Taxa de...primă înmatriculare!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

Am vazut si eu la tv ieri , aseara au ajuns actele la dealer asa ca azi ma duc sa iau actele si sa incep sa alerg ca sa imi inmatriculez masina repede .
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by sonic »

si eu vreau sa o inmatriculez mai repede pentru orice eventualitate. eu am inteles ca incepand din februarie intra noua taxa.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Nu stiu cand intra in vigoare pentru ca propunerea inca nu a fost aprobata de Comisia Europeana.
...iar eu care vreau sa fac comanda pentru masina la inceput de februarie, imi vine sa ma dau cu capul de pereti ](*,)

alcatraz

Post by alcatraz »

auzit la radio: prima inmatriculare la logan= cca 400euroi. e mult...e putin?

alcatraz

Post by alcatraz »

nici o lege nu actioneaza retroactiv. darile catre stat (taxa de prima inmatriculare) trebuie platite caci altfel nu inmatriculezi masina. asa zice litera legii. daca vine o lege 9 care prevede marirea taxei, nu inseamna ca cei care au platit mai putin pina la intrarea in vigoare a noii legi vor trebui sa plateasca diferentza. se vorbea de cineva din arad caruia i s-a dat cistig de cauza in instantza in ceea ce priveste taxa de prima inmatriculare. ma intreb si eu si va intreb si pe voi: o fi luat banii inapoi??? sau pentru a obtine banii trebuie sa plateasca avocati care de multe ori costa dublu si atunci iar intreb: se merita? ce iei pe mere dai pe pere si mai ai si de alergat, timp de pierdut, etc.
concluzie: avem niste conducatori pe care, poate ii meritam. dar sa nu uitam ca 2008 e an electoral

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

taxa prima inmatriculare...

Post by tcapote »

cititi si va cruciti...

http://www.promotor.ro/articol/2329187/ ... atriculare

eu unul nu mai inteleg nimic... pana acum era exact pe dos... adica vreau sa spun mai logic...
fereasca Dumnezeu de asa guvernanti!!!

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Sa inteleg ca sunt sanse sa rasara soarele si pe la noi?
http://www.gandul.info/actualitatea/tax ... 27;2324811

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Aplicarea taxei nu a fost legala si de accea e posibil sa fie nevoiti sa inapoieze banii.

Aradeanul ala probabil a cerut sa ii fie platite si cheltuielile de judecata si ca intr-o cunoscuta reclama, sentimentul acela ca ti-ai facut dreptate este priceless. Pacat ca media nu s-a ocupat prea mult de acest caz, cel putin asa am eu impresia.
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

soseta.ucigasa
Neanderthalu
Posts: 43
Joined: 23 Oct 2007, 09:47
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: TAXA DE PRIMA INMATRICULARE la masinile noi ?

Post by soseta.ucigasa »

bwo wrote: Eu am o KIA Ceed din 21.12.2007 si pana pe 19.01.2008 trebuie sa o inmatriculez si ma gandeam ca daca reduc taxa mai pot astepta pana in februarie si economisesc cam 500 ron . Voi ati auzit ceva in legatura cu asta ?
Eu mi-am inmatriculat masina pe 08.01.2008 . In total am platit 9 milioane din care 1 milion comisionul firmei care s-a ocupat de acte , 850 mii numere preferentiale , 650 mii alte acte si Taxa de prima inmatriculare 6 milioane 500 . Tu cat vrei sa dai pe taxa speciala ?? 1 milion ?? Cat vrei sa se reduca taxa ?
CEE'D 1.6 CRDi
HIGH POWER 115cp
Cassa White + Optionale
Comanda: 25.09.2007 -- Serie: 13.11.2007 * Livrata : 08.12.2007 -- Multumesc celor de la Autoprim
_________________
http://picasaweb.google.com/Neanderthal ... CassaWhite

Johnny27

Post by Johnny27 »

Eu am platit taxa de prima inmatriculare in data de 21.12.2007, la Zimnicea (jud Teleorman) si a fost in valoare de 566 ron...Nu mi s-a parut mult deloc.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIMA INMATRICULARE la masinile noi ?

Post by bwo »

Era vorba ca daca se reduce taxa mai economisesc niste bani , nu ma plang ca este mare taxa dar nici nu sunt de acord cu ea , eu o platesc atat cat este ca nu am ce face.

P.S. Lucrezi la Taxe si Impozite ? :?:
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Johnny27

Post by Johnny27 »

Eu nu am nici in clin nici in maneca cu acest domeniua (taxe si impozite)...

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

Vorbeam cu soseta.ucigasa
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

soseta.ucigasa
Neanderthalu
Posts: 43
Joined: 23 Oct 2007, 09:47
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by soseta.ucigasa »

bwo wrote:Vorbeam cu soseta.ucigasa
:) Nu , nu lucrez la Taxe si Impozite ... dar spuneai ca vrei sa economisesti CAM 500 RON ... si, stiind cat costa inmatricularea , mi s-a parut ca vrei sa economisesti cam mult.
CEE'D 1.6 CRDi
HIGH POWER 115cp
Cassa White + Optionale
Comanda: 25.09.2007 -- Serie: 13.11.2007 * Livrata : 08.12.2007 -- Multumesc celor de la Autoprim
_________________
http://picasaweb.google.com/Neanderthal ... CassaWhite

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

soseta, tu nu cred ca ai inteles ce spune lumea ?! nu vrea nimeni sa plateasca un milion. 6 mil e destul. DAR se va tripla, adica vei plati aproape 20 milioane ?! acu e bine ?! ce-ar fi sa mai dai inca vreo 12-13 mil acu in plus (sa zicem ca te anunta aia ca stiti ... a fost o greseala si mai trebuie bani dati)

guvern CRETIN, in frunte cu Razgandeanu.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”