Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

:? Ce naiba sa mai zic ... Sa vedem ce se intimpla cu bME ...si mai vedem. Momentan nu pot lua o decizie bazandu-ma doar pe incercarea unui dealer de a schimba un contract.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu cand am vb la dealer alaltaieri nici vorba sa'mi zica asa ceva. Chiar l'am intrebat daca sunt ceva probleme ... termen estimativ de livrare etc etc. Mai tre sa asteptam ... eventual sa vb bMe si fata in fata cu dealer'ul...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Ma repet, cred ca este doar o incercare a delerului local sa mai castiga ceva banuti de la cei care pica in plasa. Odata ce bMe accepta sa i se schimbe pretul este bun de plata.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Odata ce ar accepta ... comanda lui ar putea fi data vreiunui preten al dealerului. Doar n'o fi prost sa renunte dealer'ul la comanda de "Ltd Edition"
Chiar ... ar trebui sticker si ptr asa ceva :lol: Sa punem sub "Cee'd" pe portbagaj
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Da...?i ?inut? obligatorie pt. Cee'd: sandale, pantaloni scur?i plus un tricou l?b?r?at.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

pffff...........................

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

@Andrei Burcea
Sper ca ati vazut intrebarea mea intrun post anterior. Pot spera la un raspuns mai clar?

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

am ajuns la o intelegere cu dealerul!
dau banii in plus care ii cer ei dar in schimb primesc facilitati/reduceri la revizii.
alternativele erau mai complicate si eu vreau masina. Sper sa nu regret.
in esenta problema ramine, daca e asa cum sustine dealerul kia pt tm, importatorul nu vrea sa onoreze comenzile primite in luna mai pentru base, plus optionale.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

scuza-ma dar ai sunat la Kia Romauto sau Mit Motors sa intrebi despre ce este vorba? In sfarsit nu stiu care a fost intelegerea ta cu ei dar daca tu esti multumit toate sunt bune si frumoase.

Nu prea inteleg eu despre ce este vorba:cum ca importatorul nu vrea sa onreze comenzile .... De obicei acest lucru se intampla cand un client este rau platnic sau care intarzie cu plata facturilor .... Vad ca esti singurul care are aceasta problema .... Poate doar acel dealer are unele probleme cu importatorul pentru ca ceilalti forumisti care erau din Timisoara nu au postat nimic referitor la problema ta. ...Ia stai asa nu cumva tu erai cel care a achitat (platit) factura de comanda dupa 1 iunie? Cu toate ca ai dat comanda inainte de 1 iunie?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

@Vietanm
n-am sunat la Mit Motors sau Kia Romauto.
Ai dreptate despre unicitatea problemei mele. Am primit doar raspunsuri evazive cind i-am intrebat pe tema asta. Pot sa bag mina in foc ca nu au fost sinceri in tot ce au zis.
Eu am platit pe 25/05. Dar am suspiciuni legate de transmiterea comenzi la Buc. Ar fi o explicatie pt multe daca cei din TM nu au transmis comanda inainte de 1/06 pt ca nu au intrevazut schimbarea de oferta si au tras de timp pt cine site ce motive.
Daca problemele mele au aparut datorita acestei scapari a celor de la Kia TM si eu v-am anuntat de probleme acolo unde nu erau, imi cer scuze. Imi displace ideea ca am "poluat" forumul.
nu pot spune ca sunt multumit de "afacere", dar ce a fost a trecut :)

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Omule stai linistit, noi iti multumim ca ai postat problema ta. Imi pare rau ca la tine s-a intimplat asta ...poate cine stie si mie mi se va intimpla la fel ... Eu am dat comanda LUNI 27 mai - primind asigurari ca intru in lotul 25 mai. Cum pina acum nu am fost sunat, asta inseamna ca reprezentantul de vanzari a fost parolist ( toata stima pina in acest moment ptr el). In plus eu am ales MIT MOTORS din prima ...ceilalti chiar nu m-au interesat.
E bine ca ai rezolvat pina la urma problema. Eu zic ca masina merita fiecare banut...asa am eu un feeling ... :P

.... dar sincer imi pare rau ca nu ai sunat la Mit Motors, s-ar putea sa fi avut surpriza sa-ti spuna ca acea comanda a ta a fost trimisa dupa 1 iunie si atunci .... ghici cine era vinovat de aceasta intarziere.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Salut...nu am mai postat de mult nimic...dar am citit tot ce ti scris.
Si eu tot de la Kia Timisoara am facut comanda cei de la modern. E adevarat ca am comandat base fara nici o optionala. Azi am fost pe acolo sa ma interesez daca se prevede ceva...dar agentul a zis ca nu are nimic concret. Am intrebat daca cei care au comandat doar base fara optionale masinile se vor livra mai repede...raspuns...a fost un dat din umeri.....adica nu shtiu. A mai fost ceva. A mai zis cev: ca aia cu base + optionale o sa fie cu probleme....dar nu am intrat in amanunte...ca am vazut ca in multe privinte era pe linga.
Oricum nu prea sunt cooperanti.....si intr-adevar si aici ia cam luat totul prin surprindere cu comenzile la CEE'd.
In fine sper sa fie totul OK pentru bMe.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

E ciudata treaba. S'ar putea ca de fapt probleme sa vina de la dealer'ul din TM, din moment ce in celelalte judete nu am auzit de asa ceva pana acum (si sper nici sa nu aud)
Daca insa problema s'a rezolvat ... f bine :)

bMe, pana la urma, de ce diferenta de bani este vorba?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

au fost ~100Euro in plus. Au zis ca au lasat de la ei tot ce au putut.
Cica :) "N-au vrut sa ma piarda de client".

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eh, 100 euro nu e un capat de tara, desi pana la urma nu e vorba de bani in primul rand, ci de situatia in sine.
Chiar sunt curios daca la fel o sa fim anuntati mai multi din cei care avem comenzi de Base + optionale
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”