El Cee'd - Don Rodrigo Diaz de Bivar

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

1500 km si nici o problema.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

1650 km si prima chestie. Am tot ascultat zgomotul suspensiei spate peste denivelari, initial am zis ca e de la triunghiurile reflectorizante care se ciocneau prin portbagaj, dar se aude si fara ele. Pare sa fie doar un zgomot de lucru al suspensiei, o sa investighez.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Bine ai venit in club(ul celor cu zgomote la suspensia spate) !
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

pana la urma e normal sau nu? Am mai mers cu cateva masini care aveau suspensie zgomotoasa, fapt confirmat de mai multe review-uri si reviste de specialitate. Ex: Vectra, care inainte de facelift, puteai sa auzi clar cum lucreaza suspensia fata
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Concluzia mea pana acum:
Toate fac asa dar nu mi se pare normal.

Concluzia mai pe larg:
Este un zgomot prezent la toate cee'd-urile in care m-am aflat pana acum (4- a dealerului, a mea, a service-ului si a unui prieten). Mie mi-ar placea sa nu mai fie pentru ca e foarte deranjant dar cei din service IMG il considera normal.

Vezi ca e topicul cu zgomote la trecerea peste denivelari la sectiunea probleme, da-ti si tu cu ochiu si cu tasta pe acolo !
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

am dat dar am ramas nelamurit. Oricum nu e un zgomot deranjant si se intampla doar la hopuri majore, dar daca e zgomot de fabricatie, macar sa ma linistesc.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Tocmai asta efaza, ca nu se aude doar la cele mari ci si la cele mici & dese. Parca ar fi o bataie ceva.

Cineva trebuia sa sacrifice o zi si sa mearga in service si sa investigheze problema.

Cineva(george_c parca) asteapta un amortizor nou. Sunt tare curios daca rezolva ceva.


Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Eu m-am sacrificat si mi s-a dat cu flit, poate trebuie un om mai convingator sau un service mai curios.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Azi dimineata am resetat consumul, sa vad cat imi ia dimineata pana la servic. Pentru cunoscatori, la un drum Militari (Teatrul Masca), plecat la 7:15 pana la Carrefour Baneasa, unde am ajuns la 8:30 mi-a aratat consum mediu 12. Poate se mai lasa, ca ma doare inima.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

1980 km si Rodrigo e parcat pana saptamana viitoare cand vin numerele. Intre timp consumul a scazut la 10.5, exclusiv in oras.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Eveniment major. Au venit numerele. Abia astept sa le montez, sa dau o raita pe la spalatorie si sa lipesc stickerul ClubKIA pe ea.
Revin cu detalii...ca parca a trecut o vesnicie de cand nu am mai condus-o.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

numere noi, spalatura noua....in curand sticker lipit.
I'm back in business pipal.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

2200 km, exclusiv in oras de la ultimul reset al consumului. Care, apropos, a scazut la 10.2, deci se simte ca s-a incalzit vremea.

Pentru cei care au luat masina de la MIT Baneasa, exista vreo revizie gratuita la 2500 km? Incerc sa il sun pe cel care mi-a vandut-o si nu prea dau de el. Poate stiti voi mai bine....
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

2900 km.
Drum de 350 de km in regim de autostrada + drum national.
Consum mediu 8, cu 150km/h pe autostrada si cat mi-a permis drumul in rest.
De la 130 in sus zgomotul creste, dar in limite normale, comparabil cu Octavia 1.6 la aceeasi viteza, sa zicem. Foarte asezata insa, sta pe drum excelent si depasirea camioanelor aproape ca nu are nici un efect asupra stabiliatii, se simte foarte vag un curent lateral cand treci pe langa ele la viteza mai sus mentionata.

Autostrada A1, proaspat reparata, are asfaltul valurit cam 15-20km, de vibreaza masina.
Drumul Pitesti - Campulung, bombardat in ultimul hal, ajunsesem sa mergem pe contrasens km intregi doar ca sa mai salvam suspensiile/jantele/articulatiile nitel.

In alta ordine de idei, cred ca am dat peste un membru al respectabilului clubKia pe la km 20, pe sensul spre bucuresti aseara, ne-am semnalizat, flash-uit, etc. Care se simte? In sfarsit am pus si eu stickerul pe masina.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

3600 km. Am facut un traseu Bucuresti->Pitesti->Brasov->Paraul Rece->Predeal->Bucuresti.
Zapada din belsug pe alocuri. Pacat de sosea care era ca porcu. Era sa fac un miniunat tette a queue din cauza drumului nedat cu nimic si plin de zapada, sub care, am aflat the hard way, era gheata. Masina s-a comportat excelent, am luat doar piciorul din gaz si am contravirat de cateva ori, dupa care s-a stabilizat. Oricum interesanta senzatie, cel putin pentru mine. Mai putin amuzanta pentru domnisoara din dreapta.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”