Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
faazd
Posts: 3
Joined: 15 Jun 2009, 17:14
Auto:

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by faazd »

vali40 wrote:... am remarcat de doua ori ca schimba de 3 la 4 abia pe la 160-170/h
cam care este turatia la 160 in a 3-a? ..... si ai intrebat in alt post despre cum schimbi la manuala si la ce viteze .... pot sa spun ca la un vw golf 5, cutie automata, la 200km\h mi-a schimbat din a 6-a in a 7-a (vb de un DSG), moment in care nu am mai apasat pe acceleratie si am mers linistit cu 150 (se intampla pe autostrada)

oricum mersi de posturi si povestiri ca si eu ma gandesc foarte serios sa achizitionez o masina care sa aive cutie automata si ma gandeam si la ceed datorita pretului si garantiei care o ofera .... cutiile automate care sunt acum pe ceed sunt tot in 4 trepte?

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by vali40 »

Nu stiu exact cat e turatia, n-o alerg decat rar si aproape mereu o las sa schimbe in ritmul ei ...n-am unde merge atat de tare sa schimbe din 3 in 4 la 160 km/h (nu fac nici "liniute", desi sunt provocat frecvent la semafor, de pustani. [-X )
Ultima data cand mi-am dat "in stamba" am facut din Bucuresti (Sala Palatului) pana la Ramnicu Valcea o ora si 45 min, dar nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la cat schimba, ca nu a fost nevoie sa accelerez salbatic; atunci a fost singura data cand am mers cu 190 km/h cu cee'd-ul.
Ce tin minte cand am facut "experimentele" alea citate de tine e ca m-am uitat doar la vitezometru, nu si la turometru, si ca schimbarea din 3 in 4 la viteza de 160 km/ a fost in accelerare violenta. Accelerand lin, stiu sigur ca schimba de la 3 la 4 si sub 2500 rot/min, de multe ori o fac eu sa schimbe =D>
Cutia mea are 4 trepte si cred ca asa au toate de pe cee'd.
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

lungubogdan
Posts: 21
Joined: 01 Jul 2009, 21:50
Auto:

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by lungubogdan »

vali dupa ce ti-am citit toate posturile m-ai convins. ma duc sa sparg pusculita si sa-mi comand un 1.6 diesel cu automata. vreau sa-i pun si isg. mai da-ne ceva noutati despre masina.

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by vali40 »

Bogdan, nu am avut absolut nicio problema cu masina.
La drum lung am scos si consum de 5,8% mers "cuminte"; in oras 8,5-9, chiar 10%.
Cred ca masina asta mi-a salvat si viata, cel putin o data, cand fara ESP sigur as fi ajuns sub un TIR care a taiat curba...
Cand ma bag in depasiri, "potentatii" cu marci mai cu pretentii (Skoda, WW s.a.) se uita lung la demarajul si stabilitatea "mea": dintr-a patra, daca are nevoie de putere, cutia retrogradeaza pana intr-a doua si atunci sa te tii!
In trei ani si cca 23.000 km singura "chestie" care da semne de oboseala e bateria telecomenzii =D> =D> =D>
Daca ar fi sa iau din nou o masina configurata asa cum e a mea, as lua-o fara probleme...

Drumuri fara belele!
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

lungubogdan
Posts: 21
Joined: 01 Jul 2009, 21:50
Auto:

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by lungubogdan »

am o intrebare pentru cei care se pricep: ce inseamna "tipul sertar, blocare schimbator"? in configurator la kia asa scrie in dreptul cutiei automate. preconizez sa iau un cee'd AT si ma documentez. multumesc mult.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by bubumisu »

vali40

Din ce ai postat pana acuma, vad ca nu prea e mare diferenta per ansamblu la consum intre un motor de 1,4 si unu de 1,6 mai ales ca 1,6-le tau are cutie automata, ceea ce insemna ca ar trebui sa consume mai mult decat una manuala
5,8-5,6 l/100 km scot eu acuma la drum lung cu CB resetat, dar drum cu rampe, multe localitati si mers "linistit"
In oras, daca sunt "baiat cuminte" pot sa scad si sub 8,5, chiar 8% dar exceptand aglomeratiile si mersu "bara la bara"
Iar mixt, (atat extraurban cat si urban cu mers bara la bara si semafoare de 100 de secunde) sub 6 nu am cum sa scad, de obicei 6,1-6,2

Rederitor la cutie, ca sa ai performante (oricum sunt constient cu ceed-ul meu de 1,4 GSL SW 109 CP nu o sa am niciodata performantele unuia de 1,6 GSL caroserie similara) asemanatoare unei cutii automate, tre sa "jonglezi" tare cu pedalele, sa te "contopesti" cu ea.Probabil de aia esti super incantat de cutia automata, isi face treaba bine si nu mai ai tu stresuri cu RPM-uri, turometru, trepte de viteza.... :wink:

Dupa ce trec de 20.000 km, promit sa fac si eu teste complete, sa vad ce poate motorasu la 100 % capacitate 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by vali40 »

lungubogdan wrote:ce inseamna "tipul sertar, blocare schimbator"? in configurator la kia asa scrie in dreptul cutiei automate
Daca gresesc, sa ma corecteze cineva. Cred ca este vorba despre faptul ca aceasta cutie are schimbator care se poate pozitiona atat in Drive, cat si in 3, 2, 1; in cele din urma trei situatii, vitezele nu se mai schimba I-IV (intre a I-a si a IV-a), ci limitat (I-III, I-II, II-III - asta din urma numai cand modifici pozitia schimbatorului din D in III chiar in timpul mersului, in timp cand mecanismul lucreaza in Vinteza a II-a).
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by vali40 »

bubumisu wrote:vali40

sub 6 nu am cum sa scad, de obicei 6,1-6,2
6,5 am scos saptamana trecuta pe traseul Ramnicu-Valcea-Pitesti-Campulung-Rucar-Bran-Sinaia-Bucuresti-Pitesti- Ramnicu Valcea.
Scoteam garantat sub 6% pentru tot traseul (am scos numa' pana ce am ajuns la Universitate :roll: ), insa am mers cel putin 30 km bara la bara - zona centrala a Bucurestiului (am avut trebi in mai multe locuri), plus ca am iesit vinerea dupa amiaza spre A1 si, pentru ca ma grabeam sa ajung acasa dupa o saptamana de "instrainare", i-am mai dat si "talpa".

Continuu sa fiu foarte incantat de AT, daca ar fi sa configurez din nou o masina, n-as renuta sub nicio forma la cutia automata... niciodata, dar absolut niciodata un om nu va putea doza suficient de exact, din ambreiajul clasic si acceleratie, puterea masinii (implicit consumul), asa cum o face o "instalatie" creata in acest scop: ori accelerezi prea putin si iti moare "in bot" cand slabesti ambreiajul, ori prea puternic si consumi inutil ... in traficul infernal "bara la bara", cand slabesc frana la masina mea, pleaca lin, ca o parere abia soptita, iar cand franez se opreste practic fara sa simt...
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Cee'd 1,6 automatic cu ESP

Post by bubumisu »

Eu cand vreau sa scot consum, resetez CB cand ies din aglomeratia urbana, si ma uit inainte sa ajung iar in aglomeratie, si imi dau seama cu aproximatie cam cat a iesit consumu extraurban(bine, asta in cazul in care fac minim 60-80 km, daca fac mai multi e si mai relevant :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”