WebCeed

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Urmeaza sa achizitionez: Toate astea, dupa ce imi fac CASCO, asta e primul pe lista! La Klado am fost surprins ca nu au un broker de asigurari, asa cum este la Caremil spre ex. [ AS Broker - care m-au reprezentat intr-un caz de dauna - toata stima ].
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Facut CASCO la Asirom 1613.00 RON [ plus franciza de 300RON in caz de dauna ] :shock: Supermultumit! Masina trezeste suspine tuturor celor carora le-o prezint!

Am inca probleme de acomodare cu intrarea in garaj pentru ca imi ramin cam 5cm de-o parte si de alta a masinii si trebuie sa intru perfect ca sa nu zgirii oglinzile [ parcare cu spatele ]...

Despre masina... :smt040

Mi-am incarcat si stickul de 1GB Apacer cu muzica, si merge brici. Mai trebuie doar sa lucrez nitel la Bass/Treble ca sa il aduc pe gustul meu.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Uh.. Abia am asteptat weekendul ca sa ma pot plimba cu masina! :)

Am facut 250 km, jumate urban [ dar pe trafic relativ lejer ], jumate in afara. Consum: 8.0 in conditiile in care o tin sub 3000 rpm.

Plusuri:
- reactia masinii in depasiri
- reactia masinii in curbe
- sistemul audio cu sursa MP3... rupe! Ascultati Emil Lassaria cu volum pe la 20... fantastic!

Minusuri
- trecerile la nivel cu cale ferata. Cea de dinainte de Tomesti e criminala...
- zdranganeala numarului de inmatriculare din spate.

Per ansamblu, foarte incintat de masina!
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Luat alarma Maat 679 HF si Car Kit Parrot CK3000.

Am vorbit cu electricianul de la Klado si mi-a spus ca este singurul model de alarma auto pe care il instaleaza asa incit nu am avut multe optiuni...

Cit despre car kit a spus ca nu a mai avut asemenea cereri :?: dar ca se incumeta sa se bage :)
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

norin
Posts: 7
Joined: 26 Feb 2008, 09:35
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by norin »

Salut.
Cred ca ti-am vazut masina saptamana trecuta (pe 19 feb) la Klado. Erau mai multe in parcare asteptandu-si viitorii proprietari !
Doau din ele erau Piston Grey, asta era si optiunea mea atunci.
Dupa un meci cu sotia am ales o varianta de mijloc - Kompas Blue.
Am dat ieri, pe 25 comanda pentru un 1, 4 /109 CP + optionale, insa va dura "maxim 90 de zile lucratoare", dupa spusele domnului Ionut.
Abia astetp sa vina !!! Pina atunci o sa ma uit dupa masina ta prin oras :)
Am facut niste simulari pt. asigurare, deocamdata cel mai bine am iesit la Generali - 590 euro pe 1 an (la 13654 euro - valoarea masinii).
Am luat si cele 2 chei, masina vine cu alarma din cate am inteles, mai am nevoie si de aceea pe care ti-ai montat-o tu ?
in cateva zile proprietar KIA Cee'd 1,4 GSL / Kompas Blue + optionale

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Bun venit pe forum, Norin si felicitari pentru alegere!

Da, pe 19 Februarie masina mea era inca la Klado, abia reuseam sa dau avansul. Atunci erau pe stoc 2 Piston Grey si citeva Abyss Blue.

Eh... nici nevasta-mea nu a fost prea incintata de Piston Grey, noi am fi vrut Pewter Beige... dar ar fi trebuit sa asteptam 3 saptamini, nefiind pe stoc.

Ai ceva de asteptat avind in vedere ca este "a custom made" car. Cele care au linie individuala de asamblare precum Best, ajung mai repede.

Nu trebuie sa te uiti dupa ea prin oras. Daca vrei, ne putem intilni sa o si pipai :)
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Felicitari webdevst! Sa ai numai drumuri placute cu ea;)
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Multumesc shustrik si asteptare usoara! Merita! Iti mai tinem noi de urit pe aici, pe forum, in asteptarea masinii...
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Sper sa merite, ca am deabia 8 zile de cand am comandat-o da parca nu mai am rabdare:D Sper sa nu se tina dealerul de cuvant si s-o aduca mai repede decat 15 aprilie!!!
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

christian82
Posts: 62
Joined: 24 Feb 2008, 12:58
Auto:
Location: Bucuresti

Post by christian82 »

Salutare!

Ma numar si eu printre cei care asteapta!!! Citesc in fiecare zi forumul si ma gandesc k mai am de asteptat o luna!!! :cry: ! Of greu mai este, tinand cont k mi-am dorit masinutza asta de anul trecut din iunie!! Webdevst, piston grey mi-am comandat si eu si cred k este cea mai tare culoare pt ceed! Neagra imi mai place, insa se intretine mai greu. De cand o tot studiez, am observat k ii sta mai bine cu culori inchiese (chestie de gust). Mai pune poze, k e tare grea suferinta asteptarii!!!

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Nu incape indoiala ca piston grey este o culoare super... insa este greu de intretinut... Trebuie spalata masina zilnic :lol:

Eu am avut gri perla pe Logan si o spalam cind imi aminteam, niciodata nu mi se parea ca e murdara...

La piston gray e tare pretentioasa... Insa nu-i bai, la asa frumuste de masina, o spalatura saptaminala este bine-venita!
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

hardcoretattoo
Posts: 12
Joined: 14 Mar 2008, 16:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by hardcoretattoo »

Salut sunt si eu un viitor proprietar eu am comandat oil blue.mi se pare interesanta nu e nici neagra nici albastra nici gri e un fel de "cameleon".cei de la klado mi au zis ca masinile vin pe la sf luni am sa vad sie eu cat de precisi sunt in afirmatii.sapt asta ma duc sa inchei contractul de leasing si sa dau avansul.m am mai uitat si la alte marci sper sa fii facut alegerea buna cu kia.am fost si la opel, fiat ,seat,ford.parca tot ma atrage ca un magnet acest kia ceed tot aici m am intors.sa le stapaneti sanatosi si cu un milion de km in bord fara nici un incident.
Ceed Base 1,4 oil blue.109 magarusi,B 81 wuid

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Ti-ai facut FULL Casco?Multi km fara probleme si sa te bucuri de ea la maxim
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

hardcoretattoo
Posts: 12
Joined: 14 Mar 2008, 16:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by hardcoretattoo »

da full casco ca asa iti impune banca.si pentru tzunami nu stiu pt rapire de extraterestri daca am.merci fine
Ceed Base 1,4 oil blue.109 magarusi,B 81 wuid

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Uh... N-am mai apucat sa fac un update aici de ceva vreme... O sa incerc acum.

Fiindca sint tatic de 2 luni [ aproximativ aceeasi perioada in care am luat masina ], nu am apucat sa fac cine stie ce drumuri cu ea. Mai mult prin oras si citeva drumuri pina la tara, la Covasna, 35 km de Iasi. Altfel, n-am iesit din judetul Iasi...

Abia am strins 1700 km da' odata ce creste asta mica, o sa facem drumuri mai lungi, mai ales in weekends la munte [ aviz amatorilor!!! ]. Consumul este undeva la 9.1. Plec de obicei in tromba, nu schimb sub 3000 si dau reprize de 4000-4500 in weekend, cind fac depasiri.

Am mers si pe drum de tara, pietruit, spre Comarna [ din Chicerea, dreapta ]. Uh, tare e naspa din cauza suspensiilor dure... Trebuie mers incet si cu bagare de seama.

Altfel, de masina sint super incintat! Confort super, auditie meserie [ mai putin pe radio, which sucks! ], spatii largi!

Ma cam seaca alarma Maat 769HF care, cred, ca a fost instalata anapoda [ mda... nici o surpriza, Klado strikes back ]. Se armeaza cele 4 portiere cind portbagajul este deschis. Am inteles ca si altii au aceeasi problema si o sa imi fac o programare la Klado sa o remedieze. Sper ca asta e ultima aventura cu Klado. Urmatoarele remedieri, revizii si alte operatiuni la masina o sa le fac la Vaslui, la Rodav despre care am citit doar lucruri bune.

Ieri am pus benzina de la Mol [ Tempo Plus de 95, 4.07RON/L :shock: ] de curiozitate si pentru comparatia cu eFIX de la Rompetrol.

Cam atit deocamdata, da' o sa revin :)
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”