Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by aeon »

Se apropie termenul limita (15 Ianuarie). As vrea si eu sa stiu ce sa fac? Trebuie sa platesc obligatoria sau nu? Pot face una facultativa care sa acopere mai mult si sa fac dovada cu ea pt a nu mai plati obligatoria sau cum sa procedez...Astept pareri, opinii, sugestii si un raspuns clar care sa ma lamureasca mai ales de la cei care sunt in tema cu aceasta: asiguratori, avocat (sender78).
Multumesc
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by aeon »

nimeni nu stie nimic?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by marceli »

Sunt cativa ani de cand am asigurare facultativa pe apartament, plus bunuri. Luna acesta cand am vrut sa prelungesc polita de asigurare, mai multe firme de asigurari au incercat sa ma convinga ca trebuie sa inchei si o asigurare obligatorie, separat de asigurarea facultativa, deci doua polite de asigurare pentru aceleasi riscuri! Intr-un final am ajuns la Astra unde mi-au spus ca pot incheia asigurare facultativa, care sa includa si asigurarea obligatorie si am platit mai putin decat anul precedent :D
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by sender78 »

Conform ultimelor reglementari in materie, persoanele care au incheiat o asigurare facultativa pentru locuinta nu mai au obligatia de a incheia o asigurare, sa-i spunem "obligatorie", atata timp cat cea facultativa acopera riscurile de cutremur, alunecari de teren sau inundatii, ca fenomene naturale.

Legea 248/2010 (pentru modificarea si completarea Legii nr. 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor ), Monitorul Oficial, Partea I nr. 844 din 16 decembrie 2010

Art. 1, pct.5: "Nu intra sub incidenta prezentei legi persoanele fizice si juridice care si-au incheiat o asigurare facultativa a locuintelor care sa acopere toate riscurile prevazute in asigurarea obligatorie"
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by iulian2007 »

dar cei care avem incheiate in mod OBLIGATORIU prin prisma creditelor ipotecare? noi cum procedam?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by bubumisu »

Nu platim decat acea asigurare obligatorie, care acopera toate eventualele daune, ca de aia s-a facut "obligatoriu". Si eu sunt in aceeasi situatie si mi-au spus cei de la banca ca nu trebuie sa mai incheiem alta asigurare. :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by patton »

Cea obligatorie acopera toate eventualele daune? Nu cred. De fapt nu cred ca acopera ceva. E doar inca o metoda de a mai "dona" niste bani.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by bubumisu »

Pai iti dai seama daca ne gandim ca sare in aer apartamentu, sau se darama blocul, normal ca nu acopera, dar hai sa nu fim asa de pesimisti :mrgreen: .
E vorba de incendii, alte daune....(explodeaza butelia la vecina.....)
Un lucru stiu cert, deja am o asigurare pe refinantare la ipotecar, si nu mai tre sa fac alta

Si care-i faza, asigurarea obligatorie, nu tot cu firme de asigurari tre sa o faci? Ce mare castig are statul roman?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

cristush
Posts: 147
Joined: 18 Apr 2008, 10:43
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by cristush »

Eu din cate stiu situatia e cam asa:
- asigurarea obligatorie acopera o suma de 20000 Euro sau 10000 Euro (in functie de tipul locuintei), iar prima de asigurare (suma pe care o platiti) este o valoare fixa de 20 Euro, respectiv 10 Euro (procent fix de 0,1%), indiferent la ce societate de asigurari o platiti. Sumele platite merg intr-un fond comun, , din care se acorda despagubirile
- asigurarea facultativa pentru credite imobiliare este altceva, si cel putin la unele societati am inteles ca se ia in calcul o fransiza de 20000 Euro, adica exact suma acoperita de cea obligatorie, motiv pentru care veti plati prima de asigurare mai mica decat in anul anterior

LE: Ca sa nu spun tampenii, am cautat un pic pe net si am gasit astea:
http://powerholding.ro/asigurarea-oblig ... -locuintei
http://www.romanialibera.ro/bani-afacer ... 09843.html
http://www.asigurarea-locuintelor.info/
http://www.asigura.ro/locuinte/pad_calcul.shtml

PS: Totusi, voua de ce va este lene sa folositi prietenul Google? :)
Cee'd HB 1.4 GSL So Red START + optionale (numele ei: Maia)
Comanda: 23mar2008, Serie: 19mai, Livrata: 29mai
B-79-GCS
Poze intalnire Bran + coloana Brasov 21feb2009 AICI
Poze coloana KIA Brasov 10oct2009 AICI - Maia are numarul 85 in coloana

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by bubumisu »

Pentru ca exista forumisti amabili ca tine :mrgreen:

PS: Pe mine asigurarea "facultativa" care de fapt e "obligatorie" fiind credit ipotecar ma costa 10 franci elvetieni si ceva pe luna (pot sa platesc intreaga suma la scadenta sau lunar depun in cont suma corespunzatoare). Si nu prea scade de la an la an, e aproximativ fixa, pe toata durata ipotecarii (mai am vreo 30 de ani)
Mi-ar conveni si mie sa platesc doar 20 euro pe an o asigurare obligatorie si sa fie apartamentul proprietate personala :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by Lutza7459 »

Buna seara,
Sunt consilier financiar la Astra Asigurari si din cate stiu situatia mai pe scurt e in felul urmator.
-fiecare din proprietari trebuie in mod obligatoriu sa aiba o asigurare pe imobil-partea buna este ca nu mai e nevoie neaparat si de produsul acela inutil impus de stat si putem opta pt. ceva care chiar ne protejeaza locuinta de eventuale evenimente.
-asigurarea facuta cu credit nu va acopera pe voi-ci pe proprietar(asta inseamna ca daca se intampla ceva, banca beneficiaza de asigurare, iar voi? unde locuiti dupa? :) )
Daca mai aveti intrebari, o sa fac tot posibilul sa va lamuresc
Sarbatori fericite!
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by bubumisu »

@Lutza7459

Categoric de acord cu tine :wink:
Dar cu ce se alege banca daca eu nu platesc in continuare, chiar daca a luat foc casa? :D
Sa zicem ca sunt rupt.....de bani (chestie adevarata 120 % conform gradului de indatorare) si nu am cu ce sa renovez :(
Idea e ca banca beneficiaza de acea asigurare, si ce se intampla mai departe? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by iulian2007 »

Lutza7459 wrote:Buna seara,

-asigurarea facuta cu credit nu va acopera pe voi-ci pe proprietar(asta inseamna ca daca se intampla ceva, banca beneficiaza de asigurare, iar voi? unde locuiti dupa? :) )
Daca mai aveti intrebari, o sa fac tot posibilul sa va lamuresc
Sarbatori fericite!
dar ce se intampla in cazul in care se asigura acelasi imobil de 2x?
adica, platesc asigurarea impusa de banca prin prisma creditului ipotecar si una facultativa, facuta de mine la un asigurator oarecare.....
prevede undeva legea ca pt aceleasi daune pot fi despagubit de 2 asiguratori? din cate cunosc nu se prea poate asa ceva.....
va dati seama ca banca va trage MAXIM pt ea de la asigurarea impusa de credit....eu mai vad ceva de la cea facultativa?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Lutza7459
Posts: 51
Joined: 06 Jun 2009, 17:52
Auto:
Location: Brasov

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by Lutza7459 »

in cazul in care doamne fereste are loc un eveniment si imobilul nu mai poate fi locuit, banii de pe asigurare ii revin bancii, iar tu...te descurci mai departe. aici poate interveni o a 2-a asigurare facultativa pentru tine personal.
In cazul in care ai incheiate 2 asigurari facultative pe acelasi imobil(poate chiar la case de asigurare diferite) ele vor cadea la un comun acord si vor pune "bara-bara" pentru a te despagubi.(daca suma asigurate =40.000 euro x iti da 20.000 si y 20.000, ca sa nu dau nume de case de asig.)
Oricum nu e un lucru prea inteligent sa-ti faci 2 produse facultative pe acelasi imobil :D
Kia Cee'd 1.4 Best Hike Green

User avatar
ziggy_unit
Posts: 19
Joined: 04 Nov 2008, 16:53
Auto:

Re: Sunt asigurarile de locuinte obligatorii?

Post by ziggy_unit »

aeon... hai sa te lamuresc eu daca tot lucrez in domeiu...
Incepand cu 17.07.2010, aceasta asigurare impotriva dezastrelor naturale a devenit obligatorie. Initial s-a dat un termen de 6 luni de la prezenta in care populatia poate sa-si incheie aceasta forma de asigurare fara a plati penalitati fiscale. In urma discutiei din parlament din 14 decembrie 2010, mirificul presedinte a amanat aplicarea sanctiunilor pana pe data de 15 iulie 2011. In tot acest timp produsul de asigurare este perfect obligatoriu. Dar ca sfat pentru tine cat si pentru ceilalti este sa va incheiati o asigurare facultativa care are mai multe riscuri si care o include pe cea obligatorie, la o valoare mai mare (indicat cea reala a locuintei) pentru a fi perfect acoperit pentru eventualele riscuri. Spun asta pentru ca tot pe 14 decembrie s-a spus ca persoanele care au o polita de asigurare facultativa care include riscurile solicitate de stat in polita obligatorie, este perfect valabila pana la expirare si au posibilitatea sa-si incheie o astfel de asigurare.

Cam asa sta treaba cu asigurarea obligatorie a locuintei.

Pentru alte lamuriri Call me...
KIA CEE'D SW 1.6 CRDI COMPAS BLUE - ex B-86-XOE , actual GL-86-MTE

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”