Masina de student Kia Cee'd 1.4 Clasic +++

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Bogdang wrote:Poate ca totusi nu ar fi rau daca ti-ai indrepta resursele catre anumire acacesorii care nu se pot comanda after market... jantele pot fi schimbate ulterior. Ai putea pmerge pe jenti de 15 pe care ulterior sa iti pui gume de iarna iar pt vara sa-ti iei un set de jante de aliaj evident mai mari...
Da-mi voie sa te contrazic.
Jantele pe 16" pt. cee'd costa 234Euro + TVA, toate 4 (o nimica toata). Aftermarket iti cumperi probabil 2 jante de calitate la pretul asta. Poate merita mai mult aftermarket cele de tabla pe 15" pt. iarna.

Merita la alte masini facut acest lucru, la cele la care dai cate 500-1000euro pe niste jante de 16" originale.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

mda.... eu am gandit asa prin prisma situatiei in care am fost pus eu. Imi convenea bestul cu mentiunea ca as fi vrut si hjante....dar pt a pune jante la config best imi lua cam 1000 eur.
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Ahh, destul de mult. In situatia respectiva merita mai mult aftermarket.
Eu am luat modelul BASE 1.6GSL + Optionale si jantele sunt 234Euro+TVA, toate 4.

Singura parte care nu imi place la BASE este ca manerele exteriorare sunt negre si nu in culoarea masinii. Dar erau multi bani in plus pt. o dotare standard mai sus.

Ps. cu acei bani imi voi vopsi eu manerele si voi aduce alte modificari la masina, cum e grila sport (xR) pe care o are mixer si este dementiala.
Altele sunt trecute in jurnalul meu de bord, nu vreau sa ma bag cu detaliile in jurnalul altcuiva.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

eu vreau bara fata de la proceed :P
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

_constantin_
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 22:41
Auto:

Post by _constantin_ »

Am 6 jante de tabla de 16" cu tot cu anvelope pentru Avensis, 2 le-am luat de la asigurari ... poveste lungasi deci pentru iarna sunt aranjat, mai iau 2 + 2 anvelope si cu maxim 10 milioane am scapat.

Acum sunt curios cum arata pe masina jantele de 16" Type C? Aveti vreo poza la indemana? Sau care arata mai bine?
Image

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

mie-mi place cele cu 5 spite duble insa n-am idee daca e vb de var a,b sau c
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Bogdang wrote:mie-mi place cele cu 5 spite duble insa n-am idee daca e vb de var a,b sau c
Cele cu 5 spite duble sunt Type A pe 17" si arata foarte bine, sa nu vb. de Type B pe 17" care sunt iara excelente(JAX parca le are pe cee'd-ul lui).
Din cele pe 16" mie mi se par cele mai frumoase cele in 5 spite, Type A.

_constantin_
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 22:41
Auto:

Post by _constantin_ »

Desi cele pe 17" arata mult mai bine costul unui pneu pe 17"e aproape dublu fata de 16" ceea ce complica lucrurile in cazul unei pene, plus ca o sa radeti dar am 9 anvelope de 16" cu 20.000 km de la niste prieteni cu Avensis care le-au schimbat si au vrut sa le arunce ... dar le-am luat eu ... in caz de ...

Cred ca voi lua Type A cum ai tu, scubli ca restu nu prea mi-au placut cum arata.
Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

_constantin_ wrote:Desi cele pe 17" arata mult mai bine costul unui pneu pe 17"e aproape dublu fata de 16" ceea ce complica lucrurile in cazul unei pene, plus ca o sa radeti dar am 9 anvelope de 16" cu 20.000 km de la niste prieteni cu Avensis care le-au schimbat si au vrut sa le arunce ... dar le-am luat eu ... in caz de ...

Cred ca voi lua Type A cum ai tu, scubli ca restu nu prea mi-au placut cum arata.
Din toate cele pe 16" cel mai bine arata Type A, buna alegere.
Apropo, nu deschizi si un magazin ?! 6 jante de tabla, 9 cauciucuri pe 16".
Ai un depozit de magazin acasa :lol:
O singura problema, oare potrivesc jantele de tabla de pe Avensis pe cee'd ? Nu stiu daca e aceeasi distanta intre prezoane.

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Jante

Post by L P »

Din ce an este Avensisul si mai exact ce model ?
Pe unele Avensis sint jante cu 4 prezoane iar pe altele sint jante ce se potrivesc si la Cee'd.

Ma intereseaza si pe mine un set de jante de tabla !!!!!
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

ceedos
Posts: 5
Joined: 11 Jun 2007, 16:06
Auto:
Location: Bucuresti

Post by ceedos »

si eu caut jenti de tabla pe 15`.....
Kia Cee'd 1.6 DSL HP MT Classic+opt, modificat 150 de calutzi, acum ea este -- "BESTIA"

_constantin_
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 22:41
Auto:

Post by _constantin_ »

Avensisu e din 2006 si are 5 prezoane 5x100. Model T25 ca sa fiu exact.

Jante de tabla pe 15" ... nu pot sa va ajut, iar alea pe 16" ... sunt la mine 4 si 2 sunt in garaj dar n-am de ce sa le intrainez. :D
Image

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Cee'd are prezoanele in 5x114.3 S-ar putea sa vrei niste flanse adaptoare dar mai degraba iti recomand alte jante pe tabla.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Jante

Post by L P »

Pacat !!!
Toyota Avensis Liftback are anvelope 5x114,3..dar cu ET 40
Cu o mica toleranta acceptabila zic eu ,se potriveau .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”