poti sigur sa faci. Si nu cred ca ai putea nici RCA. Insa, si eu iti recomand sa nu te grabesti cu plata astora. Frati'miu a pierdut o luna din CASCO din cauza asta.

@1qSkyppy ... la ce firme cer seria motor ptr CASCO? La Generali, de ex, nu le trebe
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

CASCO nu poti sigur sa faci. Si nu cred ca ai putea nici RCA. Insa, si eu iti recomand sa nu te grabesti cu plata astora. Frati'miu a pierdut o luna din CASCO din cauza asta.

@1qSkyppy ... la ce firme cer seria motor ptr CASCO? La Generali, de ex, nu le trebe
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

OK, lasand gluma la o parte, mie trebuie sa-mi vina masinuta luna viitoare si inca nu m-am hotarat unde sa fac CASCO asta.

Un baiat de la Tiriac mi-a evaluat dupa experienta in condus si alte criterii ca cea mai buna alegere ar fi o polita de 1250 E cu franciza 220 E (spuneti-va si voi parerea) iar un broker mi-a recomandat Omniasig

850 E cu 10% pentru furt total DAR
FARA vandalism,
apa la motor
si circulatia inafara drumurilor publice.

Daca le pun si pe astea se mai adauga inca 300 de euro si ajung aproape ca la TIriac (singurul avantaj ar fi ca la Omniasig si constatarea si restul actelor se fac intr-un singur loc si e si relativ aproape de casa).

Voi ce ziceti ? Stiti vreo oferta mai buna ?
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

marius2007
Posts: 62
Joined: 14 Sep 2007, 20:42
Auto:
Location: CRAIOVA

Post by marius2007 »

Am primit factura de la HVB insurance Broker pentru asigurarea de la RCA Omniasig in valoare de 446ron,cu valabilitate din 13.09.2007-12.09.2008, care trebuie sa o achit pina pe 01.10.2007, dar eu nu am primit masina si dealerul nu stie unde este. M-am hotarit nu o platesc si luni ma duc la OPC . Numai la OZ MARATON se poate ....... :oops: :oops: :oops:
kia ceed 1,4GS LX MT, piston grey, comanda pe 21.06.2007, sosit pe 26.09.2007.

DJ-10-KFT

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

narcisus77, incearca si la UNITA. Vezi ca am postat ceva mai devreme cat ma ajuns pe mine pentru un an.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”