Avanti Ceed

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
avanti
Posts: 14
Joined: 24 Jul 2008, 15:53
Auto:
Location: bucuresti -iancului
Contact:

Avanti Ceed

Post by avanti »

In primul rand salutare tuturor inteligentilor posesori sau doritori de Ceed! :D
Repede in subiect: vandut Dacia,cautat masina.Optiunea 1 era Skoda Octavia.Dealer arogant ( deh,dus in slapi si sort) - renuntat idee.Optiunea 2 :SH.Passat sau Audi 4 ( urasc manelele,casatorit + copil, prioritar siguranta).Tentat Aveo-2 stele NCAP-renuntat.Cautat 1 luna variante SH (VW,A4). Dus banca-credit.Refuzat banca- blocat Biroul De Credite :shock: .Nevinovat :x .Dus TBI Credit ,facut scandal :evil: TBI Credit (n-o recomand nimanui) sustinut ca eu vinovat .Dus avocat - expus problema-angajat-platit -deschidere proces-daune.Auzit intimplator Kia Ceed.Ce dracu masina mai e si asta??? :roll: Scormonit net-dat de voi+site Kia.Citit 90% forum,vazut poze.Deplasat dealer Aviatiei.Intrat in Ceed,hutza hutza de colo colo -love this car.Spus dealer omorat nu luat masina-gasit metoda .Dealer rade :P -este metoda- Unicredit nu luat in considerare Birou Credit- leasing.Pupat dealer-luat acte la completat.Cerut 1,6 Classic , Machine Silver .Dealer : pe stoc :shock: Spus urgentare acte.Imposibil -Job solicitant.Trecut 8 zile.Dealer nu suna-eu nu sun.Rezolvat acte-pregatit mers dealer.Primit scrisoare TBI Credit-greseala lor-scuze -radiere Birou Credit :lol: -procesul continua :twisted: Acum dilema+mofturi:credit sau leasing +pretentii ESP,jenti aliaj+multe.Tot timpul acesta vazut zeci de Ceed pe strada( acum numai Ceed vad :lol: ).Indragostit definitiv!

Azi :dorit mers dealer cu convingerea ca masina nu mai este.Pregatit asteptare 60 zile.Ma suna dealerul:ce facem domn"le ca a venit masina in tara :shock: Renuntat pretentii ESP +restul,doar sa o am mai repede :D
Ce nu inteleg eu este inadvertenta aceasta:ba este pe stoc ,ba abia este venita in tara.Se putea comanda o masina doar pe baza unei copii de C.I,IAR ACEASTA SA SI SOSEASCA IN 8 ZILE,sau ce se intimpla aici?
Sper sa nu fie refuzata de cineva sau mai stiu eu ce...
Abia astept sa o am si sa postez primele impresii si restul.Iar pe voi va tin sub observatie :) o sa vedeti...
Kia Cee"d 1.6 GSL Classic ,Machine Silver
Jurnal de bord:
viewtopic.php?t=2738

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Post by iulian2007 »

sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai rpd
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Cap_PDT_01_18 Bun venit in clubul inteligentilor posesori de Cee'd! :D
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Felicitari pentru alegerea facuta,bine ai venit in club si asteptare usoara...stiu ca nu e chiar usoara,si eu am asteptat 3 luni dar merita :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

avanti
Posts: 14
Joined: 24 Jul 2008, 15:53
Auto:
Location: bucuresti -iancului
Contact:

Post by avanti »

Multumesc pentru urari!
Ieri am semnat contractul de leasing si am platit avansul.Promisiune ca marti sau miercuri am ,,frumoasa".Uite asa devii cardiac.
Kia Cee"d 1.6 GSL Classic ,Machine Silver
Jurnal de bord:
viewtopic.php?t=2738

avanti
Posts: 14
Joined: 24 Jul 2008, 15:53
Auto:
Location: bucuresti -iancului
Contact:

Re: Avanti Ceed

Post by avanti »

Revin dupa o mica intarzaiere in care am asteptat ,,stabilizarea" forumului.Sper sa nu dispara si acest post pentru ca nu cred ca voi avea rabdare sa o iau de la capat.Deci:

Ridicat masina pe data de 14.08.2008.Bucuros ca un copil mic.Intre timp am parcurs 1100 km,consum 7.5 - 75%mers extraurban,ac 90%.Foarte multumit de masina!Confortabila,stabila,puternica.Suspensii foarte rigide dar nu-i suparare.Respectat indicatiile pina la 1 k.Am fost nevoit pe la 970 km sa ma supar pe o Solenza care mergea intre benzi ,asadar treapta 5-4500 rpm-180 km/h.Si in spatele meu s-a asternut linistea.Un lucru pe care nu-l pot intelege,singurul dealtfel care mi se pare aiurea la masina,de ce nu au inversat comenzile pe volan astfel incat sa ai nivelul sunetului in partea stanga.Pe partea dreapta oricum ai potentiometrul foarte aproape de mana si-l poti accesa fara a-ti distrage atentia.Asta sa fie singura paguba la masina si eu ma declar foarte multumit.
In urma cu 4 zile am facut cunostinta si cu alte aspecte ale vietii in Romania.Am lasat masina la 15m de o statie de autobuz ,aceasta fiind ridicata de firma Supercom.Desi in sectorul 2 nu s-a facut nici un loc de parcare,oamenii au hotarat sa ridice masini.Sediul firmei?In Afumati....M-am dus acolo chitit cu scandal.Stiam de o mica zgaraietura pe portiera stanga fata.Le cer procesul verbal de ridicare a masinii.Nu apare zgaraietura :o .Aaa da?Vreau sa vad masina.Ajung acolo si incep balamucul. #-o Mi-ati zgariat masina,alea alea.Omul intra in balbe ca nu noi etc.Adica vrei 500 lei ca ridici o masina,atunci investeste si ia aparatura cu ultrasunete.Le zic ca vor schimba toata portiera.Panica!Acum partea interesanta.Oamenii zic sa-i dau in judecata.OK.Sun la 112.Legatura cu politia Judeteana.Zice organul legii sa ma duc sa fac constatare!!!Zic eu:prietene daca eu plec de aici n-am nici o dovada ca ei au zgariat-o.Blocaj!Va dau Politia Capitalei.Hai ca ma grabesc.Politia Capitalei:mergeti sa luati dovada.Repet:nu desigilez si nu plec pentru ca pierd dovada faptului ca ei am zgaraiat-o.Trimiteti agent constatator.Politia Capitalei:nu prevede legea decat daca-i accident cu vatamari corporale.OK, atunci iau directorul Supercom si-l dau cu capul de portiera.Politia nu stie ce sa raspunda.Vid legislativ.Atunci ???Sa nu o mai lungim...Sunt fericit ca vazand tot circul creat de mine un alt ,,fraier "a inceput un scandal cu nu stiu ce aparat xerox aflat in masina care nu mai functioneaza.A refuzat sa ia masina.La 2 ore dupa ce am ajuns acasa,eu renuntand la stres,un vecin a venit razand cu asigurarea lor.Si el stia despre zgaraietura pe care o avea la masina :D .Ma gandesc daca nu cumva se incalca Constitutia Romaniei care prevede egalitatea intre cetateni,atata timp cat legea se aplica preferential pe zone , sectoare sau autovehicule (sunt curios cum vor ridica o basculanta sau un TIR stationat neregulamentar).

Si inca ceva.Conform P.V de constatare s-au aplicat 3 pct penalizare pentru stationare interzisa.Conform noului Cod Rutier: stationarea interzisa =2 pct penalizare.Ei nu cunosc legea dar sunt pusi s-o aplice....

Sa ne revedem cu bine !
Kia Cee"d 1.6 GSL Classic ,Machine Silver
Jurnal de bord:
viewtopic.php?t=2738

cmg_george

Re: Avanti Ceed

Post by cmg_george »

Conteste PV si scapi de amenta :) asa am facut si eu cu o amenda pentru viteza.
multi km fara incidente neplacute deacum inainte.

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Avanti Ceed

Post by singlecrys »

sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme... =D>
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

avanti
Posts: 14
Joined: 24 Jul 2008, 15:53
Auto:
Location: bucuresti -iancului
Contact:

Re: Avanti Ceed

Post by avanti »

Multumesc pentru urari !cmg_george ,asa ar trebui ,dar chiar mi-e leahamite.
Kia Cee"d 1.6 GSL Classic ,Machine Silver
Jurnal de bord:
viewtopic.php?t=2738

astefan
Posts: 28
Joined: 04 Aug 2008, 09:20
Auto:
Location: iasi

Re: Avanti Ceed

Post by astefan »

hai ca a fost tare faza cu ridicatul masinii si cu amenda, dar sper sa nu mai treci prin asa momente si multi km fara incidente
kia procee`d 1.4

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”