Jurnal de bord BV-09-BLJ

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Incerc sa fiu cat de obiectiv pot dar sunt un pic disperat. Am trimis un mail si la KiaRomAuto.

blajanm-suparat,disperat dar determinatImage
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Revin cu alte noutati. Am postat si la topicul deschis in cinstea problemelor la cutie si o sa scriu si aici. Masina dupa 3 saptamani de stat in service si dupa ce nu am primit un raspuns concret si nici un termen de finalizare a reparatiei, m-am decis sa iau legatura cu un reprezentant Kia din Bucuresti (de acolo avem apa calda). Mi s-a raspuns la acel mail (trimis la tinta) si mi s-a cerut ca sa imi dau acordul pentru transportarea masinii la Mit Motors Baneasa pentru continuarea reparatiei.
Deci masina azi a plecat spre Bucuresti si dupa ce va fi consultata astept sa fiu contactat pentru a mi se da un termen.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Masina a fost transportata la Bucuresti si dupa ce a fost consultata am fost anuntat ca s-a decis inlocuirea cutiei de viteze =D> . Vesti despre masina mea primeam printr-un domn foarte amabil care mi-a explicat si m-a sunat sa imi comunice toate etapele in care se afla masina. Dupa o intarziere destul de mare cauzata de transportul cutiei si dupa o alta intarziere mai mica deoarece a fost trimisa o cutie de viteze gresita am primit masina in data de 17.06.2009 (pe 18.06.2009 am avut nunta). Masina am ridicat-o de la reprezentanta Kia din Brasov (vreau sa le multumesc celor din Oradea pentru ca au preluat masina data la schimb de ei din Brasov)la prima vedere am descoperit mici probleme omise la reasamblare: nu era fixat plasticul cu portul USB care inconjoara schimbatorul si duce pana in cotiera si a doua care e un pic mai grava adica furtunul care intra in partea superioara in dreapta motorului nu era la locul lui.
Mi s-a zis ca defectul exact nu a putut fi constatat deoarece cutia nu a fost desfacuta in Bucuresti dar se banuieste ca ar fi un defect de fabricatie care a dus la blocarea pinioanelor de pe axul mobil. In fine masina mea a primit cutie de viteze noua si am reusit sa adun inca 3 000 km pe computerul de bord si totul este OK.

( dupa o saptamana dupa ce am primit masina bineinteles ca parca simteam ceva la cutie, dar dupa o vizita scurta la un service Kia am fost linistit de catre mecanici ca totul este OK)
O surpriza neplacuta am avut-o cand un membru al clubului din brasov m-a facut sa ma simt eu vinovat pentru ca am luat atitudine si nu m-am lasat calcat in picioare .Oare nu era normal inainte sa isi dea cu parerea sa ma intrebe si pe mine dar vorbele lui erau unele familiare auzite si in locul de unde a inceput toata problema adica in Oradea :idea: .
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Revin cu adaugiri la jurnalul meu de bord. Am ajuns la 12500 de km si nu am mai intampinat probleme, in schimb am imbunatatit un pic masina prin achizitionarea unui scut metalic pentru compartimentul motor si al unui filtru de aer K&N. Ii planuisem si alte modificari cum ar fi un set de jenti de aliaj , geamuri fumurii sau xenoane dar aceste lucruri mai au de asteptat deoarece acum ma pregatesc sa devin un tata model :D .
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by crispisu »

Pai in cazul asta...sa mai astepte :wink: =D> Felicitari, sa fiti fericiti cu totii si sa aveti parte de bucurii =D>

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Multumim mult :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”