Parbriz gazat

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Parbriz gazat

Post by Malata »

Ce se poate face cu un parbriz "gazat" (daca asa se zice, scuzati-mi ignoranta intr-ale mecanicii auto)? Am mai patit asa dupa ce mi-au vopsit Matizul odata, parca ramasesera picaturi foarte mici de vopsea pe parbriz si se aude si vede aiurea cand dai cu stergatoarele.
Merci.
Cee'd 1.4 GSL - Pewter beige cu proiectoare ceata, jenti aliaj, scaun sofer reglabil, volan si schimbator in piele, alarma si foarte frumoasa

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Taica'miu s'a trezit la Symbol pe toata masina cu picaturi fine de vopsea ... alba. Deci, inclusiv pe geamuri. A reusit sa le curete cu un burete de vase din sarma, insa d'aia moale (e 6-7 ron prin Metro, parca)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Raptori
Posts: 17
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Constanta

Post by Raptori »

mai aduga si putina benzina la acel burete de vase atunci cand il folosesti la curatzatul parbrizului si ai sa vezi ca reusesti sa indepartezi urmele de vopsea ( fara misto credema )
Kia Cee'd Wagon 1.6/122CP Red Mars LX-Base + optionale

Raptori
Posts: 17
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Constanta

Post by Raptori »

PS. dupa care curata-l cu o solutie de sters geamurile si ai sa vezi ca o sa fie ca nou ,s-ar putea sa se albeasca putin dupa ce folosesti benzinadin cauza diluari vopselei , dar dupa aia foloseste solutia de geam si ai sa vezi ca totul e ok .
Kia Cee'd Wagon 1.6/122CP Red Mars LX-Base + optionale

Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Malata »

Multumesc de sfaturi, dar am inteles bine? Burete de sarma? Nu zgarie geamul? sau buretele de bucatarie cu partea abraziva?
Ths again.
Cee'd 1.4 GSL - Pewter beige cu proiectoare ceata, jenti aliaj, scaun sofer reglabil, volan si schimbator in piele, alarma si foarte frumoasa

Raptori
Posts: 17
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Constanta

Post by Raptori »

Folosesti buretele de bucatarie cu partea abraziva ( nu ala de sarma :lol: )
Kia Cee'd Wagon 1.6/122CP Red Mars LX-Base + optionale

Raptori
Posts: 17
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Constanta

Post by Raptori »

dupa care folosesti o laveta si solutia ptr geamuri ok :D
Kia Cee'd Wagon 1.6/122CP Red Mars LX-Base + optionale

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu am zis intr'adevar burete de sarma ... insa sunt unele speciale dintr'o sarma f moale care nu zgarie geamul. Si la mana se simte diferenta
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Malata »

Azi am fost la dealer sa-mi ridic manualul in romana si mi-a sugerat sa nu intervin ci sa merg la service; cred ca o sa ajung saptamana viitoare.
Merci oricum pentru sfaturi.
Cee'd 1.4 GSL - Pewter beige cu proiectoare ceata, jenti aliaj, scaun sofer reglabil, volan si schimbator in piele, alarma si foarte frumoasa

User avatar
ionutcc
Posts: 279
Joined: 31 Oct 2007, 15:39
Auto:

Post by ionutcc »

care ar fi solutia pt parbriz zgariat pe toata cursa stergatorului? probabil de la o pietricica prinsa in stergator.
4. Kia Sorento 2.2 D, 7 locuri (2021...)
3. Kia Carens 1.7 D, 7 locuri (2017-2021)
2. Kia cee'd 2 1.6 GDI City+ (2013-2016)
1. Kia cee'd 1.4 LX Best (2008-2012)

hotshut
Head hunter
Posts: 81
Joined: 10 Oct 2007, 21:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by hotshut »

Si eu am avut probleme cu parbrizul,dar mai grave,in sensul ca de la o piatra s-a crapat orizontal .Am comandat un alt parbriz la Mit Baneasa,a venit in aprox.3 saptamani.Montat f bine.Singura problema e ca mi-au pus stergatoarele aiurea:unul prea jos-dreapta si unul prea sus-stanga.In rest totul ok.
Eu l-am facut pe casco si in deviz am avut suma de 2300 ron manopera inclusa
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red,B-xx-BAU

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”