Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by Razvan_G »

In sfarsit. Dupa 90 de zile de asteptare (multumesc Autoforte Oradea) :shock: , azi noapte mi-a sosit masina din Bucuresti. Azi dimineata in jurul orei 11 am ajuns la dealer. Masina era protejata in salon, afara fiind o ploaie torentiala. Am studiat-o cap coada. Am luat liste de dotari si am inceput sa le bifez. Ca si pe site-ul de la Sandero. :) Sunt bucuros, dar entuziasmul e umbrit de perioada lunga de asteptare (si in conditiile de criza), de promisiuni, frustrari etc. #-o (daca ar fi sa o fac din nou, n-as mai face-o)

Prima impresie la cald: e mai frumoasa decat in poze! :) Culoarea "Oil Blue" o prinde surprizator de frumos, senzatia de "trendy" fiindu-i sporita de geamurile fumurii (spate,luneta) foarte elegant contrastate. Pozitia la volan pare sa fie una destul de confortabila, e spatioasa (portbagajul mai mic totusi), bordul e ok ( mai trebuie sa ma "joc" la climatronic ca imi pareau cam confuze butoanele:) ), luminile de bord (portocalii) nu inspira prea multe, mi-ar fi placut un contrast (gen VW - rosu-albastru). E o "mica balena" masinuta asta. :P Per total isi merita banii (raport dotari/pret). Intr-adevar, in ciuda segmentului de piata, senzatia de "low-cost" nu isi face simtita prezenta atat prin calitatea din interior, cat si exterior.

Am incheiat si RCA-ul la BCR (288 RON) pentru a putea primi numerele provizorii (sper ca pe sambata sa ma "dau" cu ea in oras). Au fost pusi senzori de parcare (voi primi si un set de anvelope de iarna). S-a achitat avansul pentru scutul de motor (masina e cam joasa) si sper ca pe maine sa fie montat. De asemenea si full casco-ul il voi face tot la BCR (s-au facut si pozele). Mai multe impresii pe parcursul orele, zilelor, noptilor etc. :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by Ogy »

Sa o stapanesti sanatos fara probleme si mai ales fara incidente.
Poti sa-ti editezi si semnatura acum.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by LeCCa »

in sfarsit mane, sa o stapanesti sanatos!!! :D sunt bucuros ca in sfarsit iti conduci masina =D>
bun lucru scutul ala, nu se stie, dar nu e chiar asa joasa :P eu am proceed si n-am avut nici un fel de probleme chiar si pe drumuri mai urate (pietruite sau pamant, urcari sau coborari bruste).
intr-adevar , lumina de bord nu e chiar cea mai interesanta, dar cu timpul vei vedea ca incepe sa-ti placa si iti da asa un sentiment de cald :lol:
succes!
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by radoy »

felicitari pentru masina si cat mai multi km fara probleme...
cam nesreriosi baietii de la autoforte dupa spusele tale............dupa perioada asta de asteptare ma gandesc ff serios sa iau masina din Cluj in primavara..sau la varianta Best nu se asteapta atata?
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by radoy »

astept si poze :)
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

-Nicu-
Posts: 73
Joined: 15 Nov 2008, 17:20
Auto:
Location: Bucuresti/Constanta
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by -Nicu- »

@Razvan_G
BRAVO! Ma bucur ca s-a terminat asteptarea :)
S-o stapanesti sanatos si sute de mii de km fara probleme.

@radoy
Vezi ca Best 1.4 au, de obicei, pe stoc. Chiar daca n-are niciun dealer din oras, poate gasesti in alte orase si tot astepti mai putin. Numai sa te nimeresti la culoare.
A friend with weed is a friend indeed! :smt033

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by Razvan_G »

Multumesc de urari :) . [smilie=smiliz_kingz_pdt_02.gif] Pentru cei interesati:
- scutul de motor (cu manopera) a costat 650 RON
- jantele din otel (pentru a pune anvelopele de iarna pe ele) au costat 1050 RON :!: (nu cred ca au si capace :roll: )
- senzorii de parcare au fost pusi "din partea casei"
Am optat si pentru setul de jante de otel fiindca am inteles ca sunt mai practice pentru anvelopele de iarna, decat sa mi le tot schimb pe cele all season de pe jentile din aliaj. In fine, cel mai important lucru e ca a ajuns masina. Si cu siguranta ma voi bucura de ea si mai mult facandu-i ceea ce ii place mai mult, vum vum. :D

radoy - Povestea ii lunga cu cei de la Autoforte, alegerea iti apartine, experienta mea nu ti-o recomanda. Daca masina se afla in showroom si o poti scoate fara sa dai comanda poate. Repet, eu unul am regretat amarnic vazand cum lumea de pe forum isi primeste Cee'd City-urile comandate chiar si in Octombrie, Noiembrie iar eu nu stiam nimic, desi o comandasem inca din Septembrie. Nu am primit niciun discount la prerul de 13570 euro (plus 2%), desi am platit de la persoana fizica direct in conturile dansilor. Si pe aceasta cale vreau sa vad daca este cineva multumit de modul/termenul de livrare a celor din Oradea! Anybody? Asa ma gandeam si eu. Am mai intalnit un oradean care a intampinat probleme asemanatoare. Oricum, povestea s-a incheiat. Masina ma asteapta "dichisita". :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by abulurd »

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara incidente!

Eram curios totusi, eu am platit pe scut 300 RON, tu vad ca ai platit 650 RON ... ai pus scut de otel sau de ce te-a costat atat de mult?
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by Razvan_G »

Se pare ca la Oradea totul costa mai mult. :x Totusi de la 300 de RON la 650 RON e mai mult decat dublu. Ar fi frumos daca s-ar pune o lista pe site-ul kia.ro cu preturile standard pentru diverse optionale. Sau exista deja? Dar da, scutul este rezistent, nu e cel de plastic/tabla. E turnat dintr-un aliaj din cate am inteles. Mai multe detalii voi da zilele urmatoare la o "analiza" mai atenta. Daca este cineva care si-a luat sau cunoaste preturile la jentile de otel pentru Kia (cele de la dealeri), sunt curios ce "scoruri" au pe la Bucuresti.

Intre timp am postat primele poze facute in showroom unde sta "balena" protejata pana maine. Le-am pus si la semnatura: http://picasaweb.google.com/RazvanCeed/City#
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by radoy »

daca mai e cineva din oradea care a asteptat atata dupa masina sa-mi lase un PM si sa imi spuna care sunt cauzele care au determinat sa se ajunga aici..
eu as avea nevoie de un 1,4 base nu conteaza culoarea(ma rog sa nu fie verde sau galbena in rest poate fi orice culoare) daca e pe stoc eu ma gandesc ca in maxim 2 saptamani primesc masina nu?
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by scubli »

Felicitari Razvan, ma bucur ca ti-a ajuns masina pana la urma :D
Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme.

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by abulurd »

Razvan_G wrote:Se pare ca la Oradea totul costa mai mult. :x Totusi de la 300 de RON la 650 RON e mai mult decat dublu. Ar fi frumos daca s-ar pune o lista pe site-ul kia.ro cu preturile standard pentru diverse optionale. Sau exista deja? Dar da, scutul este rezistent, nu e cel de plastic/tabla. E turnat dintr-un aliaj din cate am inteles. Mai multe detalii voi da zilele urmatoare la o "analiza" mai atenta. Daca este cineva care si-a luat sau cunoaste preturile la jentile de otel pentru Kia (cele de la dealeri), sunt curios ce "scoruri" au pe la Bucuresti.

Intre timp am postat primele poze facute in showroom unde sta "balena" protejata pana maine. Le-am pus si la semnatura: http://picasaweb.google.com/RazvanCeed/City#

Cred ca si eu as fi optat pentru un scut de 650 RON, dar cu conditia sa-mi prezinte ambele scuturi si sa-mi arate diferentele si sa plec de acolo convins ca am ales calitatea. Nu m-a deranjat sa platesc mai mult pentru calitate, dar urasc sa fiu dus de nas.

Daca e din aliaj si e mai rezistent, zic sa nu-ti para rau de bani, este o investitie, te protejezi azi sa nu te doara capul maine. :D
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by adimot »

Felicitari pentru masina, sa o conduci sanatos, fara evenimente neplacute! Si eu mi-am montat scutul tot la Oradea, e din plastic si a fost undeva pe la 370 Ron cu montaj cu tot.
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by scubli »

La Oradea au mai multe tipuri de scuturi, nu doar cel original KIA.
Au si de tabla si parca inca un model din cate am inteles eu. Pretul difera in functie de calitate si/sau material.

Claw
C.R.E.A.M.
Posts: 189
Joined: 11 Sep 2008, 11:40
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Razvan G's Cee'd City 1.4 GSL

Post by Claw »

ma bucur ca ti-a ajuns si tine masinuta in sfarsit :)
s-o stapanesti sanatos si fara incidente!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”